Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Jedenácti celníkům hrozí za nedbalou kontrolu Březinova lihu tři roky

  • 6
Až tři roky vězení hrozí celníkům, které policie obvinila za ledabylé dohlížení na denaturaci lihu. Jedenáct lidí mělo kontrolovat činnost ve firmě Morávia-Chem v Hrobicích, svou nedbalostí ovšem napomáhali lihové mafii Radka Březiny.

Policie skupinu obvinila minulý týden (psali jsme zde), nyní upřesnila, že jde o deset mužů a jednu ženu ve věku od 43 do 54 let. Zadržení se odehrálo ve Zlínském a Královéhradeckém kraji.

„Následně proti nim bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, respektive trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti,“ popsal mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Stíháni jsou na svobodě.

U celní správy stále pracuje deset z obviněných, jeden z nich už dříve skončil, jak potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Nicméně v současnosti stíhaní celníci neslouží.

„Se všemi bylo zahájeno řízení o zproštění výkonu služby, je to v podstatě takové prvotní opatření, aby nebyl ohrožen důležitý zájem služby,“ vysvětlila mluvčí.

Celníci měli dohlížet na to, jak se ve firmě nakládá s lihem, výsledkem čehož měla být správně odvedená spotřební daň. Z vyšetřování však vyplývá, že nejméně tři roky, mezi lety 2009 a 2012, se děl pravý opak.

„Jejich povinností bylo důsledně zajistit, aby se stal z čistého lihu denaturovaný, který není použitelný ke konzumaci a nepodléhá, na rozdíl od lihu čistého, spotřební dani. Oni však ledabyle organizovali svou přítomnost u celého procesu denaturace a samotný dozor pak prováděli povrchně a nesvědomitě,“ dodal Hanták.

Březina, který se sám určil hlavou organizace, už dříve u soudu popsal, jek jednání s celníky probíhalo. Přiznal, že skrytě vlastnil firmu Morávia-Chem a tam falešně denaturoval líh za dohledu celníků. Dokázal je podle svých slov na místě ošidit.

Březina detailně popsal, jak jednání s celníky fungovalo

Za nejlepší léta, kdy se mu podařilo takto získat nejvíce nelegálního lihu, označil roky 2004 a 2005. „Tehdy celníci nevěděli, která bije,“ prohlásil u soudu.

Detailně popsal, jak denaturaci předstíral, jak využil nedůslednosti celníků i mezer v jejich pracovních postupech. Například podle toho, kolik si vzali lahví na vzorky, zjistil dopředu, zda budou kontrolovat i začátek procesu nebo jen konec.

„Je jasné, že na konci té denaturace musel být líh v pořádku. Na začátku si ale vzorky neodebírali pokaždé. Když přišli do kanceláře, věděl jsem, kolik mají lahví na vzorky. Donesli to v taškách a vyskládali to na stůl,“ sdělil Březina.

Z toho podle svých slov zjistil, zda se může pustit do fingované denaturace, nebo musí denaturovat legálně. Připravené byly i peníze na případné úplatky celníkům, jak u soudu potvrdil Březinův bratr Tomáš.

V případu nelegálních obchodů s lihem se zodpovídá v organizované skupině sedm obžalovaných v čele s Březinou. Na daních podle obžaloby připravili stát o rekordních 6,7 miliardy korun. Obžalovaní většinou svou vinu přiznali. Kauzou lihové mafie se olomoucký krajský soud zabývá rok.

Kromě Radka Březiny jsou všichni obžalovaní souzeni na svobodě. Rozsudek vynese olomoucký krajský soud 22. prosince.