Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

  14:44aktualizováno  14:44
Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů tipy na objekty vhodné k vyloupení, informoval pachatele o průběhu vyšetřování a ničil stopy. Žalobce jej viní z celkem 22 skutků se škodou přes pět milionů korun. Moric vinu odmítá.

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně | foto: ČTK

Nyní devětapadesátiletý Moric sloužil u policie třináct let. Do civilu odešel v roce 2014 z kriminálky v Kroměříži, kde se specializoval na majetkovou trestnou činnost. S podsvětím podle státního zástupce spolupracoval poslední dva roky aktivní služby.

„Co je mi kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě. Výpočetní technika, co se týká policie, je na takové úrovni, že by ani nebylo možné dostat se do cizích spisů,“ reagoval Moric. „Ostatně nejsem s počítači nijak obratný, ani neumím poslat e-mail,“ hájil se.

Obviněný byl už v roce 2014 (psali jsme o tom v článku Policie obvinila kriminalistu z Kroměřížska, dával podle ní tipy zlodějům). Případ se dostal k soudu až nyní.

Hlavou zlodějského gangu byl podle spisu Karel Glac. Muž, kterého Moric poznal náhodně, když jej zatýkal. Zároveň to ale byl dlouholetý známý ženy, s níž Moric žije. Byli v kontaktu, měli podobně staré děti, navštěvovali se.

Moric podle spisu dostával za informace odměnu mezi deseti a dvaceti procenty z lupu. Při domovní prohlídce se u něj našly i kradené věci. U soudu bývalý kriminalista řekl, že je od Morice koupil, ale že jej nepadlo, že pocházejí z trestné činnosti.

Glac už jeho výpověď nepotvrdí, zemřel při autonehodě v roce 2015.

Nevěřím, že to udělal, říká bývalá kolegyně

U soudu se ale Morice zastala jeho bývalá kolegyně. Odmítla, že by se v souvislosti s ním mluvilo o úniku informací, či že by měl nějaké finanční problémy.

„Byl to srdcař policista. Slušný člověk. Nevěřím, že udělal to, z čeho je obviněn,“ prohlásila u soudu.

Věřit tomu zpočátku nechtěli ani jeho nadřízení. Když zjistili, že mají na oddělení „krtka“ a unikají jim informace, Morice nepodezírali. Považovali ho za schopného operativce a kamaráda.

Když ho ale začali hlídat, zjistili, že se kolem něj množí případy, které se v samém závěru nečekaně zhatily nebo byly odložené a že důvěrné informace „tečou“ stále víc.

Podle státního zástupce Martina Malůše se Moric některých vloupání dokonce sám účastnil.

„Jednal v rozporu s policejní etikou a mravním kodexem. Vzbudil v jiném rozhodnutí zmocnit se cizí věci, poškodit cizí věc, neoprávněně vniknout do objektu za pomoci násilí,“ uvedl žalobce Malůš.

Členové gangu dostali podmínky

Proti bývalému policistovi svědčil i jeden z členů gangu. Uvedl, že se nechal k činu zlákat právě tím, že vloupání jistil policista. Popsal, že díky němu věděli třeba to, kde a jaké je v objektu zabezpečovací zařízení nebo kam je napojené.

Zloději nevynechali ani rodinný dům člověka, který Morice považoval za kamaráda.

„Pětadvacet let jsme byli kamarádi. To vás překvapí. Přišel jsem o zbraň a celoživotní úspory. Rovnou jsem policii řekl, kdo to byl,“ uvedl muž.

Zbraň měl totiž uloženou pod dvojitým dnem skříně, kterou pro něj Moric vyráběl. O falešném dně věděli kromě Morice pouze mužovi dva synové.

S případem souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Dva členy gangu potrestal podmíněnými tresty. většinu činů se jim nepodařilo prokázat (o tehdejším soudu v článku Soud řeší krádeže věcí za 10 milionů, zlodějům dával tipy policista).

Hlavní líčení bude pokračovat 26. dubna.

Podívejte se na zadržení gangu zlodějů z února 2014 (viz též Gang vykrádal po nocích firmy, čtyřmilionová škoda asi ještě poroste):

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.



Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...



Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

Baťova nemocnice staví nový centrální příjem, pacientům zkrátí čekání

Vizualizace nové podoby úrazovky ve zlínské nemocnici T. Bati.

Pacienty ve zlínské Baťově nemocnici čekají změny. V tomto týdnu totiž startuje rekonstrukce budovy číslo 23, ve které...

Z Břestecké skály padá kamení, místo bude až do jara uzavřeno

Břestecká skála.

Kvůli nebezpečí pádu kamenů je uzavřená Břestecká skála v Chřibech. Turisty i horolezci oblíbená lokalita, která je...

Máme devět hlasů potřebných pro koalici, tvrdí zlínský primátor Adámek

Zlínský primátor Miroslav Adámek se svými nejbližšími sleduje výsledky...

Situace kolem koalice ve Zlíně je stále nejasná, byť STAN jako její potenciální člen slibuje, že sehnal chybějící hlas....

Najdete na iDNES.cz