Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

  14:44aktualizováno  14:44
Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů tipy na objekty vhodné k vyloupení, informoval pachatele o průběhu vyšetřování a ničil stopy. Žalobce jej viní z celkem 22 skutků se škodou přes pět milionů korun. Moric vinu odmítá.

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně | foto: ČTK

Nyní devětapadesátiletý Moric sloužil u policie třináct let. Do civilu odešel v roce 2014 z kriminálky v Kroměříži, kde se specializoval na majetkovou trestnou činnost. S podsvětím podle státního zástupce spolupracoval poslední dva roky aktivní služby.

„Co je mi kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě. Výpočetní technika, co se týká policie, je na takové úrovni, že by ani nebylo možné dostat se do cizích spisů,“ reagoval Moric. „Ostatně nejsem s počítači nijak obratný, ani neumím poslat e-mail,“ hájil se.

Obviněný byl už v roce 2014 (psali jsme o tom v článku Policie obvinila kriminalistu z Kroměřížska, dával podle ní tipy zlodějům). Případ se dostal k soudu až nyní.

Hlavou zlodějského gangu byl podle spisu Karel Glac. Muž, kterého Moric poznal náhodně, když jej zatýkal. Zároveň to ale byl dlouholetý známý ženy, s níž Moric žije. Byli v kontaktu, měli podobně staré děti, navštěvovali se.

Moric podle spisu dostával za informace odměnu mezi deseti a dvaceti procenty z lupu. Při domovní prohlídce se u něj našly i kradené věci. U soudu bývalý kriminalista řekl, že je od Morice koupil, ale že jej nepadlo, že pocházejí z trestné činnosti.

Glac už jeho výpověď nepotvrdí, zemřel při autonehodě v roce 2015.

Nevěřím, že to udělal, říká bývalá kolegyně

U soudu se ale Morice zastala jeho bývalá kolegyně. Odmítla, že by se v souvislosti s ním mluvilo o úniku informací, či že by měl nějaké finanční problémy.

„Byl to srdcař policista. Slušný člověk. Nevěřím, že udělal to, z čeho je obviněn,“ prohlásila u soudu.

Věřit tomu zpočátku nechtěli ani jeho nadřízení. Když zjistili, že mají na oddělení „krtka“ a unikají jim informace, Morice nepodezírali. Považovali ho za schopného operativce a kamaráda.

Když ho ale začali hlídat, zjistili, že se kolem něj množí případy, které se v samém závěru nečekaně zhatily nebo byly odložené a že důvěrné informace „tečou“ stále víc.

Podle státního zástupce Martina Malůše se Moric některých vloupání dokonce sám účastnil.

„Jednal v rozporu s policejní etikou a mravním kodexem. Vzbudil v jiném rozhodnutí zmocnit se cizí věci, poškodit cizí věc, neoprávněně vniknout do objektu za pomoci násilí,“ uvedl žalobce Malůš.

Členové gangu dostali podmínky

Proti bývalému policistovi svědčil i jeden z členů gangu. Uvedl, že se nechal k činu zlákat právě tím, že vloupání jistil policista. Popsal, že díky němu věděli třeba to, kde a jaké je v objektu zabezpečovací zařízení nebo kam je napojené.

Zloději nevynechali ani rodinný dům člověka, který Morice považoval za kamaráda.

„Pětadvacet let jsme byli kamarádi. To vás překvapí. Přišel jsem o zbraň a celoživotní úspory. Rovnou jsem policii řekl, kdo to byl,“ uvedl muž.

Zbraň měl totiž uloženou pod dvojitým dnem skříně, kterou pro něj Moric vyráběl. O falešném dně věděli kromě Morice pouze mužovi dva synové.

S případem souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Dva členy gangu potrestal podmíněnými tresty. většinu činů se jim nepodařilo prokázat (o tehdejším soudu v článku Soud řeší krádeže věcí za 10 milionů, zlodějům dával tipy policista).

Hlavní líčení bude pokračovat 26. dubna.

Podívejte se na zadržení gangu zlodějů z února 2014 (viz též Gang vykrádal po nocích firmy, čtyřmilionová škoda asi ještě poroste):Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Další z rubriky

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz