Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

  14:44aktualizováno  14:44
Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů tipy na objekty vhodné k vyloupení, informoval pachatele o průběhu vyšetřování a ničil stopy. Žalobce jej viní z celkem 22 skutků se škodou přes pět milionů korun. Moric vinu odmítá.

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně | foto: ČTK

Nyní devětapadesátiletý Moric sloužil u policie třináct let. Do civilu odešel v roce 2014 z kriminálky v Kroměříži, kde se specializoval na majetkovou trestnou činnost. S podsvětím podle státního zástupce spolupracoval poslední dva roky aktivní služby.

„Co je mi kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě. Výpočetní technika, co se týká policie, je na takové úrovni, že by ani nebylo možné dostat se do cizích spisů,“ reagoval Moric. „Ostatně nejsem s počítači nijak obratný, ani neumím poslat e-mail,“ hájil se.

Obviněný byl už v roce 2014 (psali jsme o tom v článku Policie obvinila kriminalistu z Kroměřížska, dával podle ní tipy zlodějům). Případ se dostal k soudu až nyní.

Hlavou zlodějského gangu byl podle spisu Karel Glac. Muž, kterého Moric poznal náhodně, když jej zatýkal. Zároveň to ale byl dlouholetý známý ženy, s níž Moric žije. Byli v kontaktu, měli podobně staré děti, navštěvovali se.

Moric podle spisu dostával za informace odměnu mezi deseti a dvaceti procenty z lupu. Při domovní prohlídce se u něj našly i kradené věci. U soudu bývalý kriminalista řekl, že je od Morice koupil, ale že jej nepadlo, že pocházejí z trestné činnosti.

Glac už jeho výpověď nepotvrdí, zemřel při autonehodě v roce 2015.

Nevěřím, že to udělal, říká bývalá kolegyně

U soudu se ale Morice zastala jeho bývalá kolegyně. Odmítla, že by se v souvislosti s ním mluvilo o úniku informací, či že by měl nějaké finanční problémy.

„Byl to srdcař policista. Slušný člověk. Nevěřím, že udělal to, z čeho je obviněn,“ prohlásila u soudu.

Věřit tomu zpočátku nechtěli ani jeho nadřízení. Když zjistili, že mají na oddělení „krtka“ a unikají jim informace, Morice nepodezírali. Považovali ho za schopného operativce a kamaráda.

Když ho ale začali hlídat, zjistili, že se kolem něj množí případy, které se v samém závěru nečekaně zhatily nebo byly odložené a že důvěrné informace „tečou“ stále víc.

Podle státního zástupce Martina Malůše se Moric některých vloupání dokonce sám účastnil.

„Jednal v rozporu s policejní etikou a mravním kodexem. Vzbudil v jiném rozhodnutí zmocnit se cizí věci, poškodit cizí věc, neoprávněně vniknout do objektu za pomoci násilí,“ uvedl žalobce Malůš.

Členové gangu dostali podmínky

Proti bývalému policistovi svědčil i jeden z členů gangu. Uvedl, že se nechal k činu zlákat právě tím, že vloupání jistil policista. Popsal, že díky němu věděli třeba to, kde a jaké je v objektu zabezpečovací zařízení nebo kam je napojené.

Zloději nevynechali ani rodinný dům člověka, který Morice považoval za kamaráda.

„Pětadvacet let jsme byli kamarádi. To vás překvapí. Přišel jsem o zbraň a celoživotní úspory. Rovnou jsem policii řekl, kdo to byl,“ uvedl muž.

Zbraň měl totiž uloženou pod dvojitým dnem skříně, kterou pro něj Moric vyráběl. O falešném dně věděli kromě Morice pouze mužovi dva synové.

S případem souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Dva členy gangu potrestal podmíněnými tresty. většinu činů se jim nepodařilo prokázat (o tehdejším soudu v článku Soud řeší krádeže věcí za 10 milionů, zlodějům dával tipy policista).

Hlavní líčení bude pokračovat 26. dubna.

Podívejte se na zadržení gangu zlodějů z února 2014 (viz též Gang vykrádal po nocích firmy, čtyřmilionová škoda asi ještě poroste):

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Lékaři v Hradišti měnili kloub prstu, v okresních nemocnicích je to rarita

Lékaři v Uherském Hradišti provedli výměnu drobného kloubu prstu ruky.

Výměna malého kloubu prstu ruky? Pro uherskohradišťské ortopedické oddělení to byla výjimečná operace. Na kloubní...

Najdete na iDNES.cz