Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neprůkazné. Soud zprostil expolicistu obžaloby z dávání tipů zlodějům

  13:04aktualizováno  13:04
Zprošťujícím rozsudkem skončil u zlínského krajského soudu případ bývalého policisty Stanislava Morice. Byl obžalovaný z toho, že jako člen kriminální policie v Kroměříži dával tipy skupině, která vykrádala firemní objekty. Verdikt zatím není pravomocný.

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně | foto: ČTK

Podle předsedy senátu Radomíra Koudely se nepodařilo prokázat, že se Moric skutků, které mu byly dávány za vinu, skutečně dopustil.

„Senát se jednoznačně shodl, že daná důkazní situace neumožňuje učinit bez jakéhokoliv váhání závěr, že obžalovaný spáchal trestnou činnost, jak je uvedeno v obžalobě. Je zde příliš mnoho neznámých,“ řekl Koudela, který kritizoval práci policie v přípravném řízení. Sledování a odposlouchávání Morice považuje za nedostatečné.

Za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a krádeže a přečinů poškození cizí věci a porušování domovní svobody muži hrozil až dvanáctiletý trest, žalobce pro něj navrhoval čtyři až pět let vězení, obhájce žádal zproštění viny.

Osmapadesátiletého muže žalobce vinil z podílu na více než dvaceti skutcích ve Zlínském a Jihomoravském kraji se škodou přes pět milionů korun. Moric u soudu podíl na krádežích několikrát odmítl.

„Co je mi kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě. Výpočetní technika, co se týká policie, je na takové úrovni, že by ani nebylo možné dostat se do cizích spisů,“ uvedl Moric dříve u soudu (viz též Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista).

Podle státního zástupce Martina Malůše obžalovaný Moric mezi lety 2012 a 2013 shromažďoval informace o různých podnikatelských subjektech a následně je předával Karlu Glacovi, kterému měly spolu s jeho komplici ulehčit vloupání do komerčních objektů.

Jednoho vloupání se Moric podle obžaloby sám účastnil, z kořisti měl údajně zisk 10 až 20 procent. Za úplatu navíc Glacovi podle spisu podával i informace o trestním řízení a zajištěných stopách.

Věci pocházející z vloupání, které se u Morice našly, si muž, který u policie pracoval mezi lety 2001 až 2014, od Glace prý koupil, například plynový kotel nebo sekačku. Moric se sice s Glacem několik let znal, kamarádi prý ale nebyli. Muže údajně toleroval kvůli přítelkyni, která se s Glacem dlouhá léta znala.

Údajný šéf zlodějské skupiny v roce 2015 zemřel

S případem souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Petra Perútku a Jana Saláta, kteří měli z údajných Moricových tipů při vloupáních těžit, potrestal podmíněnými tresty.

Oba muže státní zástupce původně žaloval z rozsáhlé série vloupání ve čtyřech krajích Česka se škodou 9,7 milionu korun (o tehdejším soudu čtěte v článku Soud řeší krádeže věcí za 10 milionů, zlodějům dával tipy policista).

Potrestáni nakonec byli pouze za zlomek, podle soudu se jejich vina v dalších případech neprokázala.

Podle spisu byli komplici zmiňovaného Glace, který měl při vloupáních údajně hlavní roli. V roce 2015 však muž zemřel.

Zprošťující rozsudek není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podívejte se na zadržení gangu zlodějů z února 2014 (viz též Gang vykrádal po nocích firmy, čtyřmilionová škoda asi ještě poroste):

Autoři: ,


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Najdete na iDNES.cz