Neprůkazné. Soud zprostil expolicistu obžaloby z dávání tipů zlodějům

  13:04aktualizováno  13:04
Zprošťujícím rozsudkem skončil u zlínského krajského soudu případ bývalého policisty Stanislava Morice. Byl obžalovaný z toho, že jako člen kriminální policie v Kroměříži dával tipy skupině, která vykrádala firemní objekty. Verdikt zatím není pravomocný.

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně | foto: ČTK

Podle předsedy senátu Radomíra Koudely se nepodařilo prokázat, že se Moric skutků, které mu byly dávány za vinu, skutečně dopustil.

„Senát se jednoznačně shodl, že daná důkazní situace neumožňuje učinit bez jakéhokoliv váhání závěr, že obžalovaný spáchal trestnou činnost, jak je uvedeno v obžalobě. Je zde příliš mnoho neznámých,“ řekl Koudela, který kritizoval práci policie v přípravném řízení. Sledování a odposlouchávání Morice považuje za nedostatečné.

Za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a krádeže a přečinů poškození cizí věci a porušování domovní svobody muži hrozil až dvanáctiletý trest, žalobce pro něj navrhoval čtyři až pět let vězení, obhájce žádal zproštění viny.

Osmapadesátiletého muže žalobce vinil z podílu na více než dvaceti skutcích ve Zlínském a Jihomoravském kraji se škodou přes pět milionů korun. Moric u soudu podíl na krádežích několikrát odmítl.

„Co je mi kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě. Výpočetní technika, co se týká policie, je na takové úrovni, že by ani nebylo možné dostat se do cizích spisů,“ uvedl Moric dříve u soudu (viz též Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista).

Podle státního zástupce Martina Malůše obžalovaný Moric mezi lety 2012 a 2013 shromažďoval informace o různých podnikatelských subjektech a následně je předával Karlu Glacovi, kterému měly spolu s jeho komplici ulehčit vloupání do komerčních objektů.

Jednoho vloupání se Moric podle obžaloby sám účastnil, z kořisti měl údajně zisk 10 až 20 procent. Za úplatu navíc Glacovi podle spisu podával i informace o trestním řízení a zajištěných stopách.

Věci pocházející z vloupání, které se u Morice našly, si muž, který u policie pracoval mezi lety 2001 až 2014, od Glace prý koupil, například plynový kotel nebo sekačku. Moric se sice s Glacem několik let znal, kamarádi prý ale nebyli. Muže údajně toleroval kvůli přítelkyni, která se s Glacem dlouhá léta znala.

Údajný šéf zlodějské skupiny v roce 2015 zemřel

S případem souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Petra Perútku a Jana Saláta, kteří měli z údajných Moricových tipů při vloupáních těžit, potrestal podmíněnými tresty.

Oba muže státní zástupce původně žaloval z rozsáhlé série vloupání ve čtyřech krajích Česka se škodou 9,7 milionu korun (o tehdejším soudu čtěte v článku Soud řeší krádeže věcí za 10 milionů, zlodějům dával tipy policista).

Potrestáni nakonec byli pouze za zlomek, podle soudu se jejich vina v dalších případech neprokázala.

Podle spisu byli komplici zmiňovaného Glace, který měl při vloupáních údajně hlavní roli. V roce 2015 však muž zemřel.

Zprošťující rozsudek není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podívejte se na zadržení gangu zlodějů z února 2014 (viz též Gang vykrádal po nocích firmy, čtyřmilionová škoda asi ještě poroste):

Autoři: ,

Nejčtenější

Muž odsouzený na 26 let za ubodání dcerky spáchal ve vězení sebevraždu

Soud s mužem obžalovaným z vraždy a pokusu o vraždu svých dětí ve Starém Městě.

Muž, který loni ve Starém Městě na Uherskohradišťsku brutálně zavraždil svoji tříletou dcerku a pokusil se zabít i o...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Baťův mrakodrap dostavěli před 80 lety, byl druhý nejvyšší v Evropě

Výročí zlínského Baťova mrakodrapu připomnělo od pátku do neděle slavnostní...

Baťův mrakodrap se známou pojízdnou kanceláří je sídlem Zlínského kraje a turistickým tahákem. Sám Jan Antonín Baťa si...

Zastupitelé Zlína kývli na přípravu obří rekonstrukce zimního stadionu

Plánovaná podoba Zimního stadionu Luďka Čajky ve Zlíně po rekonstrukci.

Zlínští zastupitelé schválili opravu zastaralého Zimního stadionu Luďka Čajky. Práce za zhruba půl miliardy korun by...

Další z rubriky

Koně jsou plachá zvířata. U policie ale zvládají dýmovnice, petardy i oheň

Šéf hipologického oddělení krajské policie ve Zlíně Dalibor Břečka v Tlumačově...

Zasahovat proti rozvášněným fanouškům při sportovních zápasech nebo pátrat po pohřešovaných učí koně v Tlumačově na...

Mladík střílel ženě do oken šípy s kovovým hrotem

Mladík chtěl zastrašit ženu, ozbrojil se lukem a šípy s kovovým hrotem.

Devatenáctiletý muž o víkendu ve Valašských Kloboukách střílel z luku šípy s kovovými hroty. Jako terč mu sloužila okna...

Knihy z kraje jsou skvělý dárek. Vyšla historie, rally, i výšivky

Ilustrační snímek

Ještě stále přemýšlíte, čím udělat radost své rodině na Vánoce? Zkuste darovat knihu spojenou s historií či současností...

Najdete na iDNES.cz