Jako první mohla vyskladnit své zásoby z areálu firma Bochemie. U Vrbětic ale...

Jako první mohla vyskladnit své zásoby z areálu firma Bochemie. U Vrbětic ale neměla munici, z vyhořelého raketového paliva dostává chemikálii - chloristan amonný. | foto: Policie ČR

Bedna po bedně, náboj po náboji. Do Vlachovic se chystají kontroloři

  • 2
Policie chce za dva týdny otevřít první ze sedmadvaceti skladů s municí u Vlachovic-Vrbětic. Pečlivou inventuru budou mít na starosti tří desítky kontrolorů. Jak dlouho jim práce potrvá a kdy všechna uskladněná munice opravdu z areálu zmizí, stále není jasné.

Policejní prezident Tomáš Tuhý přijel ve čtvrtek do regionu ze dvou důvodů. Dvacítce policistů poděkoval za jejich pracovní nasazení ve Vlachovicích a s ředitelem krajské policie Jaromírem Tkadlečkem řešil další práce v muničním areálu. A oznámil i jeden důležitý termín.

„Na konci ledna chceme mít prostor připravený k intenzivnímu odvážení munice,“ prohlásil Tuhý.

Pyrotechnici musí ještě předtím dokončit čištění příjezdových cest k jednotlivým skladům a připravit například velké točny pro kamiony. Teprve pak začne policie otevírat jeden sklad za druhým. Přesněji řečeno, otevře první budovu.

To ale ještě neznamená, že munici ve stejný den naloží do kamionu a odveze ji. Celý proces bude mnohem delší a složitější.

Do skladů jako první vstoupí kontroloři z policejních odborů pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Dohromady jich bude třicet, po dvou z každého kraje plus dva z policejního prezidia. K tomu budou připravené tři vyskladňovací týmy v počtu čtyř desítek policistů. Podobné nasazení Česko nezažilo.

„Probereme bednu po bedně, náboj po náboji,“ ujistil šéf kontrolorů Zdeněk Bambas.

Překvapení se nedá vyloučit

Počítat a srovnávat budou dohromady asi sedm tisíc tun materiálu, konkrétně dělostřelecké granáty, letecké pumy a náboje. Kterou budovu odemknou první, ale policisté zatím neví.

„Budeme postupovat od toho nejjednoduššího materiálu k tomu nejsložitějšímu,“ naznačil Tkadleček.

Podle údajů od firem, které ve Vlachovicích mají munici uloženou, by ale měli vědět, co mají čekat.

„Překvapení se nicméně vyloučit nedá. Chceme vědět, co přesně ve skladech je, jak se to tam dostalo a zda s tím bylo nakládáno v souladu se zákonem,“ vysvětlil Bambas.

Zatímco pro kontrolory půjde hlavně o inventuru, pyrotechnici to budou mít složitější. Právě oni musí zjistit, jestli není munice poškozená. V takovém případě ji k převozu kvůli bezpečnosti nepustí.

Kdo munici do Květné odveze? A kdo to zaplatí?

Tu, která převoz zvládne, odvezou do Libavé k odpálení, a munici, kterou nebudou moci ani odvézt, zlikvidují přímo v areálu.

Kdy bude hotový byť jediný sklad, nechtěl nikdo specifikovat. Trvat to ale může i týdny.

Zatím vystěhovala svůj sklad pouze firma Bochemie, která ale ve Vrběticích neměla munici. Zpracovává zde vyhořelé raketové palivo, z něhož dostává chemikálie - vzniklý chloristan amonný firma začátkem ledna odeslala zákazníkům do zámoří (více zde).

Dosud také není jasné, kdo bude munici do Květné odvážet. Policie tvrdí, že by to měly být firmy. Přikázat jim to ale zřejmě nemůže.

„Čekáme, jak se k tomu postaví,“ podotkl Tuhý.

Například firma Excalibur, která má k odvozu nejvíc munice, očekává, že si to stát zajistí sám.

„My jsme nic nezpůsobili, není důvod, aby se náklady na převoz přenášely na nás,“ poukázal mluvčí společnosti Andrej Čírtek.

Firma se ovšem snaží, aby do Květné putovalo munice co nejméně. Většinu chce na vlastní náklady převézt přímo k zákazníkovi.