Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný.

Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný. | foto: Jan Karásek, MAFRA

S Březinou jsem do hospody nechodil, hájí policii zlínský šéf Koutný

  • 7
Metylová kauza, překupník s lihem Radek Březina, vyděračský gang Miroslava Masláka, kauzy úplatných policistů. Tyto případy v posledním roce neblaze "zviditelnily" Zlínský kraj za hranicemi regionu. Ředitel krajské policie Bedřich Koutný ale zůstává pořád klidný.

"Jsem přesvědčen, že policie pracuje výborně," tvrdí Koutný.

O co tohle tvrzení opíráte?
Především bych zdůraznil, že jsme rozkryli kauzu metyl. Smrtící směs byla namíchaná v Opavě a odtud byla distribuovaná do celé republiky. My jsme ve Zlínském kraji loni 10. září zaznamenali první úmrtí. Během pěti dnů jsme se dostali od oběti přes prodejce, míchače a distributory až k hlavě metylové chobotnice. Největší kauzu v novodobé historii země se podařilo rozkrýt díky naším detektivům.

Bedřich Koutný

Je mu 59 let. Vystudoval geodezii na stavební fakultě VUT Brno, po vojně pracoval jako geodet.

Jako disident a signatář Charty 77 nastoupil po roce 1990 do funkce okresního policejního ředitele ve Zlíně. V lednu 2008 se stal ředitelem policie Jihomoravského kraje v Brně. Od ledna 2010 je šéfem Krajského ředitelství policie ve Zlíně.

Se staronovým policejním prezidentem Petrem Lessym má špatné vztahy. V roce 2010 byl adeptem na policejního prezidenta.

Ale tato kauza současně ukázala, že se v regionu dějí velké nelegální obchody s lihem. Takže nebýt metylu, tyto kšefty jedou dál a stát ročně přichází o miliardy korun, nemyslíte?
Možná by se nám je časem podařilo rozkrýt, ale kauza metyl tomu opravdu výrazně pomohla. Když se začalo kvůli úmrtím zatýkat, tak zadržení lidé ze strachu mluvili a kriminalisté díky tomu rozkryli paralelní případ nelegálních obchodů s lihem, ze kterých jsou podezřelí bratři Březinovi. Líh se pančoval od nepaměti a už začátkem 90. let jsme tušili, že se něco takového děje i na Zlínsku. Radka Březinu jsme minimálně třikrát trestně stíhali, vždy to ale šlo do ztracena. Skončilo to buď u žalobce, nebo u soudu.

Proč? Není to důsledek toho, že nebylo dost kvalitních důkazů?
Z nelegálních obchodů měl Březina obrovské zisky a z nich si zaplatil kvalitní advokáty, kteří rozbili nashromážděné důkazy. Policie tehdy neměla takové nástroje, co se týká operativní techniky. Navíc šlo o sofistikovanou trestnou činnost, na Březinu nebylo nic napsáno, nikde oficiálně nefiguroval. Obhajoba si také nechala zpracovat odborný posudek, který řekl, že zajištěný líh je stejně kvalitní nebo možná ještě kvalitnější než líh v běžné distribuci. To znamenalo, že Březina nemůže být stíhaný za poškozování spotřebitele, ale jen za jiné hospodářské trestné činy.

Jak jste vnímal momenty, když detektivové z hospodářské kriminálky objevovali Březinova utajená skladiště s obrovským množstvím lihu?
Nečekal jsem, že to bude tak rozsáhlé. Žil jsem v domnění, že je tak jedním z deseti největších nelegálních obchodníků s lihem v zemi. Je jasné, že není jediný, takový optimista nejsem, ale zatím se nic většího neukázalo.

Proč si případ Březina převzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu?
Z části proto, že jsme byli vytížení případem metyl, ale hlavně proto, že šlo o vysoce organizovanou skupinu pachatelů. My jsme se na případu ale také podíleli. Například náš pes objevil Březinu v pilinách, kam se schoval při zatýkání.

Stejně jako Březina a jeho rodina bydlíte v Kostelci. Znali jste se třeba od vidění?
To už je obehraná písnička. Kostelec je příměstská část Zlína. Bydlím tam dvanáct let, znám nejbližší sousedy. Když přijdu domů, tak si pustím televizi nebo jdu na procházku se psem. Občas si zajdu na pivo. Březinu jsem viděl poprvé až při zatýkání v televizi. Asi jsme chodili každý do jiné hospody.

Když se kauza metyl rozjela, tak mnoho obyvatel Kostelce předem říkalo, že to vše skončí u Březiny. Jeho kšeftování s lihem bylo místním folklorem a vděčným námětem debat u piva, doneslo se to i k vám?
Řeknu to jinak: nemám pocit, že bychom pana Březinu kryli. Vždyť jsme jej opakovaně trestně stíhali. A pak i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu si na něm vylámal zuby, když vyšetřoval únos a týrání, jehož se měl dopustit.

Přejděme ke kauze expolicisty Mariana Hanáka, který je v současné době souzen za to, že prodával informace pachatelům. Novinář Janek Kroupa dokonce mluví o "hydře vztahů" mezi podsvětím a policisty ve Zlíně.
Z Prahy to tak může vypadat, je to ale matení pojmů. Hanák odešel od zlínské policie v 90. letech k celorepublikovému Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tam se měl dopouštět trestné činnosti, pro kterou je souzený. Další policisté, kteří jsou či byli souzeni za prodávání informací, nebyli nikdy mými podřízenými. Pracovali u jiných útvarů a jen dočasně měli expozituru ve Zlíně. Nepotkával jsem se s nimi.

Takže od zlínské policie informace za úplatu neodcházejí?
Jsem přesvědčen, že ne. Od vzniku krajského ředitelství policie, což jsou čtyři roky, jsme zaznamenali šest případů korupčního jednání. To ale sami policisté oznámili, že jim někdo nabízel úplatek.

Dalším závažným případem bylo řádění vyděračského gangu Miroslava Masláka, který zapaloval auta podnikatelům a střílel do jejich domů. To snad Zlín ještě nikdy nezažil, nebo ano?
To, že se usadil u nás, není naše vina. Měl to sem ze Slovenska nejblíž. Navázal tady kontakty a začal podnikat. Je pravda, že na nás tak dýchlo období divočejších 90. let. Na Slovensku, kde Maslákovi hrozí doživotí, se mu podařilo díky procesním pochybením dostat z vazby. My jsme ho ale během půl roku odhalili a dostali zpět za mříže. To považuji za úspěch.

Jak si tedy podle vás stojí zlínská policie?
Letos jsme dostali řadu ocenění od ministra vnitra, například za nejlepší policejní tým nebo za druhé nejefektivnější zajišťování výnosů z trestné činnosti. Takže jsem přesvědčen, že pracuje výborně.

Jenže pohled obyvatele regionu může být úplně jiný, když vidí, co všechno se tady děje. Proč je tady tolik kauz?
Je to momentální souběh případů, které jsou natolik závažné, že se o nich hodně píše i v celostátních médiích. Lidé si pak řeknou, že to je ve Zlíně strašné. Ale podle statistik jsme nejbezpečnější region v republice.

Jste nejdéle sloužící policejní ředitel v zemi, takže můžete srovnávat. Je to dnes v oblasti kriminality na Zlínsku lepší než třeba v 90. letech?
Tehdy to bylo horší. I kvůli rozpadajícímu se JZD Slušovice sem přijížděla spousta dobrodruhů, kteří si z něho chtěli něco urvat. Také se zde rozjížděly podvody s LTO. Byla tady větší kumulace peněz a větší džungle.