Ani po tragédii v Uherském Brodě nevznikne ve Zlínském kraji zásahová jednotka. Ilustrační snímek

Ani po tragédii v Uherském Brodě nevznikne ve Zlínském kraji zásahová jednotka. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zásahová jednotka v kraji? Ani po tragédii v Brodě k tomu není důvod

  • 5
Místní politici i policisté po tragédii v Uherském Brodě hodně stáli o zásahovou jednotku. Policejní prezident ale rozhodl, že v kraji nebude. Místo toho posílí hlídky.

Přes hodinu trvalo policejní zásahové jednotce z Brna, než dorazila do Uherského Brodu, kde na konci února šílený střelec zabil osm lidí a pak sebe (čtěte zde).

Ani kdyby přijela dřív, nedokázala by masakr zřejmě zmírnit. S ohledem na delší dojezdový čas ale vyvstala oprávněná otázka, zda by Zlínský kraj neměl mít svoji vlastní jednotku, která by to měla všude blíž. Místní politici i policisté ji chtěli.

„Budeme požadovat vznik zásahové jednotky,“ slíbil po brodské tragédii hejtman Stanislav Mišák.

„Práci pro zásahovou jednotku bychom, v dobrém slova smyslu, našli. Troufám si říct, že podobných činů bude přibývat,“ řekl zlínský policejní šéf Jaromír Tkadleček.

Realita je ale nakonec jiná. Policejní prezident Tomáš Tuhý rozhodl, že Zlínský kraj vlastní zásahovou jednotku mít nebude, protože není potřebná. „Momentálně necítíme potřebu, aby vznikaly zásahové jednotky ve všech krajských ředitelstvích,“ prohlásil Tuhý.

Na Moravě jsou aktuálně dvě jednotky - v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. V republice pak celkem osm. A tak to má zůstat s tím, že je policejní prezidium dovybaví, pokud na to dostane peníze.

„Nezbývá nám než to respektovat, ale ještě není všem dnům konec,“ reagoval ne úplně spokojeně hejtman Mišák. „Budeme fungovat jako doposud,“ podotkl Tkadleček.

Pomoc musí přijít rychleji

Policejní prezident chce místo toho posílit takzvané prvosledové hlídky, které jsou v každém okrese. „I tyto hlídky by měly být lépe vybaveny a vyzbrojeny neprůstřelnými vestami a dlouhými zbraněmi. Budou schopny dojet na místo mimořádné události do deseti až patnácti minut,“ přiblížila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Toto řešení bude levnější a Tuhý doufá, že i dostačující. Speciálně vybavené hlídky by měly v první fázi dokázat profesionálně zakročit. „Pokud budou efektivní, nemám s tím problém. Mohou suplovat ryzí zásahovou jednotku,“ přemítá starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar, který problém řešil s Tuhým i ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Kunčar však přidal požadavek, že by zásahové jednotky v Brně či v Ostravě měly být posíleny, aby byly pohotovější a akceschopnější. „Měly by přiletět na jakékoliv místo do 25 minut,“ řekl Kunčar.

Do Uherského Brodu se jednotka dopravila z Brna za více než hodinu auty, protože by se do vrtulníku nevešla. Podle Kunčara ale nemusí letět v první fázi kompletní, stačí když dorazí její část, pak ostatní.

„Pokud v případě Brodu věděli, že je tady jen jeden pachatel, mohlo jich přiletět třeba jen sedm,“ myslí si Kunčar.

Zlínský primátor Miroslav Adámek se se situací smíří v případě, že sousední zásahové jednotky budou velmi rychlé. „Musejí být na místě v řádech minut,“ nastínil Adámek. „Chápu, že zřízení nových jednotek by stát přišlo na velké peníze.“

Ministr vnitra Chovanec prohlásil, že by si speciální jednotky zasloužily velkokapacitní vrtulník. Nyní přepraví jen sedm vyzbrojených lidí a větší stroj si musí půjčovat od armády.

„Naší ambicí je koupit několik velkokapacitních helikoptér, vedeme debatu o jejich počtu,“ nastínil Chovanec. Ministr také plánuje, že do policejních řad v příštích pěti letech přijde na čtyři tisíce nových lidí.