Moderní pokoje mohou využít matky a jejich předčasně narozené děti, které již mohou dýchat samy, případně s podporou jednoduchých přístrojů, ale stále jsou v inkubátoru. | foto: Projekt Malé mimi

Zlín získal český unikát. Pokoje pro rodiče předčasně narozených dětí

  • 1
Ve zlínské nemocnici začínají fungovat pokoje speciálně uzpůsobené předčasně narozeným dětem. Projekt Malé mimi je českým unikátem, vznikl totiž díky veřejné sbírce, do níž finance a věcné dary v hodnotě 3,5 milionu korun dalo více než 250 dárců. Přes čtyři miliony přidal i Zlínský kraj.

Když se loni na jaře Veronice Gajové narodil ve zlínské porodnici chlapeček, jako matka předčasně narozeného dítěte tam musela strávit víc než měsíc. Na pokoji ležela s jinými maminkami a dítě chodila navštěvovat na jednotku intenzivní péče.

Mohla tam strávit jakkoliv dlouhou dobu, neustále jí byl k ruce personál nemocnice. Přestože s péčí byla spokojená, musela skousnout i nevýhody.

„Trošičku mi chybělo soukromí, přece jen jsem na JIP nebyla sama, kolem chodily sestry, pípaly tam přístroje,“ připomněla.

Právě tyto překážky pomůžou odstranit nově zrekonstruované pokoje, kde mohou předčasně narozené děti trávit čas se svými rodiči v soukromí.

Vznikly v rámci unikátního projektu Malé mimi ve čtvrtém patře zlínské porodnice v Krajské nemocnici T. Bati. V těchto dnech jsou už tři pokoje připraveny na první pacienty.

„Jsou určené pro maminky a jejich předčasně narozené děti, které již mohou dýchat samy, případně s podporou jednoduchých přístrojů, ale stále jsou ještě umístěny v inkubátoru,“ upřesnil primář novorozeneckého oddělení Perinatologického centra Jozef Macko.

V pokojích teď podle něj bude takzvaný zajížděcí provoz. „Nechceme tam hned dávat úplně nejmenší děti. Bude záležet na tom, jak se dohodneme s rodiči,“ vysvětlil.

Sestra jen jako poradce

Podle něj totiž využití specializovaných pokojů bude stát hlavně na zájmu rodičů.

„Starat se o dítě na pokoji totiž znamená i velkou zodpovědnost a nároky na rodiče. Sestra v tomto případě funguje spíše jako poradce. Ne každý z rodičů si na to bude věřit,“ zmínil Macko.

Ve Zlíně se podle něj narodí ročně zhruba 80 dětí, které by pokoje mohly využít, ale ne všechny je opravdu využijí.

Přesto Macko považuje zprovoznění tohoto druhu individualizované péče za průlom. Matky totiž stráví s dětmi na pokojích řadu týdnů.

„Neustálá přítomnost rodičů má velmi pozitivní vliv na jejich vývoj, odolnost i zlepšení kvality života,“ doplnil primář.

Benefitem bude i možnost, aby byl na pokoji přítomný i otec. Zatímco pro matku bude pobyt bezplatný, přítomnost otce se bude hradit.

„O konkrétní částce ještě jednáme, určitě ale nebude tak vysoká, aby někoho odradila. Přítomnost tatínků je moc důležitá,“ poznamenal Macko.

Pokoje připomínají svým zařízením spíše hotel. Jsou koncipovány nerušivě, spíše v poklidném přítmí, k dispozici je zde moderní zázemí.

„Samotný projekt vznikal za přispění odborných konzultací přímo na místě téměř tři měsíce. Pro mě šlo o velmi zajímavou práci v netradičním prostředí,“ uvedl architekt pokojů Michal Juřík.

První v České republice

Zlín podobný projekt spouští jako první v republice a pravděpodobně i ve východní Evropě.

„Nejsme samozřejmě jediní, kdo se snaží vylepšit péči o předčasně narozené, ale v tomto konkrétním případě bychom mohli být pro ostatní vzorem,“ naznačil Macko.

Na celém projektu je také zajímavé, že jej pomohla zaplatit veřejná sbírka. Organizátoři během jednoho roku dokázali získat od více než 250 dárců peníze a věcné dary v hodnotě 3,5 milionu korun. Dalšími 4,5 milionu přispěl Zlínský kraj.

„Je to víc, než jsme očekávali. Mám z toho velikou radost. Řada lidí a firem nám pomohla bez nároku na honorář,“ těšilo Martina Gazdu, otce předčasně narozené holčičky, který sbírku před více než rokem inicioval.

Projekt Malé mimi bude dokončen zhruba v půli ledna, kdy zprovozní také nově zrekonstruované pokoje pro rodiče v sedmém patře.

Budou sloužit těm, kteří mají dítě na jednotce intenzivní péče v inkubátoru, nemohou jej zatím mít u sebe a museli by za miminkem denně dojíždět.