Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

  11:58aktualizováno  11:58
Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už vyslechl soud zabývající se rozsáhlými podvody ve Valašském Meziříčí. V kauze se škodou 11,5 milionu korun jsou obžalováni lékař, lékárník a revizní lékař.

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u olomouckého krajského soudu. | foto: Luděk PeřinaČTK

Projednávání komplikuje, že policie ztratila zdravotní dokumentaci. Podle soudce Eduarda Ondráška by rozsudek mohl padnout na jaře.

„Dosud jsme vyslechli více jak 600 lidí, vyslechnout zbývá zhruba ještě 100 svědků. Je však mezi nimi i hodně lidí, kteří nejsou v dobrém zdravotním stavu. Plánujeme proto videokonferenci, kdy je předvoláme na soud do Valašského Meziříčí, aby nemuseli jezdit do Olomouce,“ řekl soudce Ondrášek.

Věcí se soud začal zabývat v lednu loňského roku. Obžalováni jsou lékař Vladimír Líčeník, lékárník Luděk Konvička a revizní lékař Martin Piperka. Všichni vinu již dříve popřeli (viz též Lékaře, lékárníka a kontrolora soudí za podvod s recepty za 11 milionů).

První svědci z dlouhého seznamu stanuli před soudem loni v únoru. Jejich osobní účast u soudu je potřebná i kvůli tomu, že nebyli v přípravném řízení vyslechnuti v procesním postavení svědka.

„Konkrétní lidi, u nichž obžaloba tvrdí, že se jim předepisovaly léky, byť je nevyzvedli v lékárně, nepotřebovali je nebo případně už ani nebyli pacienty doktora Líčeníka, tak musíme prověřit přímo dotazem u nich,“ řekl soudce Ondrášek.

Fotogalerie

Práci soudu podle něj zkomplikovalo především to, že chybí veškerá zdravotní dokumentace, o kterou by se soud při dokazování mohl opřít. Soud tak nemá s čím porovnat databázi od pojišťoven.

Zdravotní dokumentaci ztratila policie a podle soudce kvůli tomu padl i kárný trest. Ztráta zásadních dokumentů nahrává přitom i obhajobě, která tvrdí, že se nemůže hájit, když dokumentace chybí.

Podle obžaloby se podvodů lékař s lékárníkem dopouštěli od roku 2006 do roku 2012. Líčeník podle státního zástupce vystavoval svým jménem lékařské předpisy na lidi, jejichž osobní údaje získal zejména ze své evidence pacientů. Činil tak přitom bez jejich vědomí, uvádí obžaloba.

Předpisy na léky a zdravotnický materiál následně předával provozovateli lékárny Konvičkovi, který je předkládal k úhradě zdravotním pojišťovnám.

Pojišťovny podle žalobce poté provedly úhradu léků a zdravotnického materiálu na bankovní účet lékárníka. Žalobce škodu vyčíslil nejméně na 11,45 milionu korun. Léky a zdravotnický materiál nikdy pacientům předány nebyly, dodal žalobce. Líčeník a Konvička jsou obžalovaní z podvodu, revizní lékař Piperka z nadržování. Pomáhal jim uniknout trestnímu stíhání, tvrdí obžaloba.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Zlínská zoo i skanzen v Rožnově zažívají veleúspěšný rok. I díky podzimu

Velmi dobře snáší nízké teploty ve zlínské zoo například tygr ussurijský.

Teplý podzim lákal k výletům a zvedl návštěvnost turistických cílů ve Zlínském kraji. Například zoologická zahrada ve...

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Zlínský kraj a město k sobě mají blíž, vládnou jim stejné strany

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Už několik let k sobě neměla vedení zlínské radnice a Zlínského kraje tak blízko jako teď, pokud jde o zastoupení stran...

Najdete na iDNES.cz