Lyžařský svah nedaleko centra Zlína.

Lyžařský svah nedaleko centra Zlína. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Spor o svah ve Zlíně trvá, nájemce chce zůstat, proti rozsudku se odvolal

  • 3
Podnikatel Michal Cepek odmítá opustit lyžařský svah ve Zlíně, který provozuje řadu let pod hlavičkami různých firem. Společnost, kterou řídí a zastupuje, se odvolala proti rozhodnutí soudu, že ho má vyklidit. Pozemky patří Sportovním klubům Zlín.

Nedávno skončená letošní zima může být pro podnikatele Michala Cepka poslední, kdy provozuje lyžařský svah ve Zlíně. Podle zatím nepravomocného verdiktu zlínského okresního soudu by ho měl vyklidit.

Přesněji řečeno – svah má opustit společnost Areál Josefa Šperky, kterou Cepek řídí a zastupuje (více zde). Proti rozhodnutí se ale odvolala.

„Důvody výpovědi se nezakládají na pravdě, Sportovní kluby Zlín mají svoji verzi, která jim vyhovuje,“ říká od začátku případu Cepek, podle něhož nájemce nic nedluží.

Soudní proces může po případném dovolání trvat několik měsíců a možná i déle než půl roku. Šance Cepka, že na svahu „přežije“ další zimu, jsou proto zase vyšší. Na otázku MF DNES, zda mu jde právě o to, však neodpověděl.

Sportovní kluby jsou připravené na dlouhý spor

Svah vlastní Sportovní kluby Zlín (SK Zlín), podle nichž jim Areál Josefa Šperky dluží na nájmu od roku 2004 asi 670 tisíc korun.

„Nepřekvapilo nás, že se odvolal. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Vypadá to bohužel na běh na superdlouhou trať,“ uvedl předseda představenstva SK Zlín Roman Macek.

„Chci ale, aby bylo všechno do následující zimy vyjasněné,“ dodal.

Cepka by sice na svahu další zimu viděl jen nerad, ale prioritou pro něho je, aby se lyžovalo.

Hrozba pro sporty ve městě

Sportovní kluby zastřešují ve Zlíně přes 5 000 sportovců a třicet oddílů. Vlastní největší městská sportoviště, jako je fotbalový stadion, sportovní hala nebo areál na Vršavě. Od radnice dostávají na provoz sportovišť asi sedm milionů korun ročně.

Od loňského dubna však jsou v insolvenčním řízení, údajným věřitelům dluží až 50 milionů korun.

Největším z nich je Cepkova firma Sporthouse CZ Corporations, jež žádá skoro 30 milionů korun za to, že na svahu udělala řadu úprav za vlastní peníze. A chce je zpátky. „Poškozují věřitele,“ řekl opakovaně na adresu SK Zlín Cepek.

Macek si naopak myslí, že Cepek návrhem na insolvenci reagoval na snahu klubů získat chybějící nájem. „Základem sporu je insolvenční řízení, všechno okolo jsou jenom hry,“ míní Macek.

Faktem je, že do insolvenčního řízení už vstoupil předběžný insolvenční správce, bez jehož souhlasu nemůžou SK Zlín disponovat s majetkem. To je hrozba pro řadu sportů ve Zlíně.

Důvody odvolání musí firma doplnit

V případě vyklizení svahu podala společnost Areál Josefa Šperky, jejímž jednatelem je Martin Zmeškal, takzvané blanketní dovolání. To znamená bez udání důvodů.

„Na základě tohoto odvolání spis půjde k odvolacímu soudu. Žalovaný ale bude muset doplnit důvody do doby, než tento soud rozhodne,“ vysvětlil David Kolumber, mluvčí zlínského okresního soudu, jenž v případu rozhodl.

Na Zmeškala není dohledatelný kontakt. Z Cepkovy e-mailové adresy přišla pouze stručná reakce na dotazy MF DNES, že „společnost Areál Josefa Šperky nebude až do skončení odvolacího soudu ve věci žaloby SK Zlín nic a nijak komentovat.“ Podepsaný byl Zmeškal.

Společnost Areál Josefa Šperky svah provozuje na základě dohody o dočasném užívání, kterou má s SK Zlín podepsanou. Pokud rozhodnutí o vyklizení svahu nabude právní moci, budou kluby chtít, aby firma svah opustila. Pak zřejmě vypíše výběrové řízení na nového provozovatele.

Cepek před několika lety přišel s ambiciózním plánem na vybudování velkého zimního sportoviště nad Zlínem s rozhlednou, bobovou dráhou a dalšími atrakcemi (o Cepkových představách jsme psali zde). Neprosadil ho však přes úřady.