Proměna podchodu je na první pohled patrná. Mimo jiné zmizela původní nadzemní...

Proměna podchodu je na první pohled patrná. Mimo jiné zmizela původní nadzemní část. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zlínský podchod za 50 milionů je hotový, obchody zůstaly neopravené

  • 28
Opravený podchod v centru Zlína se otevřel lidem. Ti ho ale kritizují. Vadí jim například, že jeho vstup není zastřešený. Autoři rekonstrukce je ale uklidňují: odkryté schodiště i eskalátor jsou připravené i na sníh a mráz.

Po devíti měsících končí nákladná rekonstrukce podchodu u náměstí Práce ve Zlíně, kterou od začátku doprovázejí pochybovačné hlasy části veřejnosti.

Všichni se shodují v tom, že zanedbaný prostor patřil k ostudám města, některým se však nelíbí nové řešení architekta Pavla Chládka. Proměna podchodu je totiž obrovská a na první pohled patrná.

Zmizela původní nadzemní část, přibyl výtah pro invalidy, lidem slouží nový eskalátor, veřejné osvětlení a radnice nechala zabudovat i tři bezpečnostní kamery, které hlídají dění v podchodu a jeho okolí.

"Výrazně větší je zastřešení sousední zastávky MHD a komfortnější jsou toalety. Vstup je do nich přes turniket, jehož automat dokáže rozměnit mince i bankovky," doplnil Chládek, jehož návrh uspěl v architektonické soutěži města.

Velkou diskusi vyvolalo hlavně to, zda budou nekryté schody a eskalátor správně sloužit i za deště a sněžení.

"Schodiště jsme vybavili vytápěním, zakrýt není nutné ani eskalátor," ujistil Petr Hloušek z odboru realizace investic magistrátu.

Strmé schodiště? Pouze klam

Obyvatelé Zlína si také stěžují na to, že schodiště je strmé a jeho stupně příliš vysoké. Ale to je pouze klam.

"Vše je stejné, jak bylo. Ale protože se nově sestupuje po nezakrytém schodišti, tak to u lidí vyvolává pocit, že jdou po prudších schodech než dříve," reagoval náměstek primátora Jiří Kadeřábek.

Rozhovor s architektem Pavlem ChládkemČtěte ve čtvrteční zlínské příloze MF DNES

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Zjevným nedostatkem je naopak to, že v podchodu zůstaly neopravené obchody a u vstupu ze severní strany nevzhledná věž. Město se bohužel nedohodlo s jejich majiteli, kteří si je postavili (více jsme psali zde).

"Nabídli jsme jim výstavbu nových obchodů za šest milionů korun, oni však požadovali jejich převod do osobního vlastnictví, kompenzace v řádu milionů a další benefity," vypočítal Kadeřábek.

Obchodníci vidí naopak chybu na druhé straně. "Problém je od začátku v tom, že nás při zpracování projektu nikdo nekontaktoval," prohlásil opakovaně vlastník jednoho obchodu Božek Zaharowski.

V okolí podchodu je místo asfaltu nově položená dlažba, takže sem mají auta zakázaný vjezd. Stojí tady také zvětšená plastika Velký Fibonacci od sochaře Rudolfa Valenty (více o plastice Velký Fibonacci čtěte zde).

Také tu lidé kritizují. Dvaadvacet metrů dlouhá a osm metrů vysoká lomená linka z nerezového plechu ale podle Chládka ladí s okolní funkcionalistickou zástavbou, díky níž získal moderní Zlín svoji charakteristickou podobu.

Rekonstrukce podchodu stála necelých padesát milionů korun, většinu peněz poslala Evropská unie.

Líbí se vám nová podoba podchodu u zlínského náměstí Práce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 2. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 700
Ano
Ano 283