Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si nočním pochodem připomněli parašutisty ze skupiny Clay-Eva

  19:51aktualizováno  19:51
Více než stovka lidí si připomněla odvahu tři parašutistů, kteří v dubnu 1944 seskočili do Hostišové na Zlínsku. Členové skupiny Clay-Eva tehdy dokázali na východní a jihovýchodní Moravě vytvořit zpravodajskou síť, kterou se gestapu až do konce války nepodařilo rozbít.

Připomínka seskoku parašutistů ze skupiny Clay-Eva u Hostišové. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Je čtvrtek 13. dubna a nad obcí Hostišová u Zlína se stmívá. Na obloze se pomalu sbíhají mraky a zvedá se vítr, který zahání obyvatele domů. Za vesnicí na pole potichu a nepozorovaně padají tři parašutisté. Píše se rok 1944 a blíží se konec války.

Podobný obrázek viděly i desítky lidí přesně po 68 letech. Skauti a veteráni z Holešova, místní radnice i občanské sdružení Horizont totiž už podeváté uspořádali vzpomínkovou akci na jednu z nejúspěšnějších paraskupin s krycím názvem Clay-Eva.

Výsadek Clay-Eva

Stránky o úspěšné skupině parašutistů ze 2. světové války

Rozdíl byl v tom, že před pochodem, který se uskutečnil v noci na sobotu, vítaly parašutisty desítky lidí. Před 68 lety o nich nikdo vědět nesměl.

Do protektorátu Čechy a Morava je totiž exilová vláda v Londýně vyslala proto, aby dali dohromady odbojáře a připravili ozbrojené povstání před blížícím se koncem války. Do zahraničí měli posílat informace o pohybu německých vojáků.

Byli tři. Velitel Antonín Bartoš (o osudech Antonína Bartoše čtěte také zde), odborník přes šifry Jiří Štokman a radiotelegrafista Čestmír Šikola. "Všichni táhli za jeden provaz, velitel měl autoritu," zavzpomínal na vyprávění svého otce Čestmír Šikola mladší.

Fotogalerie

Do Hostišové letos dorazil už poněkolikáté. "Když jsem teď viděl seskakovat parašutisty, byl to velký zážitek," svěřil se.

Z Hostišové se skupina vydala pěšky ještě v noci a do Bystřice pod Hostýnem dorazila za tři dny. I proto pořadatelé dělají vzpomínkový pochod v noci a jedna z cest, dlouhá 36 kilometrů, vede stejnou trasou jako před 68 lety. Letos se na "dlouhou" trasu vydalo kolem 50 turistů, celkem se pochodu zúčastnilo přes sto lidí.

"Když je tma, všude klid, člověk je ve druhé půlce trasy a je mu zima, začíná automaticky přemýšlet nad tím, jak to tenkrát parašutisté zvládali," popsal atmosféru pochodu Michal Mynář, předseda občanského sdružení Horizont z Hostišové.

Parašutisté ze skupiny Clay-Eva byli tehdy tak úspěšní, že postupně do příprav k ozbrojenému povstání zapojili téměř celou východní a jihovýchodní Moravu. Vytvořili velkou síť, kterou nedokázali nacisté úplně zničit, i když se o to snažili s pomocí kolaborantů. "Odnesla to tady spousta lidí, které zatklo gestapo," připomněl Šikola.

Jeho otec tehdy během roční mise v komunikaci s Londýnem přijal nebo odeslal přes tisíc rádiových depeší, mimo jiné detailně popisoval situaci v protektorátu. Přestože se povstání nakonec neuskutečnilo, skupina byla hodnocena jako jedna z nejlepších.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Na Holešovskou Regatu letos dorazí Chinaski, Mirai i David Koller

Kapela Chinaski v nové sestavě

Přes dvacet tisíc lidí láká každoročně rodinný festival Holešovská Regata. Letos mu bude patřit pátek 22. a sobota 23....

Zakázané kvízomaty našli celníci v jedenácti hospodách v kraji

Nelegální kvízomaty zadržené při celorepublikovém zátahu celníků.

Zlínský kraj a Praha. To jsou regiony, kde se při zátahu podařilo odhalit nejvíc barů a hospod s nelegálními kvízomaty....

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Najdete na iDNES.cz