Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Firmy ve Zlínském kraji rozšiřují výrobu, od státu získají stamiliony

  • 4
Investiční pobídky za skoro 900 milionů korun získalo v první polovině letošního roku od CzechInvestu šest firem ve Zlínském kraji. Budou rozšiřovat výrobu, nakupovat stroje a měly by zaměstnat téměř 400 nových lidí.

Oprava haly, kde se montují obráběcí centra a dlouhotočné automaty. Nákup a instalace velkého horizontálního obráběcího stroje.

Tyto investice za desítky milionů korun už dělá zlínská strojírenská firma Tajmac-ZPS s vidinou toho, že část peněz jí přijde zpátky od státu. Dostala se totiž mezi šest výrobních podniků ve Zlínském kraji, které mají získat investiční pobídky od CzechInvestu za celkem 871 milionů korun.

Tajmacu-ZPS má z této sumy připadnout 174 milionů, přičemž z vlastních zdrojů dá více než trojnásobek.

„Umožňuje nám to investovat do nemovitostí i nových technologií, takže můžeme rozšiřovat a zkapacitňovat výrobu. Nejde o jednu akci, ale souhrn několika,“ přiblížil finanční ředitel Tajmac-ZPS Jan Kurinec.

„Chceme této možnosti využít, protože u některých produktů nejsme schopni uspokojovat poptávku zákazníků,“ doplnil Kurinec.

Tržby by podle jeho odhadu mohly díky investicím s pomocí státu narůst až o 30 procent, což by znamenalo 400 milionů korun.

Fatra získá pobídky za skoro 350 milionů korun

Podobné plány mají další podniky. Největší díl z pobídek, téměř 350 milionů korun, má pomoci plastikářské firmě Fatra Napajedla, jež je součástí skupiny Agrofert. Ve druhé polovině roku začne stavět novou válcovnu.

„Hlavním cílem je modernizace a rozvoj výroby podlahových krytin a hydroizolačních fólií, což jsou klíčové segmenty společnosti,“ nastínil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Pobídky pro firmy a počty nových pracovních míst

Fatra: 343 milionů korun, 126 míst

Kovárna Viva: 175 milionů korun, 120 míst

Tajmac-ZPS: 174 milionů korun, 35 míst

Zelinger plast: 76 milionů korun, 42 míst

Lakovna Hajdík: 46 milionů korun, 50 míst

Kovokon: 57 milionů korun, 20 míst

Zdroj: ČTK

Firma Kovokon z Popovic, která se zabývá obráběním výrobků pro automobilový, letecký, elektrotechnický a strojírenský průmysl, rozšíří výrobní prostory a nakoupí nové stroje. I tady je motivace jasná: uspokojit větší poptávku zákazníků.

To ukazuje, že se výrobním podnikům v poslední době velmi daří.

„Po dokončení investice, do níž bychom bez pobídek státu v takovém rozsahu nešli, bychom měli mít více zákazníků,“ plánuje jednatel společnosti Vlastimil Koníček.

Lisovna plastů Zelinger plast ze Zlína v srpnu dokončí novou továrnu na místě bývalé sodovkárny v Tečovicích. Budou v ní nejmodernější stroje a technologie, lepší logistika i zázemí zaměstnanců.

„Během tří let předpokládáme zvýšení tržeb na dvojnásobek,“ odhadl majitel firmy Lubomír Zelinger.

Do rozšíření výroby a technologických zařízení vloží peníze i zlínská Kovárna Viva.

„Naše firma je v současnosti významným dodavatelem součástí pro přední světové automobilky a daný záměr nám naši pozici umožní posílit,“ řekl předseda představenstva Kovárny Viva Petr Kročil.

Peníze nedostanou podniky od CzechInvestu „na ruku“

Výrobní podniky nedostanou od CzechInvestu peníze „na ruku“, ale budou mít v následujících 10 letech úlevy na daních, pokud jim díky pobídkám vzrostou tržby.

Musejí ale splnit několik podmínek. Asi nejobtížnější je s ohledem na současnou velmi nízkou nezaměstnanost ve Zlínském kraji nutnost přijmout nové pracovníky. U všech šesti podniků by to mělo být 393 lidí.

„Trochu kontraproduktivní je požadavek CzechInvestu na zvýšení počtu pracovních míst. Volní pracovníci opravdu na trhu práce nejsou. Tento problém jde napříč všemi pracovními odvětvími,“ zdůraznil Zelinger.

Podniky ale nějaké pracovníky bez ohledu na podmínky potřebovat budou. Bez nich výrobu nezvýší. „Děláme náborové i propagační akce, ale najít kvalitního pracovníka je problém,“ potvrdil Kurinec.

Zvyšuje se zájem žáků o technické obory

Podniky si stěžují na velkou fluktuaci zaměstnanců, což je dáno tím, že k nim přicházejí lidé, kteří práci neumějí a brzy zase odcházejí.

Jen Fatra přitom musí do pěti let najít skoro 130 schopných lidí. „Nárůst počtu zaměstnanců bude postupný a budeme do nové výroby přesouvat i část stávajících,“ naznačil Hanzelka.

Pokud by firmy chtěly nekvalifikované pracovní síly, nebyl by to takový problém, s technickými kádry je to ale špatné. Náznaky zlepšení už tu sice jsou, neprojeví se však hned.

„Zvyšuje se zájem žáků o technické obory,“ všimla si ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová

„Jak bude ale situace na trhu práce vypadat za pět, deset let, si netroufám říct. Lidé zvažují při shánění práce nejen finanční ohodnocení, ale i případné dojíždění,“ řekla Majdyšová.

Vedení podniků si také uvědomuje, že kdyby přišla ekonomická krize jako v roce 2008 a s tím spojená nutnost propouštění, z pobídek sátu nebude zřejmě nic.