VE VÝSKOKU. Karel Kroupa ze Zlína jde do vzdušného souboje s jedním z protihráčů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Po další kanonádě zachránili fotbalisté Zlína druhou ligu

• 0
Strachovat se až do posledního kola o záchranu? Takový scénář druholigoví fotbalisté Zlína rázně odmítli. V domácím prostředí porazili Most jasně 4:1, poskočili na deváté místo v tabulce a definitivně ze sebe setřásli nervozitu z dramatického závěru sezony.

"Konečně jsme v klidu," vydechl si trenér FC Tescoma Marek Kalivoda. "Zápas ale nebyl jednoduchý, protože jsme byli pod tlakem. Za každou cenu jsme museli vyhrát."

Výsledek i průběh zápasů znovu potvrdily, že při zlínských soubojích se diváci nenudí. Přitom je jedno, zda se hraje na Letné nebo na soupeřově hřišti. Ve 12 z 28 odehraných utkání viděli nejméně čtyři branky. Pouze jednou, v podzimním souboji s postupující Duklou, na góly čekali marně.

"Hrajeme kombinačně, i venku se pořád tlačíme dopředu," vysvětluje záložník Filip Novák zlínskou taktiku, která je v tuzemsku hodně neobvyklá.

23. kolo: Karviná – Zlín 4:3

Poznámka: Výsledkem 0:0 skončil jen jeden zápas, doma s Duklou.

Jak je tedy možné, že místo avizovaného boje o postup tým na jaře s obavami sledoval dno tabulky, na které před víkendem ztrácel jen šest bodů? Vysvětlení nabízí předchozí Novákova odpověď.

Zlín pěknými kombinacemi na jeden dotek baví diváky. Jenže produktivní je pouze doma, naopak venku se v koncovce neuvěřitelně trápí.

"Sice vedu pořád stejné hráče, ale jedno mužstvo hraje doma a jiné venku," trpce poznamenal Kalivoda. "Co s tím, to je téma na seminární práci. Nejlepší by asi bylo hrát všechna utkání na Letné," pousmál se.

V souboji s Mostem, který v tabulce ztrácel jediný bod, Zlín ukázal svou přívětivější tvář. Jak bývá v této sezoně zvykem, fandy potěšil kombinační hrou. Díky ní vstřelil tři góly ze čtyř. Postupně skórovali Martin Bačík, Filip Novák a Pavel Elšík.

"Branky vyšly z herních situací, na které se chystáme i v tréninku, kde se snažíme hrát co nejjednodušeji," podotkl Kalivoda.

Ovšem zlomový gól na 2:0 padl paradoxně po standardní situaci. Rozhodčí Zelinka nastavil první poločas o tři minuty, těsně před hvizdem skóroval Karel Kroupa. Hlavičkou se prosadil po rohovém kopu, který rozehrál Roman Dobeš.

"Byla to vážná trhlina pro naše plány," přiznal trenér Mostu Robert Barborík. Pohodové zlínské vítězství lehce pokazila jediná branka mosteckého týmu, kterou vstřelil v 83. minutě Franěk. Domácí za stavu 4:0 situaci poněkud podcenili.

"Zápas jsme měli odehrát s nulou," litoval Kalivoda.