Památník obětí druhé světové války na Ploštině

Památník obětí nacistů na Ploštině chátrá, zachránit ho mají památkáři

  • 7
Památník připomínající oběti nacistického řádění na moravské Ploštině chátrá. Momentálně ho spravují okolní obce, farnost a Muzeum jihovýchodní Moravy. Nově ho má převzít do péče Národní památkový ústav.

"Mosí sa počítat s tým, že zastupitelstva na to gdysi už nebudú mět silu," tak shrnul současnou situaci jeden ze starostů, který byl v pondělí na jednání o budoucnosti Ploštiny.

Nemusel se bát, že by jeho jadrnému valašskému nářečí ostatní nerozuměli. Úředníky z Prahy totiž zastupovala ministryně kultury Alena Hanáková, rodačka z nedalekých Vizovic.

Chybí vedení, vize i peníze

Místo, kde nacisté upálili 24 lidí a nyní se tady nachází památník a muzeum, trápí nejasná budoucnost. Část budov, například muzeum se zastaralou výstavou, spadá pod Zlínský kraj, potažmo Muzeum jihovýchodní Moravy.

Další budovy včetně amfiteátru zase patří okolním obcím a farnosti v Újezdu. V praxi ale veškeré dění na Ploštině zajišťovaly obce. Třeba každoroční pietní akt, kam se poté politici přijeli "vyfotit".

"Proto navrhujeme, aby se všechno převedlo pod Národní památkový ústav, který by to zastřešoval," naznačil starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

S tímto plánem vyrukovali starostové na ministryni kultury, pod kterou úřad památkářů spadá. Hanáková je navíc prvním vysokým vládním činitelem, který o Ploštinu projevil zájem. "Zaslouží si minimálně modernizaci," uznala Hanáková, zatímco procházela zchátralým amfiteátrem s rozpadajícími se lavičkami.

Návrh starostů nebyl ani proti mysli ředitele památkového ústavu Jana Slezáka. "Mně to připadá velmi rozumné," připustil.

A s nápadem souhlasil i ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Antonín Sobek. "Ploština si zaslouží, aby o ní svět věděl. Projekt starostů má naši podporu," prohlásil Sobek.

Ovšem jak to už u podobných záměrů bývá, hlavním problémem jsou finance. "Převod Ploštiny je reálný, to ano. Ale kde a jestli se na obnovu vezmou peníze, zatím nejsem schopná říct," reagovala Hanáková.

Na Valašsko vzala s sebou i svého ekonomického náměstka Martina Sankota. "Musíme najít rozumný model, který bude proveditelný," uvedl Sankot.

Starostové zatím mají v ruce studii, která počítá s částkou na obnovu zhruba kolem 35 milionů korun. "Za to by se zcela přebudoval amfiteátr, pod nímž jsou betonové podzemní prostory," řekl Zicha.

V nich by pak měla vzniknout moderní expozice včetně interaktivních prvků. "Například krátká videa by dnešní internetové generaci řekla určitě víc než sáhodlouhé popisy toho, co se tu stalo," nastínil starosta Vysokého Pole.

Chystají se výukové programy pro školáky

Pokud vše půjde hladce a podaří se sehnat peníze, počítají s tím, že by se nová expozice mohla spustit za rok až za dva. Měla by přitáhnout zájem hlavně mladších lidí.

"Chce to výukové programy, abychom byli připraveni na školní výlety, přidat různé akce, aby to tu žilo," uvažoval Vladimír Kráčalík, starosta Újezdu u Valašských Klobouk.

Změny by se dotkly i okolí památníku. "Nechceme připomínat pouze Ploštinu, ale i Prlov nebo Vařákovy Paseky," zmínil další vypálená místa manažer mikroregionu Ploština Zdeněk Miklas. "Za každou vypálenou obec by tu mohla být speciální výsadba včetně typických druhů stromů nebo květin, které tam rostou," poznamenal Miklas.