Křídlatka sice bohatě kvete, rozmnožuje se ale v první řadě oddenky.

Křídlatka sice bohatě kvete, rozmnožuje se ale v první řadě oddenky. | foto: Pavel Jeřábek

Ekologové na Valašsku bojují s křídlatkou, rozšířila se na 1 500 míst

  • 5
Agresivní rostlina křídlatka v uplynulých desetiletích zaplavila povodí Rožnovské Bečvy. Podél cyklostezky mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím vytváří místy i pět metrů vysokou zelenou džungli, přes kterou není vidět okolní krajina. Ochránci přírody proto také letos hodlají pokračovat v jejím hubení.

Už od poloviny června mohou místní i turisté u Rožnovské Bečvy narazit na skupinky ochranářů, kteří budou z nádob upevněných na zádech stříkat na vzrostlé keře roztok obsahující herbicidy.

První postřik nanesli na invazivní rostliny už loni v létě, letos mají následovat další dvě várky. Začátek je naplánován na nejbližší dny, další etapa pak od srpna do září.

„Po loňském zásahu je patrné, že jsou rostliny oslabené a tolik nerostou. Křídlatka je ale velmi odolná, proto je třeba postřik několikrát opakovat,“ vysvětlil Vojtěch Bajer z Českého svazu ochránců přírody v Rožnově, jehož členové se o likvidaci křídlatky starají.

U Rožnovské Bečvy a v blízkém okolí se křídlatka vyskytuje na více než 1 500 místech. Husté keře zabírají celkem plochu přes 52 hektarů.

Vytlačuje původní porosty, třeba vrby

Statná bylina s velkými listy přitom dlouhá léta krášlila především zahrádky, odtud se však rozšířila i do volné krajiny. Je medonosná, oblíbili si ji proto také včelaři.

„Křídlatka je u nás nepůvodní, do Evropy se dostala v 19. století z Asie jako okrasná rostlina. Problém začala představovat v 50. a 60. letech minulého století, kdy ze zahrad takříkajíc utekla za plot. Nyní se nekontrolovaně šíří a vytlačuje původní porosty, například vrby,“ popsala botanička Jana Tkáčiková.

Rostlina s rozsáhlým kořenovým systémem dokáže růst až osm centimetrů denně. Zvládne se dokonce „prokousat“ i asfaltem cest a cyklostezek.

Herbicidy, které jsou k likvidaci křídlatky využívány, by neměly podle ochranářů okolní přírodě ani lidem nikterak ublížit.

„Pro jistotu ale děláme také kontrolní rozbory vody a půdy. Loni jsme žádné zvýšení hodnot nežádoucích látek nezjistili,“ dodal Bajer.

Několik ohnisek výskytu křídlatky hodlá v příštích měsících zlikvidovat také valašskomeziříčská radnice. Patří mezi ně například svah pod zámkem Žerotínů nebo břehy řeky Bečvy.