Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový ředitel chce nemocnici v Hradišti vrátit pověst i lidi

  9:53aktualizováno  9:53
Nemocnice v Uherském Hradišti, jediná, která je ve Zlínském kraji bez dluhů, má nové vedení. Ředitel Petr Sládek chce pacienty nalákat na kvalitní lékaře a lidský přístup. Vracejí se do ní i odborníci, kteří předtím odešli.

Ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Pacienty na Slovácku zřejmě čekají příjemné změny. Jejich neduhy budou řešit odborníci, kteří z nemocnice před časem odešli. Změnit se má i nálada a komunikace v hradišťské nemocnici.

Nemocnice ročně operuje kolem 6,5 tisíce lidí a hospitalizuje jich čtyřikrát tolik. V ambulancích ošetří přes 300 tisíc pacientů a chce přilákat další. Alespoň to tvrdí nový ředitel Petr Sládek.

Primář Kavalec: Návrat jsem nikdy nevylučoval

Primář Petr Kavalec se do Uherského Hradiště vrátil jako první z příznivců akce Děkujeme, odcházíme.

Jaký byl ten návrat po roce?
Vracím se do známého prostředí, ke známým tvářím, zdá se, jako by to bylo jen několik týdnů. Něco nejde vrátit, proto se snažím, jako bych nastoupil na nové pracoviště. Znám většinu personálu, nemocniční počítačový systém pro mne není nový. I paměť telefonních čísel uvnitř nemocnice mi práci zjednodušuje. Z jiného úhlu je situace složitější, neboť jsem byl jmenován i členem představenstva. To je pro mne nové.

Rozmýšlel jste si návrat dlouho?
Rozhodně ne ze dne na den. Pracoval jsem v jiné nemocnici ve kvalitním kolektivu a věnoval se pouze odborné práci. Nikdy jsem návrat do Uherského Hradiště nevylučoval. Podmínkou byla změna ve vedení.

To tedy nakonec rozhodlo?
Je to složitější. Velkou roli hrálo složení představenstva a osoba ředitele. Považuji ho za racionálního, slušného, pracovitého, s velkým kreditem u lékařů. Být jeho spolupracovníkem i podřízeným je pro mne pozitivní motivace.

Jste prvním lékařem, který se na své místo vrátil, je to tak?
Chtěl jsem ovlivnit personální politiku. Odchody profesionálů z nemocnice byly největší chybou předchozího vedení. Jestliže chceme, aby se do nemocnice vraceli lékaři a za nimi přicházeli jejich pacienti, pak jsem cítil potřebu jít příkladem. Za poslední rok jsem v jiném zařízení odoperoval stovky pacientů z hradišťského regionu včetně mnohých zaměstnanců naší nemocnice. Proč by měli jezdit jinam, když svoji nemocnici mají tady? Důvodů, které nakonec rozhodly pro, je ještě více. Je mezi nimi i ryze osobní, očekávali to mí nejbližší přátelé. Důvodů proti bylo méně.

Do jaké doby bude mít ARO svého primáře?
To závisí na ukončení jeho zaměstnání v zahraničí. Tedy o osobě je rozhodnuto a získáme v ní nesmírně kvalitního primáře.

Snažíte se dostat zpět i někdejšího šéfa odborů Petra Vysloužila?
Ano, rentgenolog Vysloužil je vynikající odborník se širokým záběrem diagnostiky včetně počítačové tomografie a magnetické rezonance. Jako chirurg jsem s ním měl vždy ty nejlepší zkušenosti. Navíc v současné době pracuje na pozici primáře v jedné německé nemocnici. Věřím, že zájem je oboustranný a že se na podmínkách jeho návratu dohodneme. Odborná úroveň personálu nemocnice je pro mne, stejně jako pro celé širší vedení jednou z největších priorit.

"Chci, aby lidé měli pocit, že my jsme ta správná nemocnice, která umí léčit a dokáže to lidským způsobem," prohlásil Sládek.

Hradišťskou nemocnici poměrně dobře zná. Před lety byl zástupcem primáře na ORL a náměstkem, pak odešel a otevřel si soukromou ordinaci.

Lékaři v nemocnici by u něho měli najít pochopení, protože vedl okresní pobočku České lékařské komory, která podporovala protestující v akci Děkujeme, odcházíme.

První změny už udělal. Odvolal tři primáře a na jejich místo vrátí ty, kteří kritizovali bývalého šéfa Antonína Karáska a byli aktivní i při lékařských protestech.

Profesionální úroveň

Za Karáska sklidila nemocnice kritiku i od krajských zastupitelů. "Profesionální úroveň tam není taková jako dříve," prohlásil před časem primář plicního oddělení zlínské nemocnice a krajský zastupitel Vladimír Řihák.

Radní pak kritizovaného ředitele Karáska odvolali: situaci prý nezvládal, pacienti jezdili jinam a hrozilo, že z nemocnice odejdou další lékaři.

Karásek s tímto vysvětlením nesouhlasil. "Nemám se za co stydět, svědomí mám čisté."

Nové poměry podpořilo i odvolání některých primářů. "Koncepčně nezapadali do našich plánů," vysvětlil Sládek.

Nového primáře dostala chirurgie, kam se vrátil Petr Kavalec. Výměna nastala i na plicním, které vede Jiří Tihon. Anesteziologii zatím řídí lékař Jan Uhýrek. Na jeho místo se vrátí z rakouské nemocnice někdejší primářka Irena Šnajdrová. "Nemocnice v ní získá nesmírně kvalitního primáře," upozornil Kavalec.

Sládek chce vylepšit zvuk interny

Prověrku čekají i další oddělení. Podle Sládka nemůže dělat primáře jen tak někdo. Lékařský diplom nestačí.

"Nehodnotím lékaře podle jeho erudice, ale komplexně. Tedy jaký lékař celému týmu lépe vyhovuje," zdůraznil Sládek, kterého zajímá, jak kdo své oddělení vede.

Zaměřit se chce na internu, jedno z pěti oddělení, které je pro nemocnici klíčové. "Chci udělat maximum, aby tato oddělení, ale nejen ona, byla vyhledávaná," řekl Sládek.

Nový ředitel v řádech týdnů radikální odvolávání lékařů neplánuje. Připouští však, že kvalitní lékaře chce přibírat dál. Hradišťskou nemocnici totiž po protestní akci Děkujeme, odcházíme opustilo postupně 25 odborníků ze 140. A pokud chce kvalitu péče zvýšit, bude lékaře muset najít.

O pověst nemocnice se bude starat i kraj. "Jak se nové vedení s problémem vyrovná, budeme pochopitelně sledovat," potvrdil krajský náměstek za oblast zdravotnictví a člen dozorčí rady nemocnice Lubomír Nečas.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Synot dostal pokutu kvůli vodovodu k hotelu ve Velkých Karlovicích

Grand hotel Tatra ve Velkých Karlovicích je po nákladné rekonstrukci otevřený...

Společnost Synot Real Estate má zaplatit pokutu a přestat užívat nepovolenou stavbu vodovodu ve Velkých Karlovicích....

VIDEO: Průjezd Zlínem zmodral, na cestu se vylila tiskařská barva

Modrá tiskařská barva znečistila silnici na třídě Tomáše Bati u divadla v...

Několik desítek metrů silnice první třídy v centru Zlína mělo dopoledne modrou barvu. Vylila se z projíždějícího...

Najdete na iDNES.cz