Nový ředitel chce nemocnici v Hradišti vrátit pověst i lidi

  9:53aktualizováno  9:53
Nemocnice v Uherském Hradišti, jediná, která je ve Zlínském kraji bez dluhů, má nové vedení. Ředitel Petr Sládek chce pacienty nalákat na kvalitní lékaře a lidský přístup. Vracejí se do ní i odborníci, kteří předtím odešli.

Ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Pacienty na Slovácku zřejmě čekají příjemné změny. Jejich neduhy budou řešit odborníci, kteří z nemocnice před časem odešli. Změnit se má i nálada a komunikace v hradišťské nemocnici.

Nemocnice ročně operuje kolem 6,5 tisíce lidí a hospitalizuje jich čtyřikrát tolik. V ambulancích ošetří přes 300 tisíc pacientů a chce přilákat další. Alespoň to tvrdí nový ředitel Petr Sládek.

Primář Kavalec: Návrat jsem nikdy nevylučoval

Primář Petr Kavalec se do Uherského Hradiště vrátil jako první z příznivců akce Děkujeme, odcházíme.

Jaký byl ten návrat po roce?
Vracím se do známého prostředí, ke známým tvářím, zdá se, jako by to bylo jen několik týdnů. Něco nejde vrátit, proto se snažím, jako bych nastoupil na nové pracoviště. Znám většinu personálu, nemocniční počítačový systém pro mne není nový. I paměť telefonních čísel uvnitř nemocnice mi práci zjednodušuje. Z jiného úhlu je situace složitější, neboť jsem byl jmenován i členem představenstva. To je pro mne nové.

Rozmýšlel jste si návrat dlouho?
Rozhodně ne ze dne na den. Pracoval jsem v jiné nemocnici ve kvalitním kolektivu a věnoval se pouze odborné práci. Nikdy jsem návrat do Uherského Hradiště nevylučoval. Podmínkou byla změna ve vedení.

To tedy nakonec rozhodlo?
Je to složitější. Velkou roli hrálo složení představenstva a osoba ředitele. Považuji ho za racionálního, slušného, pracovitého, s velkým kreditem u lékařů. Být jeho spolupracovníkem i podřízeným je pro mne pozitivní motivace.

Jste prvním lékařem, který se na své místo vrátil, je to tak?
Chtěl jsem ovlivnit personální politiku. Odchody profesionálů z nemocnice byly největší chybou předchozího vedení. Jestliže chceme, aby se do nemocnice vraceli lékaři a za nimi přicházeli jejich pacienti, pak jsem cítil potřebu jít příkladem. Za poslední rok jsem v jiném zařízení odoperoval stovky pacientů z hradišťského regionu včetně mnohých zaměstnanců naší nemocnice. Proč by měli jezdit jinam, když svoji nemocnici mají tady? Důvodů, které nakonec rozhodly pro, je ještě více. Je mezi nimi i ryze osobní, očekávali to mí nejbližší přátelé. Důvodů proti bylo méně.

Do jaké doby bude mít ARO svého primáře?
To závisí na ukončení jeho zaměstnání v zahraničí. Tedy o osobě je rozhodnuto a získáme v ní nesmírně kvalitního primáře.

Snažíte se dostat zpět i někdejšího šéfa odborů Petra Vysloužila?
Ano, rentgenolog Vysloužil je vynikající odborník se širokým záběrem diagnostiky včetně počítačové tomografie a magnetické rezonance. Jako chirurg jsem s ním měl vždy ty nejlepší zkušenosti. Navíc v současné době pracuje na pozici primáře v jedné německé nemocnici. Věřím, že zájem je oboustranný a že se na podmínkách jeho návratu dohodneme. Odborná úroveň personálu nemocnice je pro mne, stejně jako pro celé širší vedení jednou z největších priorit.

"Chci, aby lidé měli pocit, že my jsme ta správná nemocnice, která umí léčit a dokáže to lidským způsobem," prohlásil Sládek.

Hradišťskou nemocnici poměrně dobře zná. Před lety byl zástupcem primáře na ORL a náměstkem, pak odešel a otevřel si soukromou ordinaci.

Lékaři v nemocnici by u něho měli najít pochopení, protože vedl okresní pobočku České lékařské komory, která podporovala protestující v akci Děkujeme, odcházíme.

První změny už udělal. Odvolal tři primáře a na jejich místo vrátí ty, kteří kritizovali bývalého šéfa Antonína Karáska a byli aktivní i při lékařských protestech.

Profesionální úroveň

Za Karáska sklidila nemocnice kritiku i od krajských zastupitelů. "Profesionální úroveň tam není taková jako dříve," prohlásil před časem primář plicního oddělení zlínské nemocnice a krajský zastupitel Vladimír Řihák.

Radní pak kritizovaného ředitele Karáska odvolali: situaci prý nezvládal, pacienti jezdili jinam a hrozilo, že z nemocnice odejdou další lékaři.

Karásek s tímto vysvětlením nesouhlasil. "Nemám se za co stydět, svědomí mám čisté."

Nové poměry podpořilo i odvolání některých primářů. "Koncepčně nezapadali do našich plánů," vysvětlil Sládek.

Nového primáře dostala chirurgie, kam se vrátil Petr Kavalec. Výměna nastala i na plicním, které vede Jiří Tihon. Anesteziologii zatím řídí lékař Jan Uhýrek. Na jeho místo se vrátí z rakouské nemocnice někdejší primářka Irena Šnajdrová. "Nemocnice v ní získá nesmírně kvalitního primáře," upozornil Kavalec.

Sládek chce vylepšit zvuk interny

Prověrku čekají i další oddělení. Podle Sládka nemůže dělat primáře jen tak někdo. Lékařský diplom nestačí.

"Nehodnotím lékaře podle jeho erudice, ale komplexně. Tedy jaký lékař celému týmu lépe vyhovuje," zdůraznil Sládek, kterého zajímá, jak kdo své oddělení vede.

Zaměřit se chce na internu, jedno z pěti oddělení, které je pro nemocnici klíčové. "Chci udělat maximum, aby tato oddělení, ale nejen ona, byla vyhledávaná," řekl Sládek.

Nový ředitel v řádech týdnů radikální odvolávání lékařů neplánuje. Připouští však, že kvalitní lékaře chce přibírat dál. Hradišťskou nemocnici totiž po protestní akci Děkujeme, odcházíme opustilo postupně 25 odborníků ze 140. A pokud chce kvalitu péče zvýšit, bude lékaře muset najít.

O pověst nemocnice se bude starat i kraj. "Jak se nové vedení s problémem vyrovná, budeme pochopitelně sledovat," potvrdil krajský náměstek za oblast zdravotnictví a člen dozorčí rady nemocnice Lubomír Nečas.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz