Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemusím být mediální hvězdou, říká kandidát ČSSD na zlínského hejtmana

  14:24aktualizováno  14:24
Petr Navrátil se stal lídrem ČSSD pro volby ve Zlínském kraji až poté, co Alena Gajdůšková neprošla vnitrostranickými primárkami. Krajský radní, který má na starosti školství, by mohl v hejtmanském křesle nahradit stranického kolegu Stanislava Mišáka.

Krajský radní pro školství Petr Navrátil má ambici stát se hejtmanem, působí i v představenstvu fotbalového Zlína. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

V kampani slibujete 10 tisíc korun za každého nově narozeného občánka kraje. Letos se za první pololetí narodilo 2 876 dětí, to je 28,7 milionu. Bude na to rozpočet kraje mít?
Je to velmi reálný a promyšlený slib a zároveň jeden ze systémových kroků, jak zastavit odchod mladých lidí. Zlínský kraj je v dobré ekonomické kondici, nebude problém najít v rozpočtu požadovanou částku. Nemyslím si, že by to zvýšilo porodnost, ale je to podpora mladých rodin.

Petr Navrátil

Lídr kandidátky ČSSD se narodil v roce 1955 ve Slavičíně, vystudoval pedagogiku a od roku 1996 pracuje jako ředitel místní základní školy. V roce 2012 byl uvolněn pro výkon funkce krajského radního, na starosti má školství. Krajským zastupitelem je už od roku 2008. Ve Slavičíně vede i fotbalový klub.

Také říkáte, že prioritou je bezpečnost a že máte plány na každou krizovou situaci. Ty už ale existují.
Ano, to je odpověď jiným stranám, které slibují, že je připraví. Ty plány jsou velmi konkrétní a na řadu možných krizových situací.

Slibujete i zajištění sester a lékařů do nemocnic, jak to uděláte?
To má tři roviny. První je podpora studentů VOŠ, aby dokončili studium. Velké procento jich totiž během školního roku odchází. Chceme je motivovat, aby školu dokončili. Druhá věc jsou stipendia pro střední zdravotnický personál i lékaře jak během studia, tak při nástupu do praxe. A třetí, to je na vedení nemocnic. Aby zajistilo dobré platy, prostředí a systém, který nebude přetěžovat zaměstnance.

A co s dluhy krajských nemocnic? Kraj jim navyšuje majetek, to ale není trvalé řešení.
Jedna věc jsou dluhy a stará zátěž, jiná věc je hospodaření v posledních dvou letech, které už je pozitivní. Kraj jako zřizovatel musel nemocnicím pomoct, aby se zlepšila jejich pozice vůči dodavatelům. Management si teď musí vyjednat dobré podmínky s pojišťovnami. Zároveň je dobře, že do nemocnic masivně investujeme. Je obrovská věc, že ve Zlíně je komplexní onkologické centrum, stejně jako traumacentrum.

V regionu je nízká nezaměstnanost, zároveň ale pracujeme za druhé nejnižší platy. Co s tím může kraj udělat?
Tady se kraji přisuzují větší kompetence, než má. Kraj je ten, kdo tvoří prostředí – dopravní obslužnost, školství, sociální služby a zdravotnictví. A v tom funguje dobře. Důležité je, že jsme jedním ze dvou krajů v zemi, kde je nejrychlejší hospodářský růst, a firmy jsou na vzestupu. Pokud ale chtějí udržet lidi, musí se to projevit na platech.

Když jsme u silnic, co dálnice D49?
Že se podařilo obě dálnice, D49 i D55, prosadit mezi devět silnic, které dostaly výjimku a nemusí opakovat posuzování vlivu na životní prostředí, je vítězství kraje. Je ale třeba se podívat, za kterých ministrů se příprava staveb zastavila.

Jak je na tom krajské školství? Čeká ho nějaká zásadní změna?
Žádné dramatické změny nejsou na pořadu dne. Krajské školy jsou na nejvyšší úrovni podle srovnávacích testů dětí na základních školách i výsledků maturit. Podstatné je i to, jaké procento dětí je zapojeno v ZUŠ nebo v domech dětí a mládeže a střediscích volného času.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

Jak dobře vás znají lidé v kraji?
Věnoval jsem se hlavně školství a sportu, kde jsem, myslím si, vidět hodně. Asi narážíte na to, že v jiných oblastech nejsem dost známý. Je pravda, že vůči médiím jsem aktivně nevystupoval, protože jsem se věnoval oblasti, kterou mám jako radní v kompetenci. Nemyslím si, že dobrý politik musí být nutně mediální hvězdou.

Jak se osvědčila koalice s komunisty? Máte s ní problém, nebo byste do ní šel znovu?
Osobně jsem s tím problém neměl. Ale uznávám, že to byla taková svatba z nouze. Koalice vznikla proto, že Jiří Čunek vedl příliš agresivní kampaň a vyhloubil hluboké příkopy. Pak bylo obtížné komunikovat. Ale za čtyři roky jsme ušli kus cesty. Podle mě je politika na krajské úrovni o lidech, kteří se musí umět domluvit. Hlavně si ale dovedu představit pro řízení kraje širší koalici, než je současná.

ČSSD vede kraj osm let v řadě. Jaký výsledek by byl neúspěch?
Kdybychom nebyli součástí koalice.

Lidem, kteří byli v srpnu na pohárovém fotbalovém utkání Slavičín – Brno, neušlo, že sponzorem utkání byl Zlínský kraj. Není to kampaň za krajské peníze?
Tady se jednalo o chybu komentátora. Je běžné, že na fotbalových utkáních se losují diváci, kterým se dávají věcné ceny od sponzorů, a na toto utkání jsem jednu z cen daroval já. To znamená, že jsem ji koupil z vlastních peněz.

A není střet zájmů, když jste v představenstvu zlínského i slavičínského fotbalového klubu a zároveň coby krajský radní, který má na starosti sport, rozdělujete peníze pro sportovní kluby?
Já sám určitě nerozděluji nic. Kluby podávají žádosti, které projednává komise pro sport, výbor pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost, rada kraje, a podpora nad 200 tisíc jde ještě do zastupitelstva. Jsem samozřejmě rád, že se částky na podporu sportu podařilo výrazně navýšit.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Další z rubriky

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Najdete na iDNES.cz