Petr Horký před vozem Tatra ve stálé expozici, která se ve Zlíně cestovatelům...

Petr Horký před vozem Tatra ve stálé expozici, která se ve Zlíně cestovatelům Hanzelkovi a Zikmundovi věnuje. | foto: Luděk Ovesný

Cestovatele Zikmunda filmaři často překvapili, snímek je téměř natočený

  • 1
Dva roky práce. A materiálu natočeného tolik, že by vydal na televizní seriál. Tvůrci celovečerního dokumentárního filmu o cestovatelské legendě Miroslavu Zikmundovi ze Zlína pomalu finišují. "Natáčení máme skoro hotové," potvrzuje dokumentarista, cestovatel a v tomto případě autor scénáře a režisér Petr Horký.

V těchto dnech sedí Horký v badatelně Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a probírá se soukromým archivem Miroslava Zikmunda.

Připravovaný film nazvaný Století Miroslava Zikmunda totiž nebude jen o tom, kde všude cestovatel byl, co tam zažil a s kým se potkal. Horký má jiný záměr.

"Chci ho ukázat jako chlapa. Aby bylo zřejmé, že to není jen chodící ikona nebo muzeum, za kterým je fenomenální dílo," vysvětluje režisér a cestovatel.

Proto se natáčelo například v Zikmundově rodném domě v Plzni, na vysoké škole, kde se potkal se životním přítelem Jiřím Hanzelkou, na Staroměstském náměstí v Praze, kde se ženil, u pražského autoklubu, odkud cestovatelé odjížděli na svou první cestu napříč Afrikou, i ve Zlíně, kde má ve svém domě neuvěřitelně bohatý archiv.

Ve filmu se objeví i Zikmundův syn, který o svém otci s novináři ještě nikdy nemluvil.

Často dopředu nevěděl, s kým se setká

Ve snímku se otec Zikmund po půl století potká i se svou někdejší spolupracovnicí Věrou Lukášovou.

"Řekl jsem mu, že budeme točit v jednom domě v Praze a nic víc," prozrazuje zákulisí natáčení Horký.

V podobném duchu se odehrávaly i další natáčecí dny. "Často věděl jen to, kam jede. Chtěl jsem, aby byl autentický," vysvětluje.

Tvůrci vzpomenou i dobu, kdy byl Zikmund členem komunistické strany nebo 68. a 89. rok. Při mapování událostí pomohly i unikátní deníky. Zikmund si je totiž vede už od dětství každý den. První začal psát v roce 1925.

"Každý rok jsem napsal jeden, k tomu nějaké diáře, takže stovka to bude," potvrdil před časem Zikmund. Film Století Miroslava Zikmunda bude mít zhruba 70 minut.

Hudbu k němu složí Radůza a zazní v něm i skladby Zdeňka Lišky, který filmovou hudbu skládal i ve zlínských ateliérech.

S premiérou se počítá zřejmě v dubnu příštího roku. Uskutečnit by se měla ve Zlíně (o filmu čtěte také zde).