Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovnu i kraj zvládneme, ujišťují noví radní Gazdík s Balaštíkovou

  14:40aktualizováno  14:40
Margita Balaštíková z hnutí ANO a Petr Gazdík z hnutí STAN se stali novými radními ve Zlínském kraji. Současně jsou přitom poslanci. Podle kritiků nemohou obě funkce stoprocentně zvládat.

Petr Gazdík (STAN) ujišťuje, že zvládne práci poslance i krajského radního pro školství. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Ročně jde od státu přes Zlínský kraj do školství zhruba 4,5 miliardy korun. Existuje zde skoro dvě stě školských příspěvkových organizací. Tuto porci práce má v následujících čtyřech letech zvládat jako neuvolněný radní Petr Gazdík, který je současně místopředsedou poslanecké sněmovny a šéfem hnutí STAN.

„Vůbec nechápu, jak to chce stíhat. Školství nemůže řídit z Prahy po telefonu. Pokud by to bylo ještě v okolí hlavního města, tak snad ano, ale Zlínský kraj je tři sta kilometrů vzdálený,“ kritizuje Gazdíka poslanec za Uherské Hradiště Antonín Seďa z ČSSD. „Něco bude muset šidit,“ míní Seďa.

Gazdík opakoval, že je proti kumulování funkcí, a jako dvojka STAN po volbách prohlásil, že v krajské radě nebude. Povolební vyjednávání ale dopadla tak, že je neuvolněný radní, který má v kompetenci školství, tedy oblast, v níž se protočí více než polovina krajského rozpočtu za rok.

„Řekl jsem, že nejdou zvládat dvě uvolněné funkce. Za osm roků v krajské opozici jsem viděl, jak někteří radní pracují. Myslím si, že to dokáži dělat lépe, i když to bude náročné. Pokud se za půl roku ukáže, že to nejde, tak z krajské rady odstoupím,“ reagoval na kritiku Gazdík.

Dvou dalších funkcí se Gazdík vzdal

Vůči kritice ze strany ČSSD se hájí mimo jiné tím, že hejtman za jejich stranu na Vysočině Jiří Běhounek je současně poslancem. Podle něho to má svá pozitiva, protože má blíže k ministrům a může ovlivňovat podobu zákonů.

„Teď se projednává zákon o financování regionálního školství, což bude zásadní změna. Můžu vše takřka denně konzultovat s paní ministryní,“ řekl Gazdík, který už skončil kvůli krajské funkci v roli předsedy České komise pro UNESCO a odstoupí z pozice šéfa Místní akční skupiny Východní Slovácko.

Bývalý radní přes školství Petr Navrátil z ČSSD, který byl však uvolněný, má vůči svému nástupci mírné pochybnosti. „Vím, co jsem tomu věnoval já. Bude to mít obtížné. Dá se to dělat mnoha způsoby,“ naznačil Navrátil.

„V tomto oboru je to velmi nešťastné, zdravotnictví i školství jsou velmi náročné problematiky. Až časem se ukáže, jestli bude oblast řídit radní, nebo vedoucí odboru školství,“ podotkl bývalý náměstek hejtmana přes zdravotnictví Lubomír Nečas ze Strany práv občanů.

Balaštíková: Ani jedna z mých funkcí neutrpí

V podobné situaci jako Gazdík je Margita Balaštíková z hnutí ANO, která se jako poslankyně stala uvolněnou krajskou radní, jež se bude starat o životní prostředí a zemědělství. Zvládat to podle svých slov bude.

„Jde o tým odborníků, který máte kolem sebe. Konzultovala jsem to i s opozičními poslanci, kteří jsou v pozici primátorů. Myslím si, že ani jedna z mých funkcí neutrpí,“ nastínila Balaštíková.

Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci za ideální spojení funkce poslance a krajského radního nepovažuje. „Spojení poslance a zastupitele je vhodné, ale výkonná funkce jako radní už je problém. Nicméně bych jim dal dobu hájení, po roce by se mělo ukázat, jestli to zvládají. Měli by si sami udělat inventuru,“ navrhl Šaradín.

Politolog také doporučil sledovat, jestli se nějak výrazně sníží jejich účast na jednáních poslanecké sněmovny a zda se budou poctivě účastnit zasedání krajské rady.

Kumulované funkce má také lidovec Jiří Čunek, z něhož se stal hejtman Zlínského kraje. Zároveň je přitom senátorem. Funkce vsetínského starosty se hodlá v příštích týdnech vzdát.

Autor:


Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...

U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Další z rubriky

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Obchody ve Zlínském kraji zaměstnávají 5 tisíc lidí, další hledají těžce

Do nově otevřené prodejny Billa ve Zlíně-Malenovicích, která je největší na...

Ve Zlínském kraji bylo na konci července 11 tisíc nezaměstnaných. Volných pracovních míst je ale téměř o tisíc více....

Najdete na iDNES.cz