Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petici za přežití oblíbené školy podepsaly v Meziříčí už 3 tisíce lidí

  8:43aktualizováno  8:43
Obavy ze zániku Základní školy Žerotínova ve Valašském Meziříčí sílí, skupinky dětí ve třídách už si domlouvají, kdo s kým přejde na kterou školu. Rodiče se ale oblíbené školy nechtějí vzdát a hromadně podepisují petici za její zachování. Podle radnice ještě o zrušení není rozhodnuto.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Petici za zachování školy podepsalo už tři a půl tisíce lidí. Takový zájem jsme nečekali. Asi to svědčí o tom, že zrušení školy není správný krok," uvedl zástupce ředitele školy a zároveň člen městského zastupitelstva Milan Knápek.

Radnice nad uzavřením základní školy, kam chodí téměř čtyři stovky dětí, přemýšlí kvůli úbytku žáků ve třídách a ušetření peněz za provoz budovy. Jde o jednu z variant, kdy by se škola mohla sloučit se ZŠ Masarykova. Rodiče, žáci ani učitelé ze "Žerotínky" s tím ale nesouhlasí. Rozhodnuto o budoucnosti však zatím není.

"Měli jsme za úkol najít ekonomicky výhodné řešení. Navrhli jsme proto dvě varianty. První je zachování všech škol, druhou sloučení školy Žerotínova s Masarykovou," popsal meziříčský zastupitel a předseda komise, která měla navrhnout optimalizaci školství ve městě, Jiří Hruška. Sám se k tomu, jakou variantu bude prosazovat, prozatím vyjadřovat nechtěl.

ZŠ Masarykova je nově opravená, proto ji město omezit nechce

"Všechny ovládá nejistota. Rodiče se bojí, že jejich dítě nenajde místo v jiné škole. Učitelé, že přijdou o práci, žáci, že ztratí kamarády," dodal Knápek.

Obě možnosti předložila komise poslaneckým klubům k projednání. Z toho, že místní lidé sepisují petici, nadšený zrovna není. "Petice vznikla ještě dřív, než jsme varianty předložili," poznamenal Hruška.

Ve sloučení škol vidí rodiče zrušení ZŠ Žerotínova. A k tomu je vedou jasné skutečnosti. Masarykova škola je opravená z dotace a město do ní investovalo miliony korun. Není proto možné, aby tady provoz radnice omezila.

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka se zatím nehodlá k věci víc vyjadřovat. Trvá na názoru, který už prosazuje dlouhodobě: "Ve městě je víc školních areálů, než je potřeba. Minimálně jeden je navíc. Rodiče budou mít dost volných míst pro své děti, i kdybychom jednu školu zrušili."

"Máme nejnižší provozní náklady"

Rodiče mají pocit nespravedlnosti. "Postupnými kroky se snaží Základní školu Žerotínova zlikvidovat. Nelíbí se nám, že se ve městě politikaří a neměří všem stejným metrem," řekla rozhořčeně předsedkyně Rady rodičů Základní školy Žerotínova Helena Skýpalová.

Škola nikdy neměla problémy s naplněním své kapacity, navštěvují ji děti z celého města, spousta z nich dojíždí z okolních obcí. "Máme nejnižší náklady na žáka i na provoz," upozornil Knápek.

Rodiče uvažují o tom, že přijdou ve větším počtu na listopadové jednání zastupitelstva, kde se bude o budoucnosti školy rozhodovat. Chtějí vidět, jak se budou zastupitelé vyjadřovat, a případně jim sdělit vlastní názory.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Najdete na iDNES.cz