Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petici za přežití oblíbené školy podepsaly v Meziříčí už 3 tisíce lidí

  8:43aktualizováno  8:43
Obavy ze zániku Základní školy Žerotínova ve Valašském Meziříčí sílí, skupinky dětí ve třídách už si domlouvají, kdo s kým přejde na kterou školu. Rodiče se ale oblíbené školy nechtějí vzdát a hromadně podepisují petici za její zachování. Podle radnice ještě o zrušení není rozhodnuto.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Petici za zachování školy podepsalo už tři a půl tisíce lidí. Takový zájem jsme nečekali. Asi to svědčí o tom, že zrušení školy není správný krok," uvedl zástupce ředitele školy a zároveň člen městského zastupitelstva Milan Knápek.

Radnice nad uzavřením základní školy, kam chodí téměř čtyři stovky dětí, přemýšlí kvůli úbytku žáků ve třídách a ušetření peněz za provoz budovy. Jde o jednu z variant, kdy by se škola mohla sloučit se ZŠ Masarykova. Rodiče, žáci ani učitelé ze "Žerotínky" s tím ale nesouhlasí. Rozhodnuto o budoucnosti však zatím není.

"Měli jsme za úkol najít ekonomicky výhodné řešení. Navrhli jsme proto dvě varianty. První je zachování všech škol, druhou sloučení školy Žerotínova s Masarykovou," popsal meziříčský zastupitel a předseda komise, která měla navrhnout optimalizaci školství ve městě, Jiří Hruška. Sám se k tomu, jakou variantu bude prosazovat, prozatím vyjadřovat nechtěl.

ZŠ Masarykova je nově opravená, proto ji město omezit nechce

"Všechny ovládá nejistota. Rodiče se bojí, že jejich dítě nenajde místo v jiné škole. Učitelé, že přijdou o práci, žáci, že ztratí kamarády," dodal Knápek.

Obě možnosti předložila komise poslaneckým klubům k projednání. Z toho, že místní lidé sepisují petici, nadšený zrovna není. "Petice vznikla ještě dřív, než jsme varianty předložili," poznamenal Hruška.

Ve sloučení škol vidí rodiče zrušení ZŠ Žerotínova. A k tomu je vedou jasné skutečnosti. Masarykova škola je opravená z dotace a město do ní investovalo miliony korun. Není proto možné, aby tady provoz radnice omezila.

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka se zatím nehodlá k věci víc vyjadřovat. Trvá na názoru, který už prosazuje dlouhodobě: "Ve městě je víc školních areálů, než je potřeba. Minimálně jeden je navíc. Rodiče budou mít dost volných míst pro své děti, i kdybychom jednu školu zrušili."

"Máme nejnižší provozní náklady"

Rodiče mají pocit nespravedlnosti. "Postupnými kroky se snaží Základní školu Žerotínova zlikvidovat. Nelíbí se nám, že se ve městě politikaří a neměří všem stejným metrem," řekla rozhořčeně předsedkyně Rady rodičů Základní školy Žerotínova Helena Skýpalová.

Škola nikdy neměla problémy s naplněním své kapacity, navštěvují ji děti z celého města, spousta z nich dojíždí z okolních obcí. "Máme nejnižší náklady na žáka i na provoz," upozornil Knápek.

Rodiče uvažují o tom, že přijdou ve větším počtu na listopadové jednání zastupitelstva, kde se bude o budoucnosti školy rozhodovat. Chtějí vidět, jak se budou zastupitelé vyjadřovat, a případně jim sdělit vlastní názory.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Najdete na iDNES.cz