Na stavbách se pracuje pomalu, zlobí se lidé ve Zlíně a sepsali petici

  10:02aktualizováno  10:02
Kvůli opravám dvou příjezdových cest na největší zlínské sídliště Jižní Svahy vznikla petice. Lidé v ní dávají najevo nespokojenost s tím, že práce postupují pomalu. Také jim vadí, že se obě stavební akce dělají současně.

Ve Zlíně sepisují protestní petici proti zdlouhavé opravě křižovatky ulic Pasecká a Mokrá. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Na Pasecké ulici, která slouží jako jeden z hlavních příjezdů na sídliště Jižní Svahy, jsou už více než měsíc semafory. Silničáři tam opravují křižovatku s Mokrou ulicí a volný je jen jeden jízdní pruh. Řidiči proto musejí čekat vždy několik minut.

Situace je o to horší, že kvůli rekonstrukci je současně už několik týdnů úplně zavřená Česká ulice v horní části Jižních Svahů, kterou se dalo vjíždět do této části sídliště.

Práce tady mají skončit až na jaře 2019, na Pasecké po přeložení termínu na konci listopadu.

Lidem z jejího okolí ale došla trpělivost už nyní a k rukám primátora Miroslava Adámka poslali protestní petici. Stěžují si na to, že se opravy cest dělají současně a postupují jen pomalu.

Fotogalerie

„Na stavbách se nepracuje plynule, respektive v některých dnech vůbec, čímž dochází k velkým časovým prodlevám,“ je uvedeno v petici, jejíž iniciátorkou je Hana Vaňková.

„Máme zhruba 300 podpisů z celé lokality. Nejzásadnější je, aby se na stavbách konečně začalo pracovat. V posledních dnech se to začalo trochu hýbat,“ všimla si Vaňková poté, co zdejší lidé jednali s vedením stavby.

Podle ohlasů obyvatel někdy bývalo na staveništi jen pár lidí, z nichž jeden například kopal krumpáčem a druhý zametal.

Pasecká se opravuje už od loňského podzimu, se semafory se ale situace zhoršila. Navíc se kvůli opravě uzavřela i přilehlá Klabalská ulice, kde má veterinární ordinaci Miroslav Kubec.

„Pracovní tempo je ‚závratné‘,“ řekl k opravám ironicky. „Mým klientům to komplikuje život, nevědí přesně, kudy mají jet. Někteří návštěvy odkládají,“ přiblížil Kubec.

„Máme o třetinu méně zákazníků, i když počítáme s tím, že jsou prázdniny. Lidem se nechce čekat na semaforech. Taky byli zvyklí, že od nás pokračovali autem na Českou ulici, kterou ze sídliště vyjížděli,“ řekla Vladimíra Olivíková, která spoluprovozuje řeznictví v Pasecké ulici.

„Myslím si, že to jako firma přežijeme, ale s odřenýma ušima,“ doplnila.

Vedení radnice slíbilo, že se zaměří na to, aby opravy nevázly. „S panem stavbyvedoucím jsme si předběžně domluvili schůzky i mimo kontrolní dny,“ zmínil zlínský radní pro dopravu Josef Novák.

Potvrdil ale, že se termín dokončení musel odložit až na konec listopadu. Důvodem jsou podle Nováka četné a neočekávané komplikace.

Obávají se začátku školního roku

„Je pravdou, že práce probíhají déle, než jsme předpokládali, ale to je dané nesouladem projektové dokumentace inženýrských sítí se skutečností,“ podotkla mluvčí dodavatelské společnosti Eurovia Iveta Štočková.

Eurovia odmítá, že by pracovala pomalu a neposílala na staveniště dostatek dělníků.

„Lidé v místě jsou nasazováni dle aktuálních činností a prováděných technologií. Někdy se může zdát, že nejsou právě na místě vidět, ale práce mají stanovené přesné postupy a některé materiály potřebují zrát,“ uvedla Štočková.

Policie v těchto místech neeviduje zvýšený počet dopravních nehod. „Situaci monitorujeme a žádáme řidiče o trpělivost,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle magistrátu je stavba složitá i z hlediska rozsahu prací. „Obsahuje dva mostní objekty, kruhovou křižovatku, dvě zastávky MHD včetně zálivů, opěrné zdi, přechody pro chodce, přístupové chodníky a cyklostezku,“ vypočítal Novák.

K poklesům tržeb zdejších podnikatelů řekl, že ho to mrzí. „Ale dočasně snížený komfort přináší bohužel každá dopravní stavba takového rozsahu,“ vzkázal Novák.

„Původně jsem si myslel, že za to může firma, ale pravda je taková, že je to složitá stavba,“ doplnil primátor Adámek.

Nespokojení lidé se hodně obávají začátku školního roku, protože nedaleko Pasecké a České ulice se nacházejí hned dvě školy, do nichž vozí děti rodiče autem. Novák slíbil, že se Českou ulici pokusí znovu otevřít do konce letošního roku.

Podle magistrátu přitom nebylo jiné řešení, než obě opravy udělat tak, že se překrývají.

„Bohužel to jinak nejde, na obě stavby byly schváleny finanční prostředky a musí se realizovat,“ prohlásil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Do konce listopadu platí omezení kvůli opravě křižovatky v Pasecké ulici (modrá značka) a až do května 2019 je neprůjezdná Česká ulice (šedá).

Do konce listopadu platí omezení kvůli opravě křižovatky v Pasecké ulici (modrá značka) a až do května 2019 je neprůjezdná Česká ulice (šedá).

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Plzeň má náhradu za Krmenčíka, vybrala si Beauguela ze Zlína

Jean-David Beauguel ze Zlína má radost ze vstřeleného gólu.

Fotbalisty Plzně v zimě posílí francouzský útočník Jean-David Beauguel. Druhý nejlepší ligový střelec má na západě Čech...

Medvěd se přesunul do hor, pátrá po něm i odborník na uspání střelou

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Medvědí tulák, který v minulých týdnech škodil na Valašsku a v Hostýnských vrších, se zřejmě přesunul do oblasti...

V 91 letech řídil muž auto podnapilý, těžce zranil seniora na kole

Nehoda se stala u nákupního střediska Lidl ve zlínské části Podvesná.

Dvaaosmdesátiletý cyklista se těžce zranil poté, co ho ve Zlíně srazilo auto. To podle policie řídil o devět let starší...

Další z rubriky

Čepice Santa Clause použité při krádeži propadly státu, skončily v koši

Masky Santa Clause, které lupiči použili, musel úřad zlikvidovat.

Čepice Santa Clause s vousy, černá kukla a pepřový sprej. Kuriózní věci propadly státu po akci, při které dvojice...

Lovci chtějí na medvěda nastražit další klece, shánějí na ně peníze

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda....

Nejméně další dvě klece chtějí položit do lesů na vrcholu Vsetínských Beskyd odborníci, kteří se snaží odlovit medvěda....

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Najdete na iDNES.cz