(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Stát nabízí peníze pro lékaře v odlehlých oblastech, zatím však marně

  • 1
Ministerstvo zdravotnictví pošle do odlehlých oblastí, kde chybí zdravotní péče, až půl milionu na vybavení ordinace a plat sestry. Pro lékaře však tato nabídka většinou není dostatečně lákavá, odrazují je další podmínky.

V ordinaci ji pacienti potkávají už pětačtyřicet let. Praktická lékařka Jitka Michalcová pomáhá ve Starém Hrozenkově nejen místním lidem, ale i těm z dalších obcí u hranic se Slovenskem.

Jezdí k ní pacienti ze sousedních Vápenic, Žítkové, Vyškovce nebo Pitína. Jak to bude v dalších letech, ale s jistotou neví.

„Je mi třiasedmdesát let, sice se cítím duševně i fyzicky v pohodě, ale už bych ráda s praxí skončila. Pořád ale čekám na toho, kdo po mně pacienty převezme,“ poukázala lékařka.

Ve Zlínském kraji rozhodně není jediná, kdo za sebe před odchodem do důchodu nemá náhradu. Starších praktických lékařů i pediatrů je v regionu totiž víc.

„Do deseti let odejde do penze třicet procent lékařů a panuje obava, že je nebudeme mít kým nahradit. Zvláště na vesnice se nikdo nepohrne,“ upozornil před časem krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Ministerstvo zdravotnictví přišlo s řešením. Lékaři, který si o to požádá a splní podmínky, pošle až čtvrt milionu korun na vybavení ordinace a stejnou částku na plat zdravotní sestry.

Vyčleněných je zatím pět milionů korun, což odpovídá deseti žádostem. Podle ministra Svatopluka Němečka je ale úřad připravený částku navýšit.

Kraj navrhoval podpořit jen ordinaci ve Starém Hrozenkově

Otázka je, jestli bude o takovou nabídku zájem.

„Je tam nastavené hodně komplikované hodnocení. Myslím, že to pro lékaře nebude zajímavé,“ je k plánům skeptický Nečas.

Podle podmínek ministerstva dosáhne na peníze pouze lékař z místa zařazeného do speciálního seznamu. Ve Zlínském kraji jde o oblast zmíněného Starého Hrozenkova, dále pak Bystřice pod Hostýnem a překvapivě i osmnáctitisícových Otrokovic.

„Nemyslím si, že bychom tady měli problém s lékaři, protože máme polikliniku a k tomu i soukromé ordinace. Pokud vím, nestěžují si ani kolegové v okolí,“ podivoval se starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Stejně reagoval i radní Nečas. Přitom ministerstvo tvrdí, že lokality vybrali úředníci spolu se zástupci jednotlivých krajů.

„Určitě jsme navrhovali pouze Starý Hrozenkov, protože tam se lékaře nedaří najít dlouhodobě. Ale další dvě místa rozhodně ne,“ zdůraznil radní.

Podle ministerstva zdravotnictví tuto lokalitu navrhla Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která v Otrokovicích hledala lékaře, ale k výběrovému řízení se nikdo nepřihlásil. Nicméně pacienti si ve městě mohou vybrat jiného odborníka.

Krajský radní: Lékař potřebuje k uživení aspoň tisíc pacientů

Finance navíc podle pravidel ministerstva dostane jen lékař, který bude ordinovat minimálně čtyři hodiny každý den. Což znamená, že už nebude mít čas na další praxi.

„Lékař potřebuje minimálně tisíc pacientů, aby ho to uživilo. Ale v odlehlých místech jich tolik nenajde a podmínky dotace mu další ordinaci nedovolí,“ poukázal Nečas.

Otázkou navíc je, jestli by se lékaři podařilo uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Například podle Všeobecné zdravotní pojišťovny je Česká republika ordinacemi praktických i dětských lékařů pokrytá dostatečně.

A povinné nařízení vlády z roku 2012, které stanovuje maximální dojezdové vzdálenosti, lékaři výrazně převyšují.

„Pediatr nám tady chybí pořád, ale rodiče už si děti přihlásili v Bílovicích nebo Uherském Hradišti,“ informoval starosta Březolup Petr Kukla.

„Kdybych teď začal nějakého mladého absolventa lékařské fakulty přesvědčovat, aby k nám šel, už by pacientů neměl tolik jako před lety. Myslím, že stát tento problém neřeší systematicky,“ dodal.