Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Kraj pomůže zadluženým nemocnicím, peníze poputují do Zlína a Vsetína

  • 4
Finanční pomoc zadlužené krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně přichází rychle. Dva týdny po jmenování nového vedení se představitelé kraje dohodli, že jí pošlou 30 milionů korun. Dalších 16 milionů získá na vybavení onkologického centra. Částku 15 milionů získá také špitál ve Vsetíně.

Pomoc na úterním jednání odsouhlasili téměř všichni krajští zastupitelé. Někteří ovšem upozorňovali, že zlínská nemocnice potřebuje mnohem víc prostředků. "Asi desetkrát tolik," upřesnil radní za zdravotnictví ze SPOZ Lubomír Nečas.

Nový ředitel Calábek už nastoupil

Krajskou nemocnici T. Bati od úterý oficiálně vede ředitel Pavel Calábek, který přišel z Kroměříže (více o Calábkovi zde). Představenstvo zároveň jmenovalo provozně-obchodním náměstkem Romana Mádra a ekonomickou náměstkyní Ladislavu Martincovou. Dosavadní ředitel Bohuslav Škubal v nemocnici zůstává jako lékař na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Novými členy představenstva se vedle Calábka stali Marcel Guřan a Roman Kučera.

"Třicet milionů prakticky nic moc neřeší," doplnila zastupitelka za TOP 09 a STAN Lenka Mergenthalová.

Jak před dvěma dny informovala MF DNES, zlínská nemocnice se potýká s vysokými dluhy. Aktuálně nezaplatila svým dodavatelům zhruba 800 milionů korun a své faktury je schopná platit nejdříve za tři čtvrtě roku. Její ztráta za poslední roky vystoupala na půl miliardy korun (více čtěte zde).

"V tak obrovském minusu není žádná jiná nemocnice v republice," srovnal odborník na ekonomiku nemocnic Václav Rýznar z olomoucké lékařské fakulty.

Pohledávky od dodavatelů, kterým nemocnice dlouho dluží, navíc nakupuje firma Magellan, kterou z větší části vlastní polská společnost Enterprise Investors. Někteří zastupitelé i odborníci se obávají toho, že to může vést k postupnému převzetí nemocnice cizím vlastníkem.

"Tato cesta už překvapila mnohé české soukromníky a může překvapit i nás," upozornil zastupitel za ODS Libor Lukáš.

"Pokud chce kraj udržet nemocnici ve svých rukou, jsou finanční opatření nezbytná," přidal se při středečním jednání lidovecký zastupitel Ludvík Hovorka, který je také ve zdravotním výboru kraje.

Další injekce? Nejméně 150 milionů

Zhruba do konce října chce proto Nečas navrhnout radním další finanční injekci do nemocnice. "Měla by to být částka minimálně ve výši 150 milionů korun," konstatoval radní.

Kde kraj takovou sumu najde, se zatím neví. Zřejmé je ale to, na co nemocnice bude muset peníze použít. Minimálně prvních třicet milionů půjde na splacení pohledávek. Tím se zkrátí doba jejich splatnosti. O dalších částkách ale chtějí zastupitelé vědět víc.

"Neposílejme peníze jen tak, aniž bychom věděli, na co budou použity," zdůraznil Lukáš.

Do konce srpna by proto měl kraj zpracovat nový stabilizační plán, kterým by se nové vedení řídilo a díky němuž by se nemocnice dostala z problematické ekonomické situace.

Jisté je, že až bude nemocnice potřebovat zaplatit nové vybavení onkologického centra, může počítat s krajskými penězi. Konkrétně ve výši téměř 16 milionů korun.

Vsetínská ztráta za poslední roky je 112 milionů

V podobných potížích jako zlínská nemocnice je ale i ta vsetínská. I když její dluhy jsou mnohem nižší než ve Zlíně.

Faktury se splatností vyšší než 180 dní jsou ve Vsetíně ve výši 43 milionů korun. Právě takovou částku představenstvo po krajských radních žádalo jako výpomoc.

"K další stabilizaci potřebujeme nutně finanční prostředky," konstatoval v důvodové zprávě krajské radě ředitel nemocnice Martin Metelka.

Nemocnice skončila v loňském roce se ztrátou ve výši osm milionů korun. Celková ztráta za několik let je ale vyšší, kolem 112 milionů.

Od loňska hospodaří podle stabilizačního plánu, který podle všeho plní. Především se jim podařilo snížit závazky.

Zastupitelé nakonec ve středu poslali do Vsetína 15 milionů korun, tedy částku, kterou navrhli radní. A podobně jako v případě zlínské nemocnice se hlasování obešlo bez jakékoliv diskuse. Doporučil to i zdravotní výbor.