Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj pomůže zadluženým nemocnicím, peníze poputují do Zlína a Vsetína

  10:01aktualizováno  10:01
Finanční pomoc zadlužené krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně přichází rychle. Dva týdny po jmenování nového vedení se představitelé kraje dohodli, že jí pošlou 30 milionů korun. Dalších 16 milionů získá na vybavení onkologického centra. Částku 15 milionů získá také špitál ve Vsetíně.
(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Pomoc na úterním jednání odsouhlasili téměř všichni krajští zastupitelé. Někteří ovšem upozorňovali, že zlínská nemocnice potřebuje mnohem víc prostředků. "Asi desetkrát tolik," upřesnil radní za zdravotnictví ze SPOZ Lubomír Nečas.

Nový ředitel Calábek už nastoupil

Krajskou nemocnici T. Bati od úterý oficiálně vede ředitel Pavel Calábek, který přišel z Kroměříže (více o Calábkovi zde). Představenstvo zároveň jmenovalo provozně-obchodním náměstkem Romana Mádra a ekonomickou náměstkyní Ladislavu Martincovou. Dosavadní ředitel Bohuslav Škubal v nemocnici zůstává jako lékař na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Novými členy představenstva se vedle Calábka stali Marcel Guřan a Roman Kučera.

"Třicet milionů prakticky nic moc neřeší," doplnila zastupitelka za TOP 09 a STAN Lenka Mergenthalová.

Jak před dvěma dny informovala MF DNES, zlínská nemocnice se potýká s vysokými dluhy. Aktuálně nezaplatila svým dodavatelům zhruba 800 milionů korun a své faktury je schopná platit nejdříve za tři čtvrtě roku. Její ztráta za poslední roky vystoupala na půl miliardy korun (více čtěte zde).

"V tak obrovském minusu není žádná jiná nemocnice v republice," srovnal odborník na ekonomiku nemocnic Václav Rýznar z olomoucké lékařské fakulty.

Pohledávky od dodavatelů, kterým nemocnice dlouho dluží, navíc nakupuje firma Magellan, kterou z větší části vlastní polská společnost Enterprise Investors. Někteří zastupitelé i odborníci se obávají toho, že to může vést k postupnému převzetí nemocnice cizím vlastníkem.

"Tato cesta už překvapila mnohé české soukromníky a může překvapit i nás," upozornil zastupitel za ODS Libor Lukáš.

"Pokud chce kraj udržet nemocnici ve svých rukou, jsou finanční opatření nezbytná," přidal se při středečním jednání lidovecký zastupitel Ludvík Hovorka, který je také ve zdravotním výboru kraje.

Další injekce? Nejméně 150 milionů

Zhruba do konce října chce proto Nečas navrhnout radním další finanční injekci do nemocnice. "Měla by to být částka minimálně ve výši 150 milionů korun," konstatoval radní.

Kde kraj takovou sumu najde, se zatím neví. Zřejmé je ale to, na co nemocnice bude muset peníze použít. Minimálně prvních třicet milionů půjde na splacení pohledávek. Tím se zkrátí doba jejich splatnosti. O dalších částkách ale chtějí zastupitelé vědět víc.

"Neposílejme peníze jen tak, aniž bychom věděli, na co budou použity," zdůraznil Lukáš.

Do konce srpna by proto měl kraj zpracovat nový stabilizační plán, kterým by se nové vedení řídilo a díky němuž by se nemocnice dostala z problematické ekonomické situace.

Jisté je, že až bude nemocnice potřebovat zaplatit nové vybavení onkologického centra, může počítat s krajskými penězi. Konkrétně ve výši téměř 16 milionů korun.

Vsetínská ztráta za poslední roky je 112 milionů

V podobných potížích jako zlínská nemocnice je ale i ta vsetínská. I když její dluhy jsou mnohem nižší než ve Zlíně.

Faktury se splatností vyšší než 180 dní jsou ve Vsetíně ve výši 43 milionů korun. Právě takovou částku představenstvo po krajských radních žádalo jako výpomoc.

"K další stabilizaci potřebujeme nutně finanční prostředky," konstatoval v důvodové zprávě krajské radě ředitel nemocnice Martin Metelka.

Nemocnice skončila v loňském roce se ztrátou ve výši osm milionů korun. Celková ztráta za několik let je ale vyšší, kolem 112 milionů.

Od loňska hospodaří podle stabilizačního plánu, který podle všeho plní. Především se jim podařilo snížit závazky.

Zastupitelé nakonec ve středu poslali do Vsetína 15 milionů korun, tedy částku, kterou navrhli radní. A podobně jako v případě zlínské nemocnice se hlasování obešlo bez jakékoliv diskuse. Doporučil to i zdravotní výbor.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Najdete na iDNES.cz