Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Park v Holešově by mohl mít i kluziště. Místní jsou ale proti

  9:37aktualizováno  9:37
Rekonstrukce Amerického parku v Holešově rozdělila město na dva tábory. Jeden s opravou souhlasí, druhý ne. Nelíbí se mu totiž, že město nepředložilo varianty přeměny tohoto území a obzvlášť nesouhlasí s výstavbou kluziště. Začít s rekonstrukcí se mělo už na podzim, jestli vznikne i kluziště ale bude jasné až v únoru.
V Holešově by mohla vzniknout plocha na bruslení, radnice ji chce později zastřešit. Ilustrační snímek je z Olomouce.

V Holešově by mohla vzniknout plocha na bruslení, radnice ji chce později zastřešit. Ilustrační snímek je z Olomouce. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Radnice před časem přišla s návrhem, že ze zpustlého parku u kolejí, který po setmění budí strach, udělá místo, kde se budou setkávat generace. Momentálně jsou v parku dvě rozbitá hřiště. Z jednoho chtějí udělat kluziště, druhé opravit. K tomu by postavili i parkoviště a opravili příjezdovou cestu.

Úpravy by se dotkly i stromů a chodníků, na kterých se v zimě budou prohánět lidé na běžkách a zbytek roku in-line bruslaři a děti na kolech. To celé za 40 milionů, z nichž polovina je na cestě z Unie.

V další fázi má přijít na řadu hřiště na pétanque, průlezky a nebo i lanová dráha. Pak by to celé vyšlo asi na 70 milionů korun. Kde město vezme zbývajících 30 milionů? To nyní nikdo neřeší, práce se budou dělat postupně právě podle toho, kolik peněz bude v pokladně.

Problém je, že kluziště se má zastřešit

Odpůrcům nejvíc vadí to, že se počítá se zastřešením kluziště, a tím pádem vznikne hala. To vedení města připouští. "Časem bychom kluziště zastřešili, protože se tím ušetří za provoz," řekl starosta Zdeněk Janalík. Místním se to ale nelíbí. "Stavět nevzhlednou halu v historickém parku je nesmysl," soudí Jakub Nevřala, který bydlí v jeho těsné blízkosti.

Se zastřešením by kluziště dostalo i stěny a navíc lavičky pro zhruba 200 lidí. "Nebudou to žádné tribuny, ale skutečně lavičky, na kterých se lidé přezují do bruslí, případně si tam odloží věci," dodal starosta.

Zastupitelé park řešili několikrát a vždy se usnesli, že je to dobrý plán. Lidem ale vadí, že to neprobrali i s nimi. "Starousedlíků se nikdo na názor neptal. Neukázali žádné vizualizace, jak by to mohlo vypadat, přitom je to tak zásadní změna," zlobí se Nevřala.

Vadí i kácení stromů, podle radnice to jsou jen náletové dřeviny

Další problém mají lidé s kácením stromů. Občanské sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko tvrdí, že jich k zemi půjde kvůli ledové ploše přes 80. Podle města ale padnou převážně náletové dřeviny. "To je nesmysl. Jde o vzrostlé stromy," tvrdí Zdeněk Krajcar ze sdružení.

To potvrdil i Nevřala. "Park dlouhodobě zanedbávali, proto je v takovém stavu. Měli by ho opravit, ne vykácet. A oživit společenskými akcemi, prostorem pro děti. Dalo by se to zvládnout za podstatně menší částku," řekl.

O tom, jestli kluziště bude, nebo ne, by se mohlo definitivně rozhodnout v únoru. Pokud město dotaci přijme, bude muset dodržet původní plán. Peníze jsou totiž určeny na variantu s ledovou plochou. Pokud 20 milionů odmítnou, budou po několika letech příprav znovu na začátku, jen s tím rozdílem, že dostat do města evropské peníze bude s postupem času jen těžší.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Najdete na iDNES.cz