Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradišti vzniká přírodní slovácký skanzen za téměř 30 milionů

  17:20aktualizováno  17:20
Rozlehlý přírodní areál na kopci nad Uherským Hradištěm je téměř hotový. Jedinečná hospodářská stavení, která se stanou malým slováckým skanzenem a budou součástí přírodního muzea, mají být dokončena v listopadu.

Na kopci Rochus nad Uherským Hradištěm postupně vznikají dřevěná hospodářská stavení. | foto: Park Rochus

„Hospodářská stavení budou připomínat tradiční lidovou architekturu Uherskohradišťska,“ přiblížil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Nedaleko známé Vinohradské ulice s vinnými sklepy tak najdou zájemci věrnou kopii rohového stavení z Boršic u Buchlovic, vinařského objektu z Tučap a domkařského stavení z Veletin.

Fotogalerie

Poslední dva domy dokonce v obcích stále ještě stojí.

„Vybírali jsme zajímavé ukázky lidových staveb,“ upřesnil Blahůšek. Obyvatelé města i jeho návštěvníci tak budou mít další důvod, proč se na kopec nad městem vydat.

Rozlehlý přírodní areál sloužil v minulosti jako cvičiště vojáků z místních kasáren. Plochu o rozloze 65 hektarů po zrušení posádky město odkoupilo a téměř patnáct let už pracuje na její proměně.

Podařilo se vysadit na 500 stromků, které do této krajiny historicky patří. Jde většinou o ovocné stromy původních krajových odrůd.

Kromě toho vznikly i dvě vycházkové aleje a další jsou ještě v plánu. To největší bohatství této lokality totiž spočívá v jejím přirozeném udržování a ochraně rostlin a živočichů. Radnice ji chce místním nabídnout jako dostatečně velký prostor pro oddech a relaxaci, jichž moc nemá.

Starosta chválí zpevněné cesty, někteří lidé se bojí ztráty klidu

Teď už tady návštěvníci najdou i historickou stodolu, kterou se podařilo přestěhovat z Břestku. K vidění je kaple svatého Rocha. A rodiče mohou děti nalákat třeba na stádo ovcí, které spásá místní louky.

Za téměř 30 milionů korun se podařilo vyměnit nevzhledné armádní panelové cesty, udělat pěšinky nebo zabudovat osvětlení.

Pro park Rochus tak končí doba, kdy se jeho přírodními krásami kochali návštěvníci hlavně během léta. Teď bude lákat i po deštích nebo v zimním období.

„Jedna z cest konečně vede až ke kapli svatého Rocha,“ doplnil starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Ne všichni místní obyvatelé jsou ale z aktivity obecně prospěšné společnosti Park Rochus, kterou založila radnice spolu s firmou Synot, nadšení. Někteří kritici se bojí, že v jednom z posledních kusů nedotčené přírody v okresním městě už nebude klid, vadí jim také zpevňování cest, které může přinést nárůst dopravy.

„Oni si asi na městě upravili Cimrmanovu památnou větu: Budoucnost patří betonu,“ uvedl v debatě o Rochusu na sociální síti Facebook jeden z uživatelů.

Původně zde radnice plánovala vybudování velkolepého slováckého skanzenu, který by konkuroval třeba známému valašskému skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm (více zde). Později ale projekt omezila.

Autor:Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...Osmifinále je úspěch. A jsem rád i za český fotbal, řekl Vrba po postupu

Plzeňský trenér Pavel Vrba slaví s fanoušky postup do osmifinále Evropské ligy.

A v osmifinále Arsenal. „To by bylo úžasné,“ zvolal trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba. Viktoria potřetí za...

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

Ženu na ulici ve Vsetíně zbili útočníci, pomohl jí kolemjdoucí mladík

(Ilustrační snímek)

Díky zastání náhodného kolemjdoucího neutrpěla vážnější zranění žena, kterou ve Vsetíně napadla pravděpodobně trojice...

Další z rubriky

Stížnost na odložení vyšetřování převodu zlínských vodáren je zamítnutá

(Ilustrační snímek)

Akcionáři zlínských vodáren neuspěli se stížnostmi proti odložení vyšetřování nejasností kolem převodu podniku na...

Zlín staví další cyklostezky, lidé na Jižních Svazích se zatím nedočkají

Cyklostezka mezi Zlínem a Otrokovicemi je otevřená.

Zlínská radnice letos dokončí stavbu 4,2 kilometru dlouhého úseku Příluky – Lužkovice – Klečůvka, který je součástí...

Otrokovice vyvlastnily pozemky pro obchvat, majitelé se odvolali

D55 Otrokovice, obchvat JV

Otrokovická radnice vyvlastnila pozemky, které bránily budování další části dálnice D55, jíž má být dostavba dálničního...

Najdete na iDNES.cz