Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradišti vzniká přírodní slovácký skanzen za téměř 30 milionů

  17:20aktualizováno  17:20
Rozlehlý přírodní areál na kopci nad Uherským Hradištěm je téměř hotový. Jedinečná hospodářská stavení, která se stanou malým slováckým skanzenem a budou součástí přírodního muzea, mají být dokončena v listopadu.

Na kopci Rochus nad Uherským Hradištěm postupně vznikají dřevěná hospodářská stavení. | foto: Park Rochus

„Hospodářská stavení budou připomínat tradiční lidovou architekturu Uherskohradišťska,“ přiblížil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Nedaleko známé Vinohradské ulice s vinnými sklepy tak najdou zájemci věrnou kopii rohového stavení z Boršic u Buchlovic, vinařského objektu z Tučap a domkařského stavení z Veletin.

Fotogalerie

Poslední dva domy dokonce v obcích stále ještě stojí.

„Vybírali jsme zajímavé ukázky lidových staveb,“ upřesnil Blahůšek. Obyvatelé města i jeho návštěvníci tak budou mít další důvod, proč se na kopec nad městem vydat.

Rozlehlý přírodní areál sloužil v minulosti jako cvičiště vojáků z místních kasáren. Plochu o rozloze 65 hektarů po zrušení posádky město odkoupilo a téměř patnáct let už pracuje na její proměně.

Podařilo se vysadit na 500 stromků, které do této krajiny historicky patří. Jde většinou o ovocné stromy původních krajových odrůd.

Kromě toho vznikly i dvě vycházkové aleje a další jsou ještě v plánu. To největší bohatství této lokality totiž spočívá v jejím přirozeném udržování a ochraně rostlin a živočichů. Radnice ji chce místním nabídnout jako dostatečně velký prostor pro oddech a relaxaci, jichž moc nemá.

Starosta chválí zpevněné cesty, někteří lidé se bojí ztráty klidu

Teď už tady návštěvníci najdou i historickou stodolu, kterou se podařilo přestěhovat z Břestku. K vidění je kaple svatého Rocha. A rodiče mohou děti nalákat třeba na stádo ovcí, které spásá místní louky.

Za téměř 30 milionů korun se podařilo vyměnit nevzhledné armádní panelové cesty, udělat pěšinky nebo zabudovat osvětlení.

Pro park Rochus tak končí doba, kdy se jeho přírodními krásami kochali návštěvníci hlavně během léta. Teď bude lákat i po deštích nebo v zimním období.

„Jedna z cest konečně vede až ke kapli svatého Rocha,“ doplnil starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Ne všichni místní obyvatelé jsou ale z aktivity obecně prospěšné společnosti Park Rochus, kterou založila radnice spolu s firmou Synot, nadšení. Někteří kritici se bojí, že v jednom z posledních kusů nedotčené přírody v okresním městě už nebude klid, vadí jim také zpevňování cest, které může přinést nárůst dopravy.

„Oni si asi na městě upravili Cimrmanovu památnou větu: Budoucnost patří betonu,“ uvedl v debatě o Rochusu na sociální síti Facebook jeden z uživatelů.

Původně zde radnice plánovala vybudování velkolepého slováckého skanzenu, který by konkuroval třeba známému valašskému skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm (více zde). Později ale projekt omezila.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Samopaly z Vrbětic kradlo více lidí, policie rozšířila obvinění

Při domovních prohlídkách policisté zajistili zbraně z Vrbětic.

Osm lidí místo původních dvou nakonec obvinili policisté v souvislosti s loňskými krádežemi poškozených zbraní z areálu...

KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Další z rubriky

Rušnou křižovatku v Otrokovicích blokovala nehoda kamionu s hašeným vápnem

Nehoda nákladního auta převážejícího hašené vápno na křižovatce v otrokovické...

Na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve Zlínském kraji v Kvítkovicích se v úterý srazil kamion s osobním...

Samopaly z Vrbětic kradlo více lidí, policie rozšířila obvinění

Při domovních prohlídkách policisté zajistili zbraně z Vrbětic.

Osm lidí místo původních dvou nakonec obvinili policisté v souvislosti s loňskými krádežemi poškozených zbraní z areálu...

Bývalou advokátku soudí za to, že podváděla klienty. Škoda je 99 milionů

Zlínská advokátka Marcela Tobolová u krajského soudu.

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ Marcely Tobolové, která je obžalovaná, že jako advokátka podváděla své...

Najdete na iDNES.cz