Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradišti vzniká přírodní slovácký skanzen za téměř 30 milionů

  17:20aktualizováno  17:20
Rozlehlý přírodní areál na kopci nad Uherským Hradištěm je téměř hotový. Jedinečná hospodářská stavení, která se stanou malým slováckým skanzenem a budou součástí přírodního muzea, mají být dokončena v listopadu.

Na kopci Rochus nad Uherským Hradištěm postupně vznikají dřevěná hospodářská stavení. | foto: Park Rochus

„Hospodářská stavení budou připomínat tradiční lidovou architekturu Uherskohradišťska,“ přiblížil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Nedaleko známé Vinohradské ulice s vinnými sklepy tak najdou zájemci věrnou kopii rohového stavení z Boršic u Buchlovic, vinařského objektu z Tučap a domkařského stavení z Veletin.

Fotogalerie

Poslední dva domy dokonce v obcích stále ještě stojí.

„Vybírali jsme zajímavé ukázky lidových staveb,“ upřesnil Blahůšek. Obyvatelé města i jeho návštěvníci tak budou mít další důvod, proč se na kopec nad městem vydat.

Rozlehlý přírodní areál sloužil v minulosti jako cvičiště vojáků z místních kasáren. Plochu o rozloze 65 hektarů po zrušení posádky město odkoupilo a téměř patnáct let už pracuje na její proměně.

Podařilo se vysadit na 500 stromků, které do této krajiny historicky patří. Jde většinou o ovocné stromy původních krajových odrůd.

Kromě toho vznikly i dvě vycházkové aleje a další jsou ještě v plánu. To největší bohatství této lokality totiž spočívá v jejím přirozeném udržování a ochraně rostlin a živočichů. Radnice ji chce místním nabídnout jako dostatečně velký prostor pro oddech a relaxaci, jichž moc nemá.

Starosta chválí zpevněné cesty, někteří lidé se bojí ztráty klidu

Teď už tady návštěvníci najdou i historickou stodolu, kterou se podařilo přestěhovat z Břestku. K vidění je kaple svatého Rocha. A rodiče mohou děti nalákat třeba na stádo ovcí, které spásá místní louky.

Za téměř 30 milionů korun se podařilo vyměnit nevzhledné armádní panelové cesty, udělat pěšinky nebo zabudovat osvětlení.

Pro park Rochus tak končí doba, kdy se jeho přírodními krásami kochali návštěvníci hlavně během léta. Teď bude lákat i po deštích nebo v zimním období.

„Jedna z cest konečně vede až ke kapli svatého Rocha,“ doplnil starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Ne všichni místní obyvatelé jsou ale z aktivity obecně prospěšné společnosti Park Rochus, kterou založila radnice spolu s firmou Synot, nadšení. Někteří kritici se bojí, že v jednom z posledních kusů nedotčené přírody v okresním městě už nebude klid, vadí jim také zpevňování cest, které může přinést nárůst dopravy.

„Oni si asi na městě upravili Cimrmanovu památnou větu: Budoucnost patří betonu,“ uvedl v debatě o Rochusu na sociální síti Facebook jeden z uživatelů.

Původně zde radnice plánovala vybudování velkolepého slováckého skanzenu, který by konkuroval třeba známému valašskému skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm (více zde). Později ale projekt omezila.

Autor:Nejčtenější

Na Zlínsku narazil osobní vlak do nákladního, tři lidé se zranili

Srážka osobního a nákladního vlaku v Brumově-Bylnici.

Osobní a nákladní vlak se po poledni srazily v Brumově-Bylnici na Zlínsku. Osobní vlak byl bez cestujících, ale zranili...

Česko má první velkokapacitní baterii s denní energií pro 150 domácností

Úložiště energie v Prakšicích vybudovala firma Solar Global za 20 milionů korun...

V malé slovácké obci Prakšice funguje úložiště energie. Vůbec poprvé v České republice se na veřejnou energetickou síť...Z vily, kde trávil dětství Havel, je restaurace. Přestavbu řídil Pleskot

Vavrečkova vila ve Zlíně po rekonstrukci.

Hugo Vavrečka, někdejší ředitel Baťových závodů a dědeček prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, bydlel ve...

Nejen peníze a kvalitnější kádr. Evropa měla pro Zlín jen pozitiva

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal s pomocí Zorana Gajiće zastavuje Kolomejceva.

Fotbalisté Fastavu Zlín mají za sebou premiérové vystoupení ve skupinové fázi Evropské ligy UEFA. „Je to nádherná...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Další z rubriky

Poslední zlínská fakulta má sídlo za půl miliardy, navrhla jej Jiřičná

Vzdělávací centrum se stane novým sídlem Fakulty humanitních studií zlínské...

Světově uznávaná architektka Eva Jiřičná ve středu otevřela novou univerzitní budovu ve Zlíně. Vzdělávací centrum...

Kraj investuje do nemocnic přes půl miliardy korun, zlínská musí počkat

Nová interna bude stát zhruba 300 milionů korun.

Koalice v čele s KDU-ČSL, která od loňského listopadu vládne Zlínskému kraji, sestavila první ryze vlastní rozpočet. Je...

Cestovatelka boří stereotypy. Zůstávat doma je drahé, říká máma malé dcery

Hana Machalová při listopadové návštěvě jihoitalského města Matera.

Hana Machalová ze Vsetína boří cestovatelské stereotypy. Je matkou čtyřleté dcery a pracuje na plný úvazek jako...Najdete na iDNES.cz