Papežský vlak Jana Pavla II. "Totus tuus".

Papežský vlak Jana Pavla II. "Totus tuus". | foto: Archiv, MF DNES

Papežský vlak jede na Moravu, prvně zastaví ve Starém Městě a Olomouci

  • 3
Do Česka ve čtvrtek dorazí unikátní papežský vlak Jana Pavla II. Zastávky bude mít tam, kde tento papež v roce 1990 byl. Jako první si vlak prohlédnou lidé ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Je totiž blízko Velehradu, kde Jan Pavel II. sloužil před 21 lety mši. Nato vlak zamíří do Olomouce.

"Ve vlaku se seznámíte s historií působení Karola Wojtyły jako papeže Jana Pavla II. Vlak je vyzdoben momentkami z četných cest po celém světě. Najdete je i na slunečních clonách panoramatických oken vlaku. Na čelní kapotě je pak vidět papežský erb se žlutým křížem na modrém pozadí a velkým písmenem M symbolizujícím Pannu Marii," upřesnil mluvčí olomoucké arcidiecéze Jiří Gračka.

Vlak Totus tuus

Polský vlak je pojmenovaný podle pastýřského motta minulého papeže Jana Pavla II. Totus tuus (Celý tvůj)

Program zastávek

22. 9. Staré Město u Uherského Hradiště
23. 9. Olomouc
24. 9.  Olomouc.
25. 9.  Hradec Králové.
26. 9.  Praha. 
27. 9.  Praha
28. 9.  St. Boleslav
Pozn.: Prohlídka vlaku je zdarma.

"Jsou připraveny i filmy. Ve vlaku je studio a několik televizí," doplnil ho Lubomír Nágl z arcibiskupství.

Vlak přijíždí do České republiky v rámci okružní misijní jízdy po zemích visegrádské čtyřky k 10. výročí teroristických útoků na USA z 11. září.

Kdo bude chtít vlak ve Starém Městě zastihnout, musí přijít na nádraží ve čtvrtek 22. září od 9:00 do 17:00. Poté se vlak vydá směr Olomouc, kde ho v pátek ráno uvítá mimo jiné olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Lidé v Olomouci budou mít i mimořádnou možnost navštívit nově otevřený Arcibiskupský palác, ve kterém Jan Pavel II. pobýval během své návštěvy v roce 1995.

"Přístupná bude i katedrála sv. Václava a její krypta, kde jsou umístěny předměty související s papežskou návštěvou Olomouce," doplnil mluvčí Gračka.

Je to jediný papežem vysvěcený vlak

Polský vlak ale není podobný většině těch, které jezdí po českých železnicích. Měří bezmála 70 metrů, váží 137 tun, dokáže jet rychlostí až 110 kilometrů za hodinu a pojme 187 cestujících.

Je to jedna z nejmodernějších souprav polských železnic, oproti obdobným vozům má i řadu interiérových úprav a celkové vyvedení interiéru ve zlaté barvě.

"Tuto jedinou soupravu vysvětil současný papež Benedikt XVI. Jedná se vůbec o první a zatím poslední kolejové vozidlo vysvěcené papežem," dodal Jiří Prinz z tiskového střediska České biskupské konference.

Vlakem se svezlo už 160 tisíc lidí

Mezi vnitřním vybavením soupravy nechybí rozhlasové a televizní studio, které umožňuje živá vystoupení s papežskou tematikou během jízdy. V jednotlivých vozech lidé najdou síť obrazovek, které cestujícím promítají filmové dokumenty o papežově životě a záznamy jeho nejslavnějších vystoupení během poutí po světě.

"Papežský vlak vznikl jako iniciativa polských železničářů. Na kolejích mezi Krakovem a Wadowicemi, kde se Jan Pavel II. narodil, se poprvé objevil v červnu roku 2006. Od té doby se v něm svezlo na 160 tisíc zájemců," popsal mluvčí Gračka.

,