Když v roce 1933 vznikl podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury Památník...

Když v roce 1933 vznikl podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury Památník Tomáše Bati, šlo o strohou stavbu, v níž nebyly toalety ani topení. Podstatou plánované obnovy je vrátit mu původní ráz. | foto: Státní okresní archiv Zlín

Přestavba Baťova památníku má začít do dvou let, zázemí bude na gymnáziu

  • 1
Přestavba opuštěného Domu umění ve Zlíně na Památník Tomáše Bati, kterým budova původně byla, je o kousek blíž. Zlínské radnici, která projekt prosazuje, se podařilo dohodnout na pronájmu prostor, jež poslouží jako zázemí. Nacházejí se v sousední budově gymnázia, kterou vlastní Zlínský kraj.

„Uzavřeli jsme smlouvu na třicet let, nájemné budeme platit jen za energie, což může být kolem třiceti tisíc korun za rok. Jde spíš o symbolickou částku,“ přiblížil primátor Miroslav Adámek.

Třicet tisíc je v rámci rekonstrukce za 50 až 60 milionů korun zanedbatelná částka. Ovšem radnice se se Zlínským krajem původně nemohla dohodnout na délce výpůjčky, navrhovala padesát let, kraji se to ale zdálo příliš.

Tím se akce o čtvrt roku zdržela. A magistrát musel zrušit veřejnou zakázku na zpracování projektu přestavby Domu umění (více zde).

„Už je to vyřešené,“ potvrdil náměstek hejtmana Petr Navrátil.

„Řešili jsme sice dobu výpůjčky, zda 30, nebo 50 let, ale předpokládáme, že to bude vlastně napořád. Chceme s městem spolupracovat,“ doplnil.

Oprava má začít za rok či dva

Kraj musel z gymnázia kvůli zázemí pro památník vystěhovat dílny, které v budově měla odborná škola sídlící nedaleko. Ta našla odpovídající prostory ve své budově, takže se problém vyřešil.

V zázemí budou šatny, pokladny a toalety. Podle Adámka bylo jediným schůdným řešením umístit je mimo.

„Budova památníku, kterou chceme uvést do původního stavu, nemá zázemí. Museli bychom ho vytvořit v podzemí, což by ale bylo nákladnější,“ přiblížil Adámek.

„Podstatou obnovy není komfort pro návštěvníky, ale snaha obnovit památník jako studený skleník. To je pravda, která představuje Baťovy vlastnosti, jak o to usiloval už autor stavby Gahura,“ vysvětlil architekt Petr Všetečka.

Ten pro magistrát zpracoval studii na přestavbu památníku. Když v roce 1933 vznikl podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, šlo o strohou stavbu, v níž nebyly toalety ani topení.

„Letos bychom chtěli dořešit přípravu a zajistit financování projektu, abychom mohli během následujícího roku nebo dvou začít s opravou,“ naznačil Adámek.

Primátor shání peníze na ministerstvech a město čeká na vypsání programů pro získání dotací.