Baťův památník bude hotový v říjnu, uvnitř bude mít barvy trikolóry

  10:28aktualizováno  10:28
Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně se dostává do závěrečné fáze. Vzniká skleněný plášť budovy a obnoví se podlahy. Radnice chce atrakci otevřít v říjnu, replika Baťova osudného letadla Junkers má přibýt na jaře.

Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Jan SalačMAFRA

Architektonicky cenný Památník Tomáše Bati ve Zlíně získává svoji původní podobu, v jaké vznikl ve 30. letech minulého století podle návrhu Františka Lydie Gahury.

Většina původních omítek, podlah a konstrukcí zůstává zachována. A co zachránit nejde, je nahrazeno věrnou napodobeninou.

„Rekonstrukce je složitá, protože jsme museli vyrobit přesné repliky skel, což dnes není jednoduché. Náročné bylo zrestaurování ocelových konstrukcí, které nesou prosklenou fasádu. Byly už na mnoha místech rezivé,“ konstatoval Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která přestavbu provádí.

Firma se podle něj snažila zachovat co největší množství původních prvků. „Uvedeme budovu do stavu, v jakém se před zhruba 80 lety otevírala,“ ujistil Stacke.

Pokud jde o skla, na plášti budovy jich bude asi tisíc. Jde o repliky původních, jsou trochu tlustší a kalená, aby byla bezpečnější.

„Ve vyšších patrech není kolem skla žádná ochrana, žádné zábradlí. Každý si na něho bude moci sáhnout, opřít se o něho. Proto musí být pevnější,“ vysvětlil Stacke.

Budova bude mít uvnitř opět barvy trikolóry

Dnes je budova opláštěná z 80 procent a získala zčásti svůj původní charakter. Už dříve dělníci ze střechy odstranili nápis „DŮM UMĚNÍ“, který tam byl desítky let.

Fotogalerie

Výrazně se změnil i interiér budovy. Přestože uvnitř panuje stavební ruch, je dispozičně „čistá“. V hlavním prostoru bude letadlo Junkers, v němž se v roce 1932 zabil Tomáš Baťa.

Zřejmá je také původní červená podlaha. Skrývala se pod vrstvou betonu, na níž byly sedačky v sálu, kde hrávala filharmonie.

Na mnoha místech je ale poškozená, takže na ní bude nová podlaha s tím, že původní zůstane zachovaná.

„Nebylo možné předem zjistit, v jakém bude stavu. Po celém obnažení původní podlahy jsme se rozhodli, že necháme její malou část odkrytou na ukázku, aby ji lidé viděli. Podlahu ve druhém a třetím patře zachováme a nebudeme ji překrývat novou,“ vysvětlil architekt Petr Všetečka, který je autorem obnovy památníku. V patrech byly podlahy překryty linoleem a jsou v lepším stavu.

Podlahy budou červené, sloupy modré a stropy bílé. Barvy trikolóry měla budova uvnitř už při svém vzniku. Ani na sloupech ale nebudou vidět původní omítky, jsou překryté novou.

„Sádrou jsme zakryli kazy. Upravujeme u sloupů jejich tvar, aby z nich byly přesné válce bez nerovností,“ podotkl Všetečka.

Dnes jsou sloupy ještě bílé a hledá se vhodná modrá barva, která by odpovídala té původní, jež se zachovala na průvlacích při bourání původního schodiště.

Bez vzduchotechniky, topení i vody

Z hlavní části památníku vede schodiště, které bylo modro-bílé, do galerie a další rameno ještě výš, třetí patro je také bez příček. Jde o jeden velký prostor, v němž budou expozice tematicky spjaté s památníkem. Postará se o ně kurátor.

„Na náplni se pracuje. Při otevření památníku na konci října bude dočasná, spíše minimalistická a zaměřená na obnovu a výročí republiky. Bude to jedinečná příležitost zažít prostor památníku v jeho čistotě,“ poznamenal zlínský primátor Miroslav Adámek.

Kromě letadla a expozic nebude v budově nic. Ze stropu zmizelo osvětlení, nahradí ho asi 60 stojatých lamp.

„Budou v různých režimech, třeba se slavnostním či běžným osvětlením. V podlaze také bude asi stovka zásuvek. Nikde jinde být nemůžou,“ přiblížil stavbyvedoucí Adam Kučera.

„Jediné rozvody jsou elektrické. Není tady žádná vzduchotechnika, topení, voda. Skla nebudou izolovat, bude to jako skleník,“ doplnil.

Letadlo bude hotové až za rok

Říjnový termín otevření Památníku Tomáše Bati zatím platí. Letadlo v něm ale hned nebude. Nadace Tomáše Bati, která nákup stroje zajišťuje, letos v únoru podepsala smlouvu s olomouckou společností TechProAviation, která ho vyrobí a dodá příští rok na jaře.

„Není v silách žádného našeho výrobce, aby letadlo vyrobil za kratší dobu než za rok,“ řekl ředitel nadace Pavel Velev (viz též Baťův památník se otevře před volbami bez letadla, to přibude až za rok).

Firma vyrobí maketu za necelých šest milionů korun, z toho město dalo 2,8 milionu, o něco méně poskytla rodina Tomáše Bati a zbytek sponzoři.

V letadle nebude motor, bude však mít i palubní desku a nemělo by být poznat, že jde o kopii.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Další z rubriky

Zchátralý mlýn půjde k zemi, na lukrativním místě vzniknou obchody a byty

Paláčkův mlýn v Rožnově pod Radhoštěm.

Budovu Paláčkova mlýna v Rožnově pod Radhoštěm, jejíž historie sahá až do 16. století, čeká demolice. Město ji vítá,...

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Uherské Hradiště počítá se stovkami nových bytů i chytřejší dopravou

OD SRPNA UZAVŘENO? Radnice ještě neznají přesný termín, kdy lávky uzavřou,...

Uherskohradišťská radnice spolu s obyvateli tvoří nový územní plán. Zásadní dokument, který ovlivní budoucnost města,...

Najdete na iDNES.cz