Televize s kasičkou na peníze na pokoji ve zlínské nemocnici. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pacienti ve Zlíně mají drahou televizi, za hodinu platí deset korun

  • 30
Ležet na pokoji a dívat se na televizi není v nemocnicích ve Zlínském kraji automatická věc. Ve třech z nich za to musí pacienti platit. Televize provozuje soukromá firma a například ve Zlíně účtuje za hodinu sledování deset korun. Smlouvu má ještě na příští rok.

Například 73letý Karel Stehlíček byl v nemocnici skoro dva týdny s žaludečními problémy, ale i v této době se chtěl dívat na oblíbené televizní pořady.

„Necítil jsem se dobře, nemohl jsem se procházet a knížky nebo noviny mě pořád nebavily. Takže za televizi na pokoji jsem byl vděčný,“ popisuje.

Vděčnost ho přešla při pohledu na účet. „Za týden jsem utratil přes tři stovky,“ přibližuje.

Poplatky za sledování televize na pokojích v nemocnicích ve Zlínském kraji se řešily i na posledním jednání krajského zastupitelstva. Každá ze čtyř nemocnic má totiž systém sledování televize nastavený jinak. Liší se výše poplatků stejně jako příjem, který z této služby mají nemocnice.

„Pokládám to za prapodivnou praxi a velmi špatnou vizitku úrovně krajského zdravotnictví,“ prohlásil opoziční zastupitel a senátor Ivo Valenta.

Ve srovnání cen je nejdražší Baťova nemocnice. Na hodinový pořad si musejí pacienti na osmi odděleních nachystat deset korun, což je nejvyšší částka v kraji. V Kroměříži stojí sledování televize 30 korun za 12 hodin a v Uherském Hradišti 20 korun za celý den, a to navíc jen na některých odděleních. Jen vsetínská nemocnice od letoška nabízí pořady zdarma.

Pacienty neožebračujeme, tvrdí zástupce firem

Vybírání peněz za zapnutou televizi není v Česku neobvyklé. Nebrání tomu ani ministerstvo zdravotnictví ve fakultních nemocnicích.

Zlínský kraj by ale chtěl podmínky sjednotit. Naráží však na skutečnost, že televizní automaty s kasičkami provozují i soukromé společnosti. A podle některých zastupitelů jde o velmi výnosný byznys.

Ve Zlíně i jinde v zemi takto podniká ostravská firma Intertell Cup comp. Nemocnicím nabízí buď poplatek za hodinu bez možnosti přerušení nebo dvacetikorunový poplatek za dvě hodiny, ale s možností televizi vypnout a znovu zapnout.

„Negativní ohlasy jsme nikdy nezaznamenali. Není to tak, že bychom na tom vydělávali a ožebračovali pacienty. Naopak lidem na běžném pokoji dáváme stejnou možnost jako v nadstandardním pokoji. Navíc levnější,“ konstatoval zástupce firmy Martin Čup.

Jakým způsobem se vybíral provozovatel, není dnes jasné

Jenže na adresu společnosti míří kritika ze Vsetína, kde měla nemocnice kasičky také. Teď už se tam neplatí.

„Původní televizory byly staré, poruchové a energeticky náročné. Poplatek ve výši deset korun za jeden a půl hodiny se nám zdál nedůstojný a byl terčem časté kritiky pacientů,“ uvedla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Jakým způsobem tohoto provozovatele před lety vybral zlínský špitál, není jasné. Dokumenty o tehdejším postupu při výběru firmy nelze dohledat.

Například v Městské nemocnici v Ostravě si ji v roce 2010 našli sami.

„Vzhledem k tomu, že s provozováním těchto televizí nemáme žádné náklady, stačila tato forma výběru,“ uvedl mluvčí nemocnice David Račák.

I v Hradišti provozuje televizi sama nemocnice

V Uherském Hradišti se bez soukromého provozovatele také obejdou. Televize, které si pacienti pouštějí, patří nemocnici. Poplatky za sledování omezila pouze na nový centrální pavilon, jinde je to zdarma. V Hradišti tak ročně získají zhruba 140 tisíc korun.

„Rozhodně se nejedná o výdělečnou činnost, hradíme z toho koncesionářské poplatky a výměnu starých televizorů,“ poukázala mluvčí Dana Lipovská.

V ostatních nemocnicích se o stoprocentní příjem do hospodaření nemocnice nejedná. Ve Zlíně si peníze z kasiček vybírá firma. Za pronájem prostoru platí zhruba 130 tisíc korun ročně. Z toho nemocnice hradí elektřinu, ale nemusí platit koncesionářské poplatky.

Je částka 10 korun za hodinu sledování televize v nemocnici přiměřená?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 28. března 2017. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1328
Ano
Ano 137