Lázně Luhačovice.

Lázně Luhačovice. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lázně Luhačovice čeká lepší rok: pacienti se mohou léčit déle a opakovaně

  • 0
Lidé se mohou od začátku roku v lázních léčit o týden déle a navíc opakovaně. Vítají to nejen lázně, ale i pacienti, pro něž bude léčba dostupnější.

Lidi, kteří mají potíže s klouby či dýcháním, potěší, že se letos jejich léčebné pobyty v lázních prodlouží a budou je opět moci absolvovat opakovaně.

Umožňuje jim to nedávno schválená senátorská novela zákona, kterou vítají i samotné lázně. Vyhlášené Lázně Luhačovice, které jsou jedny z největších v České republice, loni po delší době zastavily úbytek hostů. A očekávají, že se jim bude po přijatých změnách dařit ještě o něco lépe.

„Dostupnost lázeňské péče by se měla zlepšit. Odhadujeme, že počet pobytových dnů nám v roce 2015 stoupne o deset až patnáct procent,“ naznačil výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

„Obecně pak dojde ke stabilizaci lázeňství,“ doplnil.

Chronické choroby mohou pacienti léčit opakovaně

Změna zákona je zásadní především v tom, že u některých indikací umožňuje prodloužení lázeňských pobytů placených pojišťovnou ze tří týdnů na čtyři. Týká se to těžkých chronických onemocnění například oběhového, dýchacího nebo pohybového ústrojí.

S tím souvisí i další novinka, že chronické choroby si budou moci lidé léčit opakovaně.

„Pacient může jet jednou ročně do lázní, čímž si své zdravotní problémy na čas vyřeší čistší cestou a nebude muset brát tolik léků,“ přiblížil Dědek.

Pobyt, i opakovaný, by se pacientům prodloužil na základě posouzení zdravotního stavu. Při těžkých a závažných nemocech by léčba trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení. Děti pobývaly v lázních vždy alespoň čtyři týdny.

„Jsem rád, že čeští pacienti budou moci opět jezdit do lázní na dobu skutečně potřebnou k tomu, aby jejich organismus plně reagoval na takovou léčbu. Důležitá je také možnost lázně nemocnému prodloužit a pobyt opakovat podle jeho aktuálního zdravotního stavu,“ shrnul ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Zákon prošel bez povinného zveřejňování smluv mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními, což Senát označil za přílepek. Lidovci ani většina poslanců ANO pro schválenou verzi nehlasovali.

Změna má lázeňství vrátit asi půl miliardy korun ročně, o kterou přišlo vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud vyhlášku zrušil, nechal ji platit jen do konce loňského roku.

Úbytek klientů vyrovnával zájem Slováků

V Luhačovicích věří, že další otřesy už nebudou v brzké době následovat, protože už teď si připadají jako na horské dráze.

Když vláda v roce 2008 zavedla regulační poplatky, znamenalo to pro lázně citelnou ránu. Pacienti zvažovali, zda si můžou dovolit platit šedesát a později sto korun za den, a často zůstali doma. Nejen vyhlášené lázně nedaleko Zlína trápil úbytek klientů.

Nepříznivý trend se loni zastavil, protože soud regulační poplatky zrušil. Luhačovicím zase začali přibývat hosté.

„Nárůst je především u pobytů hrazených zdravotními pojišťovnami, kde byl pokles nejvýraznější,“ upřesnil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Nejmarkantnější je navýšení počtu klientů ze Slovenska. Loni jich přijelo do Lázní Luhačovice o polovinu víc než v roce 2013, což nebyla náhoda. Šlo o výsledek kampaně.

„Zvýšili jsme na Slovensku marketingové aktivity, jezdíme tam na veletrhy, pořádáme Dny slovenské kultury,“ vypočítal Bláha.

Vedení lázní jde návštěvníkům naproti i jinak. Plánuje úpravy ubytovacích kapacit, nakupuje nové rehabilitační přístroje. Největší investicí za několik desítek milionů korun je přestavba hotelu Morava.