Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lázně Luhačovice čeká lepší rok: pacienti se mohou léčit déle a opakovaně

  7:40aktualizováno  7:40
Lidé se mohou od začátku roku v lázních léčit o týden déle a navíc opakovaně. Vítají to nejen lázně, ale i pacienti, pro něž bude léčba dostupnější.

Lázně Luhačovice. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Lidi, kteří mají potíže s klouby či dýcháním, potěší, že se letos jejich léčebné pobyty v lázních prodlouží a budou je opět moci absolvovat opakovaně.

Umožňuje jim to nedávno schválená senátorská novela zákona, kterou vítají i samotné lázně. Vyhlášené Lázně Luhačovice, které jsou jedny z největších v České republice, loni po delší době zastavily úbytek hostů. A očekávají, že se jim bude po přijatých změnách dařit ještě o něco lépe.

„Dostupnost lázeňské péče by se měla zlepšit. Odhadujeme, že počet pobytových dnů nám v roce 2015 stoupne o deset až patnáct procent,“ naznačil výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

„Obecně pak dojde ke stabilizaci lázeňství,“ doplnil.

Chronické choroby mohou pacienti léčit opakovaně

Změna zákona je zásadní především v tom, že u některých indikací umožňuje prodloužení lázeňských pobytů placených pojišťovnou ze tří týdnů na čtyři. Týká se to těžkých chronických onemocnění například oběhového, dýchacího nebo pohybového ústrojí.

S tím souvisí i další novinka, že chronické choroby si budou moci lidé léčit opakovaně.

„Pacient může jet jednou ročně do lázní, čímž si své zdravotní problémy na čas vyřeší čistší cestou a nebude muset brát tolik léků,“ přiblížil Dědek.

Pobyt, i opakovaný, by se pacientům prodloužil na základě posouzení zdravotního stavu. Při těžkých a závažných nemocech by léčba trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení. Děti pobývaly v lázních vždy alespoň čtyři týdny.

„Jsem rád, že čeští pacienti budou moci opět jezdit do lázní na dobu skutečně potřebnou k tomu, aby jejich organismus plně reagoval na takovou léčbu. Důležitá je také možnost lázně nemocnému prodloužit a pobyt opakovat podle jeho aktuálního zdravotního stavu,“ shrnul ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Zákon prošel bez povinného zveřejňování smluv mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními, což Senát označil za přílepek. Lidovci ani většina poslanců ANO pro schválenou verzi nehlasovali.

Změna má lázeňství vrátit asi půl miliardy korun ročně, o kterou přišlo vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud vyhlášku zrušil, nechal ji platit jen do konce loňského roku.

Úbytek klientů vyrovnával zájem Slováků

V Luhačovicích věří, že další otřesy už nebudou v brzké době následovat, protože už teď si připadají jako na horské dráze.

Když vláda v roce 2008 zavedla regulační poplatky, znamenalo to pro lázně citelnou ránu. Pacienti zvažovali, zda si můžou dovolit platit šedesát a později sto korun za den, a často zůstali doma. Nejen vyhlášené lázně nedaleko Zlína trápil úbytek klientů.

Nepříznivý trend se loni zastavil, protože soud regulační poplatky zrušil. Luhačovicím zase začali přibývat hosté.

„Nárůst je především u pobytů hrazených zdravotními pojišťovnami, kde byl pokles nejvýraznější,“ upřesnil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Nejmarkantnější je navýšení počtu klientů ze Slovenska. Loni jich přijelo do Lázní Luhačovice o polovinu víc než v roce 2013, což nebyla náhoda. Šlo o výsledek kampaně.

„Zvýšili jsme na Slovensku marketingové aktivity, jezdíme tam na veletrhy, pořádáme Dny slovenské kultury,“ vypočítal Bláha.

Vedení lázní jde návštěvníkům naproti i jinak. Plánuje úpravy ubytovacích kapacit, nakupuje nové rehabilitační přístroje. Největší investicí za několik desítek milionů korun je přestavba hotelu Morava.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Najdete na iDNES.cz