Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pachové ohradníky fungují, střetů aut se zvířaty výrazně ubylo

  9:39aktualizováno  9:39
Pachové ohradníky kolem silnic se osvědčily, v některých místech klesl počet nehod se zvěří až o sto procent. Ve Zlínském kraji proto bude takto chráněných míst přibývat.

Aplikace pachových ohradníků u Velkého Beranova na Vysočině. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Hlavní trasa mezi Lípou a Vizovicemi, úsek Zádveřice - Luhačovice a téměř celá silnice z Otrokovic do Hulína patří k nejproblémovějším úsekům ve Zlínském kraji.

Častěji než jinde tady totiž dochází k dopravním nehodám se zvěří. Potkat srnu na vozovce je ale možné prakticky kdekoliv, včetně dálnice D1. Alespoň částečné řešení ale nabízejí pachové ohradníky.

„Posledních pět let ukázalo, že při použití pachových ohradníků riziko zásadně klesá,“ uvedl krajský koordinátor BESIP Zdeněk Patík.

V průměru jde sice o 70 procent, výjimkou ale není ani stoprocentní úspěšnost. Namátkou na úseku Želechovice - Příluky na okraji Zlína evidovala policie před instalací pachových zábran 38 nehod se zvěří, od roku 2014 tam nedošlo ani k jediné. Mezi Tlumačovem a Záhlinicemi se jejich počet snížil z 39 na 11.

Pěna obsahuje směs spáleniště, predátorů a člověka

Ještě v roce 2013 docházelo ve Zlínském kraji přibližně ke čtyřem tisícům střetů zvěře s vozidly za rok, z nich 457 nehod mělo závažné následky.

Chráněné úseky mají zůstat bezpečné dál, navíc jich přibude. Kraj nyní uvolnil 150 tisíc korun na další várku ohradníků. Jejich podstatou je ekologicky odbouratelná pěna, která se nanáší na dřevěné kolíky, případně na stromy.

Pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, která zvíře upozorní na nebezpečí a zvýší jeho ostražitost. Repelent vydrží zhruba dva tři měsíce, pak je nutné jej doplnit. Důležité to je především na jaře a na podzim.

„Peníze dáme mysliveckým sdružením, které o to požádají. Některá si však ohradníky kupují sami, takže jsou i mimo sledované úseky,“ popsal krajský radní odpovědný za životní prostředí Ivan Mařák.

Řada nehod se vůbec nedostane do policejních statistik

Poprvé se pachové ohradníky ve Zlínském kraji vyzkoušely v roce 2011 a zabraly především u srnčí zvěře, která je zde nejpočetnějším druhem. Navíc migruje, a proto se častěji dostává na silnice.

Samospásné ale ohradníky nejsou. „Přece jen to není zeď, zvěř se chová pudově, a pokud chce, pachovou bariéru projde,“ potvrdil šéf mysliveckého sdružení Horní Roveň - Přílepy Vladimír Sedláček.

Proto ve svém revíru také čistí okolí silnic od náletových dřevin - aby řidič zvíře zahlédl včas. Podle jeho zkušeností srážek se zvěří ubylo i přesto, že se řada z nich vůbec nedostane do policejních statistik, z nichž vychází hodnocení účinnosti. Pokud si totiž řidič nepoškodí auto, nehodu ani nehlásí a odjede od ní.

„Ohradníky pomáhají, ale ohleduplnost a pozornost řidičů je nezbytná,“ dodal Sedláček.

Méně účinné jsou především u rychlostních silnic a dálnice, kde jediné bezpečné řešení zajistí oboustranný plot a přechody pro zvěř. To ale není reálné vybudovat, a proto se musí vystačit se sečením trávy kolem silnic a ohradníky.Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Senior bez povolení sehnal zbraně a tlumiče, střely létaly i k sousedům

K získané dlouhé zbrani si senior vyrobil dva tlumiče.

Až pětileté vězení hrozí staršímu muži z Kroměřížska. Měl u sebe dvě zbraně a tlumiče, k jejich pořízení přitom neměl...

Zájem o ekologické dřevo roste, českým firmám ale certifikát chybí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jediný vlastník lesů ve Zlínském kraji má certifikát o tom, že hospodaří způsobem šetrným a blízkým přírodě i...

Najdete na iDNES.cz