Opravený kulturní dům Beseda v Otrokovicích se znovu otevřel lidem koncem minulého roku. Na snímku dramaturg Josef Huslík ukazuje opravený sál. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Otrokovická Beseda netáhne. Umělci si stěžují na přístup i propagaci

  • 0
Otrokovická Beseda prošla před nedávnem rekonstrukcí, díky které významně nabobtnala její kapacita. Velké prostory kulturního domu však často zůstávají nevyužité. Umělci si stěžují na špatnou propagaci a neprofesionální přístup. Kvůli malému zájmu vedení v květnu zrušilo dvě akce.

Představení Hudebního divadla dětem z Hradce Králové má obvykle velký úspěch. Zatímco v Uherském Hradišti naplnilo sál, v Otrokovicích hrozilo zrušení. Proč?

"Tři dny před akcí nám dramaturg zavolal, že představení je potřeba zrušit, protože o ně školy nemají zájem," popsal manažer divadla Ladislav Novozámský. Den předtím přitom na stejné představení v uherskohradišťském kině Hvězda přišlo asi 700 dětí.

Divadelníci proto obvolali základní a mateřské školy v Otrokovicích a okolí. To, co zjistili, je překvapilo a rozzlobilo. Na některých školách se totiž o akci dozvěděli pozdě, nebo vůbec. MF DNES to potvrdili i zástupci škol.

"Někdo z Besedy nám volal, ale bylo to pár dní před akcí a to je skutečně pozdě," poznamenala ředitelka speciální základní školy Pavlína Frdlíková s tím, že plánovat představení pro děti musí s větším časovým předstihem.

Podobně na tom byli v sousední Žlutavě. "Ještě jsem se narychlo pokoušela sehnat autobus, ale už byly všechny obsazené," řekla vedoucí učitelka mateřské školy Věra Hermanová. Naopak předškoláci z Otrokovic na představení dorazili. "Od vedení Besedy jsme o něm věděli a šli na něj," uvedla Magda Zycháčková, ředitelka otrokovických školek.

Představení rušil i Karel Šíp

Přitom akce byla domluvená už v lednu. Divadelníci dostali vždy telefonicky potvrzeno, že vše platí. A to ještě dva týdny před akcí. Nakonec se podařilo do Besedy dostat asi 400 dětí. "Pořadatelsky to byl ale naprosto neprofesionální přístup," zhodnotil Novozámský.

Vedení Besedy pochybení popírá a tvrdí, že informaci poslali školám už v dubnu přes internet. "Pro propagaci děláme maximum. Lepíme plakáty, máme bannery, informujeme ve zpravodaji," brání se ředitel Marek Obdržálek. "Když ale zjistíme, že na některé typy akcí lidé nechodí, nebudeme je už dělat," slíbil.

Hradecké divadlo však není jediné, kdo vedení otrokovického kulturáku kritizuje. A pověst moderně vybavené Besedy se začíná kazit. V poslední době muselo její vedení kvůli nezájmu o vstupenky zrušit například představení Karla Šípa. Na baviče z televizní show Všechnopárty se prodalo kolem 120 vstupenek.

Na další zrušenou akci, která nabízela pánský striptýz, si lístek koupilo dokonce jen pět lidí. Na skupinu Kamelot přišlo asi sto lidí, přitom ve Vizovicích, které jsou čtyřikrát menší, jich bylo sedmdesát.

Když v květnu přijel frontman kapely Buty Radek Pastrňák s dalšími muzikanty, přišla necelá padesátka lidí. "Bylo to docela málo, ale vysvětlili mi, že byl zrovna hokej," uvedl jeden z členů Pakostra bandu Josef Pak.

Sál zaplnily plesy i Špinarová

Stížnosti na organizaci a vedení Besedy jsou slyšet i od opozice. "O žádné řízení tady vlastně nejde. Celá organizace je zastaralá, neřídí to odborníci a chybí tam dravější osobnosti," podotkl opoziční zastupitel Alexander Galia.

Přitom Beseda má za sebou velkou opravu za skoro 50 milionů korun, z nichž asi 16 milionů tvořila dotace. A aby ji radnice nemusela vracet, musí do Besedy dostat každý rok kolem 30 tisíc lidí. Tato podmínka platí po dobu pěti let.

Podle vedení města přišlo do kulturního domu do letošního května asi 15 tisíc lidí. Vyprodáno měla třeba Věra Špinarová nebo Jarek Nohavica. Sál zaplnily i letošní plesy. "Takže stanovený počet lidí máme dodržen. Chybu v propagaci nevidím," řekl starosta Jaroslav Budek.

Kritici Besedy upozorňují i na to, že se špatnou dramaturgií a rušenými akcemi může narůst každoroční příspěvek od radnice. Pro letošní rok je to zhruba pět milionů korun.