Starosta jde z ČSSD do ANO, místostarosta zase z ANO do nového spolku

  17:15aktualizováno  17:15
Otrokovice zažívají nezvyklé politické rošády. Starosta Jaroslav Budek vystoupil z ČSSD a v podzimních komunálních volbách bude kandidovat za ANO. Místostarosta Jiří Veselý naopak z ANO vystupuje a do voleb půjde se spolkem Vize 21.

Jaroslav Budek, starosta Otrokovic na Zlínsku | foto: Jan Karásek, MAFRA

Připomíná to známý film Kulový blesk, v němž se několik rodin stěhovalo současně. V Otrokovicích se k podobným výměnám odhodlali dva nejvýše postavení politici ve městě.

Starosta Jaroslav Budek (dříve ČSSD) a jeho místostarosta Jiří Veselý (ANO) opouštějí své domovské strany (hnutí) po neshodách s jejich vedením.

Budek končí druhé volební období coby starosta a současně po 12 letech tento měsíc vystoupil ze sociální demokracie, která v Otrokovicích dlouhodobě vyhrává komunální volby. Už delší dobu ale není jednotná.

„Hlavním a rozhodujícím důvodem je dlouhodobá absence podpory mé osoby v práci starosty od vedení městské organizace ČSSD,“ prohlásil Budek.

Podle něho problémy trvaly od začátku volebního období, kdy začala sociální demokracie řídit město s hnutím ANO a lidmi ze společné kandidátky Nezávislí a Občané OE.

„Lidé z vedení zdejší ČSSD v drtivé většině případů nehlasovali v zastupitelstvu ve shodě s koalicí. Od našich devíti zastupitelů jsme měli jen šest jistých hlasů,“ postěžoval si Budek.

Někteří členové nehájili zájmy ČSSD, říká místní šéf

Předseda otrokovické ČSSD Jaromír Hanák takové důvody odmítá.

„Pokud se pan Budek domnívá, že podporu neměl, je to spíše otázka k jeho vlastnímu zamyšlení proč,“ reagoval.

„Nelze hovořit o rozkolu ČSSD v Otrokovicích. S některými členy strany jsme se ale museli rozloučit, protože nehájili zájmy ČSSD, někteří odcházejí sami,“ naznačil Hanák.

Podle informací MF DNES má část otrokovické sociální demokracie blízko k hnutí Nový Impuls, které vede opoziční zastupitel a někdejší Budkův místostarosta Milan Plesar.

„Nebudu spekulovat o tom, ke komu mám blízko a ke komu ne. Rošády v jiných stranách nebudu komentovat. Ani jsem nevěděl, že pan Budek vystoupil z ČSSD,“ uvedl Plesar.

„Zprostředkovaně v tom hrál roli (Plesar),“ připustil Budek.

„ČSSD spolupracuje se všemi politickými subjekty, které upřednostňují zájmy občanů Otrokovic před osobními zájmy jednotlivců z různých politických stran,“ sdělil k tomu Hanák.

Budek má na kandidátce ANO být pětkou

S politickou kariérou ale Budek po rozchodu se sociální demokracií nekončí a v podzimních komunálních volbách v Otrokovicích by měl být jako nestraník na 5. místě kandidátky hnutí ANO. Doufá, že z toho voliči nebudou zmatení.

„Někteří být můžou. Ale ti, kteří situaci znají, dobře vědí, že s vedením ČSSD jde o dlouhodobou nevraživost. A hnutí ANO má největší potenciál ve městě něco udělat,“ nastínil Budek, který už nehodlá být starostou.

„Budeme chtít tuto změnu vysvětlit lidem v kampani,“ podotkl předseda otrokovické buňky ANO Ondřej Wilczynski.

„Na rozdíl od části ČSSD, která hlasovala proti koalici, vždy dodržoval (Budek) koaliční smlouvu. Můžeme mu nabídnout pozici mentora v budoucím volebním období,“ dodal Wilczynski.

Veselý nechtěl přijít o pozici lídra

Lídrem ANO v Otrokovicích bude v komunálních volbách Hana Večerková. Hnutí už na pozici jedničky nepočítalo s místostarostou Jiřím Veselým, který byl jeho lídrem před čtyřmi lety. Proto se rozhodl v létě z hnutí vystoupit a jít do voleb s nově založeným spolkem Vize 21.

„Přišlo mi to nefér,“ prohlásil na adresu vedení ANO Veselý. „Možná bych nebyl ani v první pětce, což by mi nepřišlo adekvátní poté, co jsem pro město udělal,“ míní.

Wilczynski řekl, že se hnutí s Veselým názorově rozešlo, ale rozchod podle něho nebyl ve zlém.

„Ambice pana Veselého směřovaly na pozici lídra, kterou jsme nenaplnili. Jiná pozice pro něho nebyla přijatelná,“ tvrdí Wilczynski.

Spolek Vize 21 povede do voleb Veselý, který jedná o podpoře dalších stran.

„V záloze jich máme více. Současně pracujeme na programu. Určitě se budeme chtít dostat do zastupitelstva,“ plánuje Veselý.

Autor:


Nejčtenější

Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek žádá krajský úřad o povolení odstřelu medvěda, který se od září pohybuje v blízkosti...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

Další z rubriky

K vyjednávání patří i taktika, říká Adámek o hlasech, které neměl

Zlínský primátor a lídr hnutí STAN Miroslav Adámek.

Zlínskému primátorovi Miroslavu Adámkovi se nepodařilo vyřešit problém s chybějícím hlasem z jeho hnutí STAN, kvůli...

Ve Zlíně jdou nakonec s ANO a STAN do koalice lidovci, Piráti a ODS

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Ve Zlíně po turbulentním vývoji má vzniknout koalice pěti stran. Primátora si nárokuje vítězné ANO, vládnout chce spolu...

Nebál se ani Svobody, po nástupu komunistů se ale Němec usadil v Americe

Ve 30. letech studoval Jaroslav Němec na právnické fakultě v Brně.

Jaroslav Němec se za druhé světové války chystal obžalovat nejbližší spolupracovníky Ludvíka Svobody z velezrady. Po...

Najdete na iDNES.cz