V Otrokovicích otevřou nový obchodní dům. Průjezd městem se zpomalí

  18:46aktualizováno  18:46
Na místě někdejší otrokovické továrny na boty se ve čtvrtek otevře nové obchodní centrum. Kaufland s řeznictvím, květinářstvím a lékárnou ale může narušit plynulost dopravy v centru. Kousek od hlavní křižovatky totiž řidiče zbrzdí nové semafory.

Zákazníci mířící auty do nového Kauflandu podle některých zbrzdí provoz v centru Otrokovic. Ilustrační snímek | foto: Kaufland

Továrna na boty nazývaná po svém majiteli Chludovka stávala poblíž centra Otrokovic. Její místo těsně vedle hlavní dopravní tepny nyní zabralo nákupní centrum. A není zrovna malé.

Fotogalerie

Na ploše téměř 3 000 metrů čtverečných bude fungovat Kaufland a další obchody. Na parkoviště v okolí se vejde 262 aut. Otevřeno bude každý den a do práce tam bude chodit 80 lidí z Otrokovic a okolí.

Kromě tisíců zákazníků ovšem ve čtvrtek budou v blízkosti centra i policisté.

"Ne že bychom čekali problémy, ale přece jen jde o exponované místo," naznačil velitel otrokovických strážníků Tomáš Gromus.

Obchodní centrum totiž vyrostlo u hlavní cesty přes město. U té, po které denně projede kolem sedmnácti tisíc aut. A kvůli němu u nových obchodů také vznikla nová světelná křižovatka.

Zhoustne doprava ještě víc?

Řidiči, kteří jedou na Přerov, na ni narazí pouhých 200 metrů od hlavní křižovatky u železničního přejezdu, kde se potkávají auta ze čtyř směrů. A za dalších 200 metrů na ně čekají další semafory k vlakovému nádraží.

Při dopravní špičce se už nyní stávalo, že fronta stála od hlavní křižovatky až do míst, kde teď stojí Kaufland.

A dá se předpokládat, že obchody přilákají zákazníky a doprava ještě více zhoustne.

"Teď se to dalo ještě vydržet, ale když bude hodně aut odbočovat do Kauflandu, tak se to hrozně zpomalí," obává se Marika Smidáková, která pracuje jako obchodní zástupce a přes Otrokovice jezdí každý den.

Odborníci ovšem údajně nic podobného nepředpokládají. "Ptali jsme se na možné ucpání silnice a experti nám řekli, že k tomu nedojde," prohlásil starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Semafory "naladí" postupně

Nicméně komplikací tam může být víc. Semafory totiž stojí na místě, kde předtím nebyly. Takže si na ně řidiči budou muset zvykat.

A do ulice, v které stojí Kaufland, navíc dříve nemohli odbočit, protože byla jednosměrná. "Teď už je průjezdná v obou směrech, ale jen po odbočku k centru," vysvětlil Budek.

Řidiči se budou potkávat s autobusy MHD, které tam budou nabírat cestující, i se zásobovacími vozy do prodejen v novém centru.

I obchodníci jsou zvědaví, jak provoz u rušné silnice zvládnou. "To ukáže čas. Ale my navážíme zboží ve čtyři ráno, takže pro nás to zřejmě problém nebude," konstatovala Iva Nováčková z pekárny Topek.

Kromě této firmy bude v centru třeba řeznictví Josef Filák, květinářství Florcentrum Foltýnová nebo lékárna Benu Česká republika.

Aby hned v prvních dnech po otevření nenastaly zbytečné střety, budou křižovatku a její okolí hlídat policisté. "Dohlédneme na veřejný pořádek, parkování, drobné kapesní krádeže i bezpečný provoz," vyjmenoval Gromus.

Okolí budou sledovat i státní policisté. A pokud se tam začnou tvořit velké fronty a ucpávat křižovatku, vypnou semafory a auta budou řídit ručně.

Provoz na křižovatce se navíc po čase vyhodnotí a signalizace se případně upraví.

Podle vedení otrokovické radnice je dobře, že na nevyužívaném místě vznikl prostor pro obyvatele. "Je to lepší řešení, než když tady stála rozpadající se továrna s vymlácenými okny," zdůraznil starosta.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

Auto vjelo ve Zlíně pod vlak, řidička i spolujezdec jsou zranění

Škoda na autě a vlaku je vyčíslená na 200 tisíc korun.

Ve Zlíně vjelo v noci auto pod vlak. Lokomotiva po srážce tlačila vozidlo několik desítek metrů. Řidička i spolujezdec...

Z Břestecké skály padá kamení, místo bude až do jara uzavřeno

Břestecká skála.

Kvůli nebezpečí pádu kamenů je uzavřená Břestecká skála v Chřibech. Turisty i horolezci oblíbená lokalita, která je...

Zemědělci zažívají zeleninovou krizi, kvůli suchu půjdou ceny nahoru

Sběr brambor je pro Vysočinu v průběhu září typický. Nejinak tomu bylo i v...

Mimořádně špatný rok prožívají farmáři zaměřující se na pěstování zeleniny. Kvůli extrémnímu suchu během léta jim část...

Najdete na iDNES.cz