V Otrokovicích otevřou nový obchodní dům. Průjezd městem se zpomalí

  18:46aktualizováno  18:46
Na místě někdejší otrokovické továrny na boty se ve čtvrtek otevře nové obchodní centrum. Kaufland s řeznictvím, květinářstvím a lékárnou ale může narušit plynulost dopravy v centru. Kousek od hlavní křižovatky totiž řidiče zbrzdí nové semafory.

Zákazníci mířící auty do nového Kauflandu podle některých zbrzdí provoz v centru Otrokovic. Ilustrační snímek | foto: Kaufland

Továrna na boty nazývaná po svém majiteli Chludovka stávala poblíž centra Otrokovic. Její místo těsně vedle hlavní dopravní tepny nyní zabralo nákupní centrum. A není zrovna malé.

Fotogalerie

Na ploše téměř 3 000 metrů čtverečných bude fungovat Kaufland a další obchody. Na parkoviště v okolí se vejde 262 aut. Otevřeno bude každý den a do práce tam bude chodit 80 lidí z Otrokovic a okolí.

Kromě tisíců zákazníků ovšem ve čtvrtek budou v blízkosti centra i policisté.

"Ne že bychom čekali problémy, ale přece jen jde o exponované místo," naznačil velitel otrokovických strážníků Tomáš Gromus.

Obchodní centrum totiž vyrostlo u hlavní cesty přes město. U té, po které denně projede kolem sedmnácti tisíc aut. A kvůli němu u nových obchodů také vznikla nová světelná křižovatka.

Zhoustne doprava ještě víc?

Řidiči, kteří jedou na Přerov, na ni narazí pouhých 200 metrů od hlavní křižovatky u železničního přejezdu, kde se potkávají auta ze čtyř směrů. A za dalších 200 metrů na ně čekají další semafory k vlakovému nádraží.

Při dopravní špičce se už nyní stávalo, že fronta stála od hlavní křižovatky až do míst, kde teď stojí Kaufland.

A dá se předpokládat, že obchody přilákají zákazníky a doprava ještě více zhoustne.

"Teď se to dalo ještě vydržet, ale když bude hodně aut odbočovat do Kauflandu, tak se to hrozně zpomalí," obává se Marika Smidáková, která pracuje jako obchodní zástupce a přes Otrokovice jezdí každý den.

Odborníci ovšem údajně nic podobného nepředpokládají. "Ptali jsme se na možné ucpání silnice a experti nám řekli, že k tomu nedojde," prohlásil starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Semafory "naladí" postupně

Nicméně komplikací tam může být víc. Semafory totiž stojí na místě, kde předtím nebyly. Takže si na ně řidiči budou muset zvykat.

A do ulice, v které stojí Kaufland, navíc dříve nemohli odbočit, protože byla jednosměrná. "Teď už je průjezdná v obou směrech, ale jen po odbočku k centru," vysvětlil Budek.

Řidiči se budou potkávat s autobusy MHD, které tam budou nabírat cestující, i se zásobovacími vozy do prodejen v novém centru.

I obchodníci jsou zvědaví, jak provoz u rušné silnice zvládnou. "To ukáže čas. Ale my navážíme zboží ve čtyři ráno, takže pro nás to zřejmě problém nebude," konstatovala Iva Nováčková z pekárny Topek.

Kromě této firmy bude v centru třeba řeznictví Josef Filák, květinářství Florcentrum Foltýnová nebo lékárna Benu Česká republika.

Aby hned v prvních dnech po otevření nenastaly zbytečné střety, budou křižovatku a její okolí hlídat policisté. "Dohlédneme na veřejný pořádek, parkování, drobné kapesní krádeže i bezpečný provoz," vyjmenoval Gromus.

Okolí budou sledovat i státní policisté. A pokud se tam začnou tvořit velké fronty a ucpávat křižovatku, vypnou semafory a auta budou řídit ručně.

Provoz na křižovatce se navíc po čase vyhodnotí a signalizace se případně upraví.

Podle vedení otrokovické radnice je dobře, že na nevyužívaném místě vznikl prostor pro obyvatele. "Je to lepší řešení, než když tady stála rozpadající se továrna s vymlácenými okny," zdůraznil starosta.

Autor:

Nejčtenější

Muž odsouzený na 26 let za ubodání dcerky spáchal ve vězení sebevraždu

Soud s mužem obžalovaným z vraždy a pokusu o vraždu svých dětí ve Starém Městě.

Muž, který loni ve Starém Městě na Uherskohradišťsku brutálně zavraždil svoji tříletou dcerku a pokusil se zabít i o...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Zlínský kraj chystá průlom, na železnici pustí i soukromníka

Motorové jednotky 628 Deutsche Bahn budou přepravovat cestující mezi Kralupy a

Na regionálních tratích ve Zlínském kraji má skončit monopol Českých drah. Nově je doplní soukromá společnost Arriva....

Muž odsouzený na 26 let za ubodání dcerky spáchal ve vězení sebevraždu

Soud s mužem obžalovaným z vraždy a pokusu o vraždu svých dětí ve Starém Městě.

Muž, který loni ve Starém Městě na Uherskohradišťsku brutálně zavraždil svoji tříletou dcerku a pokusil se zabít i o...

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Najdete na iDNES.cz