Zlínská radnice plánuje zveřejňovat na webu i materiály, které dostávají zastupitelé před jednáním. (Ilustrační foto).

Zlínská radnice plánuje zveřejňovat na webu i materiály, které dostávají zastupitelé před jednáním. (Ilustrační foto). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Města se na webu otvírají, zveřejňují investice i veřejné zakázky

  • 0
Radnice ve Zlínském kraji se předhánějí, kdo je víc transparentní. Nově začaly zveřejňovat na internetu všechny investice nad 100 tisíc korun. Kroměříži dává i návrhy, na základě kterých rozhodují zastupitelé.

Připomíná to boj o voliče, v němž vyhrává ten, kdo nic nezatají. Zatímco před pár lety města zveřejňovala na svých webových stránkách jen tiskové zprávy, teď se snaží být mnohem otevřenější.

České zakázky.cz

Zajímáte se o veřejné zakázky ze svého kraje? Získejte informace o vypsaných tendrech v databázi veřejných zakázek.

To běžným lidem umožňuje sledovat práci politiků a hospodaření s veřejnými penězi. Ve Zlíně druhým rokem dělají výběrová řízení přes internet a teď začali zveřejňovat na svých stránkách i všechny investice nad 100 tisíc korun.

Od příspěvku Technickým službám a městskému divadlu až po dotace firmám nebo obyvatelům. Na aktuálním seznamu, který shrnuje loňský rok, je už skoro 400 položek.

Aukce využívá více měst

"Chceme, aby lidé měli co největší přehled o tom, jak město hospodaří. Seznamy budeme zveřejňovat zpětně po každém roce," upřesnil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld. "K vyhledání je vše s výjimkou osobních údajů," dodal.

Radnice na internetu vypisuje také veřejné soutěže na akce za více než sto tisíc, u stavebních zakázek nad 300 tisíc korun. Ušetřila tak už skoro pět milionů korun. Hlavně díky elektronickým aukcím, jejichž prostřednictvím nakupovala elektřinu, zemní plyn i kancelářské potřeby.

K zajímavému kroku přistoupili i v Kroměříži. Na městských stránkách budou zveřejňovat podklady, které mají pro svá jednání k dispozici zastupitelé. Důvodovou zprávu a návrh na usnesení si lidé budou moci stáhnout ve chvíli, kdy je dostanou představitelé města na stůl. Veřejně dostupná budou i schválená usnesení.

"Naším záměrem je, aby občané mohli nahlédnout do materiálů ještě před jednáním zastupitelstva. Případně se i na základě toho rozhodnout, zda se jednání zúčastní, či nikoliv," vysvětlila starostka Daniela Hebnarová.

V Kloboukách vsadili na virtuální aukční síň

Zlín nechce zůstat pozadu, totéž zavede příští rok. "Pokud bude uvedeno, že jde o návrhy usnesení, neměl by to být problém," řekl náměstek primátora Aleš Dufek.

Druhou novinkou v Kroměříži je zavedení možnosti pořizovat si z jednání zastupitelů zvukový záznam. A také to, že radnice bude zadávat veřejné zakázky elektronicky. Město si kvůli tomu pořídí potřebný software za 130 tisíc korun.

"Budeme ho využívat pro všechny druhy zakázek, velké i malé," upřesnil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna. Systém začne fungovat od příštího roku. Měl by zprůhlednit veřejné zakázky a přinést úspory pět až třicet procent z jejich nákladů.

Zejména elektronické aukce využívá také Uherské Hradiště, kde tímto způsobem nakupují především energii. Podobnou cestou jdou v Uherském Brodě nebo Valašských Kloboukách, kde loni začala radnice veřejné zakázky přesahující 100 tisíc korun vypisovat přes virtuální aukční síň.

Město Vsetín se letos zúčastnilo aukce na nákup elektrické energie prostřednictvím makléře. Nemá totiž zatím potřebný software, aby to mohlo dělat samo na vlastní pěst.

"Zjišťujeme informace od větších měst, kde s tím mají praxi. Nad možností nákupu elektronickou cestou přemýšlíme," naznačila vsetínská mluvčí Jana Čadová.