Lidé v Jarošově budou vhazovat své obálky do uren znovu po třech týdnech, tehdy se vyjádřili proti odtržení od Uherského Hradiště.

Lidé v Jarošově budou vhazovat své obálky do uren znovu po třech týdnech, tehdy se vyjádřili proti odtržení od Uherského Hradiště. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Velká koalice? Vláda komunistů? Sedm otázek voleb ve Zlínském kraji

  • 1
Ve 14 hodin se otevřou volební místnosti. Lidé vyberou nové zastupitelstvo Zlínského kraje a ve dvou obvodech i senátora. Své posty obhajuje velká koalice ČSSD s ODS a senátoři Jiří Čunek s Janou Juřenčákovou. MF DNES přináší klíčové otázky s volbami spojené.

Jaké bude směřování krajského úřadu do roku 2016? Jasno bude už v sobotu večer, kdy se sečtou hlasy ve volbách do krajského zastupitelstva. A rozhodne se i o řadě dalších věcí.

Jak se změní život lidem v kraji?

Vytvářet pracovní místa, zaplnit průmyslovou zónu v Holešově, lobbovat v Praze za výstavbu důležitých silnic nebo obchvatů, využívat evropské dotace pro rozvoj kraje...

Volby.iDNES.cz

Projděte si volební speciál: mapy, grafy

Vyberte si kandidáta do Senátu ve svém obvodu

Tohle všechno budou muset dělat zvolení politici nezávisle na tom, ze které strany budou. Daleko větší význam pro životní situaci lidí v regionu budou i nadále mít kroky vlády na centrální úrovni.

Z předvolebních debat navíc nevyplynul žádný silný motiv, který by směřování kraje zásadně změnil. Současné vedení slibuje, že bude nadále usilovně pracovat, opozice chce větší transparentnost a lepší rozdělování peněz.

Vyhraje Mišák oboje volby?

Nejvýraznější postavou volebního víkendu ve Zlínském kraji bude hejtman Stanislav Mišák z ČSSD. Obhajuje svůj post a kandiduje i na senátora. V obou kláních má velmi slušnou šanci uspět.

"Je to relativně známý politik a uprostřed volebního mandátu české vlády lidé volí proti ní. Pro opozici to bude snadnější," myslí si politolog Karel Kouba.

Stejné ambice, tedy uspět v krajských i senátních volbách, má také lidovec Jiří Čunek, který obhajuje senátorské křeslo na Vsetínsku.

Boj o místo hejtmana má hlavní rivaly v trojici Libor Lukáš (náměstek hejtmana, ODS), Petr Gazdík (poslanec, STAN a TOP 09) a Lubomír Nečas (SPOZ).

Bude pokračovat velká koalice?

ČSSD a ODS vládnou kraji už deset let, v koalici s nimi jsou i lidovci. Právě Čunkovi se ale taková role jeho strany zajídá. Na velkou koalici vytrvale poukazuje Gazdík.

"Kritizovat umí každý, něco vytvořit už je těžší," brání se Mišák a už předem oznámil, že Gazdík i Čunek zašli tak daleko, že s nimi nechce vytvořit povolební koalici.

Dá se ale čekat, že po volbách mohou mít důležité slovo při jednáních o vládě na hejtmanství komunisté. ČSSD totiž nevyloučila, že se o ně v případě nutnosti "opře" (více o možné vládě ČSSD s komunisty čtěte zde).

Ze svazku občanských a sociálních demokratů vzešla před necelými deseti lety hodně diskutovaná holešovská zóna nebo výstavba Baťova institutu ve Zlíně, která nyní vrcholí.

Utrpí ODS další debakl?

Lídr ODS Libor Lukáš (rozhovor čtěte zde) by si rád po čtyřech letech s Mišákem vyměnil kanceláře. Chce být hejtmanem, otázkou ale je, zda to stejně cítí i voliči. ODS totiž v regionu dlouhodobě ztrácí.

Ještě v roce 2004 získala strana v krajských volbách 30 procent hlasů, o čtyři rok později už jen něco přes dvacet. A v posledních komunálních volbách ve Zlíně utrpěla debakl, když získala pouhých 13 procent hlasů. Podaří se ji vyhoupnout zase nahoru?

Vyjde lidovecký restart?

V podobné situaci jsou i lidovci, ti už jsou téměř nad propastí. Poté, co se nedostali před dvěma lety do parlamentu, vzhlížejí ke krajským volbám na východní a jižní Moravě jako ke spáse.

Právě tady žijí lidé, kteří je volí, i když také stále méně. Jako sen vypadá získaných 21 procent hlasů ve volbách v roce 2004. I přesto Čunek neztrácí sebevědomí a věří že voliče KDU-ČSL přitáhne do volebních místností (rozhovor s Jiřím Čunkem čtěte zde).

Za pravdu lidoveckému lídrovi dávají počty jeho preferenčních hlasů v předcházejících volbách: komunálních, krajských i senátních.

"Jiří Čunek má hodně příznivců. Ale může taky dost lidí odradit, protože je to kontroverzní politik," naznačil zlínský politolog Karel Kouba, který působí na univerzitě v Hradci Králové.

Uspěje nějaká menší strana?

Letošní volby nejsou pozoruhodné jen tím, že se v nich utkají převážně "těžké váhy", tedy politikou protřelí a zkušení lídři. Politický ring tentokrát ozvláštňuje vysoký počet stran, které chtějí k moci na kraji.

Je jich celkem 23 a s trochou nadsázky by se dalo říct, že kdo nemá v názvu nebo motivu kampaně slova jako "odborníci" nebo "nezávislí", nemůže uspět. I jejich kampaně byly hodně podobné. V komunálních volbách v roce 2010 se řada menších partají či hnutí prosadila, vyjde jim to znova?

Jak dopadne Tomio Okamura?

Bude z něj černý kůň senátních voleb na Zlínsku? Lidé jsou frustrovaní ze současné politiky, na druhou stranu ale přestávají věřit i nováčkům. Přesto se Tomio Okamura, pražský podnikatel s kořeny v Bystřici pod Hostýnem, chce stát novým senátorem za Zlínsko.

O křeslo senátora usiluje i Mišák nebo František Hubáček z ODS, udržet si ho chce Jana Juřenčáková, kandidující za STAN a ZHN (o jiskřivých senátních soubojích čtěte zde).

,