Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrožská Nová Ves je novým lázeňským místem, může to přilákat turisty

  8:46aktualizováno  8:46
Sirnaté lázně na Slovácku dostaly státem schvalovaný status lázeňského místa. Ostrožská Nová Ves, kde se léčí hlavně pacienti po operacích kloubů, tak zvýší svou prestiž.

Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves. | foto: archiv

Před šestnácti lety by takový úspěch nikdo nečekal. Tehdy se sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi potýkaly s vysokou zadlužeností a hrozbou zrušení. Nyní se díky novému statusu zařadily vedle vyhlášených Mariánských Lázní či Karlových Varů.

„Pro nás to má velký význam. Dokument je důležitý pro budoucnost tohoto místa i pro zachování čistého léčivého pramene,“ prohlásil ředitel lázní Antonín Plachý, který spoluvlastní také Termální lázně ve Velkých Losinách nebo lázeňské hotely v Mariánských Lázních a Luhačovicích.

Status lázeňského místa schvaluje vláda a v Česku ho má zhruba třicítka měst. Ve Zlínském kraji to dosud byly jen Luhačovice.

Teď může z tohoto privilegia těžit i malá slovácká obec.

„Pokud bude fungovat správně, může to z dlouhodobého hlediska přinést i vyšší návštěvnost,“ naznačil Marcel Hule ze Sdružení lázeňských míst České republiky.

Místní sirnatý minerální pramen patří k nejsilnějším v Česku a každý rok přiláká na čtyři tisíce pacientů z celé republiky, Rakouska i Ruska. Obyvatelé ho objevili před více než dvěma sty lety v hloubce zhruba padesáti metrů, lázně tady začaly fungovat před více než sto lety.

Pramen s typickým zápachem síry pomáhá při pooperační léčbě kloubů a kyčlí, po mozkových příhodách, při lupénce a dalších kožních potížích.

Zvýšili jsme prestiž obce, říká starosta

O oficiální potvrzení lázeňského místa se obec, která lázně z poloviny vlastní, snažila se soukromým vlastníkem téměř čtyři roky. Ne, že by nesplňovala podmínky, ale spíše proto, že jde o zdlouhavý administrativní proces.

„Teď naše lázně nabudou na významu. Zvýšili jsme prestiž obce a posunuli se o příčku výš,“ zhodnotil starosta obce Pavel Botek.

Přilákat by mohly nejen více pacientů, ale i turistů. Léčebný areál je totiž součástí místních cílů.

V blízkosti vede oblíbená cyklostezka, nedaleko jsou vyhledávaná štěrková jezera, golfové hřiště, netradiční kemp Slovácký dvůr nebo nový bikepark.

Získali privilegia

Vládou schválený dokument tomuto místu navíc zaručí privilegia, jež by bez něj nemělo. Například ve vymezeném vnitřním ochranném pásmu nebude moci nikdo postavit žádnou budovu, která nesouvisí s lázeňstvím a mohla by narušit urbanistický vzhled.

Také tam nikdo nemůže chovat hospodářská zvířata nebo plánovat stavbu patrové garáže.

Všichni, kdo se na tomto území pohybují, musejí také dodržovat zákaz používání škodlivých látek, které by mohly ohrozit podzemní prameny.

A kvůli klidu pacientů a návštěvníků jsou zakázané také přespříliš hlučné a obtěžující reklamy.

„Navíc teď máme jistotu, že i kdyby se změnily zákony, už nám nikdo nemůže říct, že nemáme status a že nemůžeme provozovat lázeňství,“ zdůraznil Plachý.

Obyvatelé změnu výrazně nepocítí

Spolu s Karlovými Vary je navíc Ostrožská Nová Ves jediným místem v Česku, kde platí tento dokument v aktualizované verzi. Stejně upravený status bude ministerstvo zdravotnictví zřejmě do sedmi let vyžadovat od všech lázeňských komplexů.

„Většina dosud platných statusů pochází z padesátých let a musí se obnovit. Pokud to majitelé nestihnou, mohou o ně i přijít,“ upozornil Hule.

Pro samotné obyvatele městečka by změna neměla znamenat žádné zásadní omezení. V okolí lázeňského areálu, kde nechybí park, kolonáda nebo kavárna, nejsou soukromé pozemky.

„Ostrožská Nová Ves má oproti jiným podstatnou výhodu. Celé lázeňské místo se nachází mimo vlastní zástavbu obce a omezování obyvatel předpokládáme jen v minimální míře,“ potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Změny v nemocnicích ve Zlínském kraji kritizují lékaři i starostové

(Ilustrační snímek).

Management nemocnic ve Zlínském kraji chce za měsíc podrobně představit koncepci zdravotnictví. Už teď ale slučuje...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz