Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi sužuje zadlužení, osobní bankroty ve Zlínském kraji lámou rekordy

  11:51aktualizováno  11:51
Počty osobních bankrotů stále rostou a dostávají se na historické maximum. Jen za první čtvrtletí skončilo ve Zlínském kraji v osobním bankrotu skoro 130 lidí, kteří nedokázali splácet půjčky. Z toho jen v březnu vyhlásilo bankrot 50 lidí.
Počty bankrotů rostou, lidé si půjčují a nemají z čeho splácet. ilustrační snímek

Počty bankrotů rostou, lidé si půjčují a nemají z čeho splácet. ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Dnes dlužím přes dva miliony korun. Mám zástavy na baráku, věřitelé na mě tlačí, ale nedokážu vše splácet," posteskl si pětatřicetiletý Tomáš Z.

Před několika lety začal v malé obci na Zlínsku stavět rodinný dům. Pro své dva syny na zahradě postavil i bazén a malé fotbalové hřiště. Kvůli tomu všemu se ale hodně zadlužil.

Loni pak přišel nečekaně o jeden důležitý zdroj svých příjmů. Za bezesných nocí nevymyslel jinou cestu, díky níž by mohl z dluhové pasti aspoň vykouknout, než je podání návrhu na vyhlášení osobního bankrotu. Udělal to a soud mu vyhověl.

Počet bankrotů

Za 1. čtvrtletí
2011, 2012

Zlínský kraj
112, 128

Všechny kraje
1 042, 1 301

Pramen: CCB Czech Credit Bureau

Počet takových žádostí od roku 2008, kdy instituce osobního bankrotu vznikla, pořád roste. Letos na jaře dokonce láme historické rekordy.

Jenom za březen zbankrotovalo v Česku přes 1 300 dlužníků. Z toho necelých padesát ve Zlínském kraji. Za první čtvrtletí to bylo 128 lidí, což je více než kdykoliv předtím.

"Počet osobních bankrotů se zvyšuje a to bude pokračovat i letos," potvrdila vedoucí analytického oddělení společnosti Czech Credit Bureau, která údaje o bankrotech shromažďuje a vyhodnocuje, Věra Kameníčková.

Lidé si půjčují na bydlení, elektrospotřebiče i dovolenou

Vyhlášením bankrotu dlužníci sice zastaví nepříjemné vymáhání pohledávek, ale zároveň si na sebe upletou bič. Musejí se totiž zavázat, že za pět let splatí minimálně třicet procent svých dluhů. A během tohoto období je bude čekat hodně odříkání. Soud jim totiž ponechá pouze životní minimum.

Ve srovnání se zbytkem republiky je ale bankrotů ve Zlínském kraji méně. Drží se na třetím místě. V Karlovarském a Ústeckém kraji, kde je situace vůbec nejhorší, je bankrotů třikrát tolik. "Lidé ve Zlínském kraji jsou opatrnější při půjčování peněz," vysvětlila Kameníčková.

Je tady i nižší nezaměstnanost, což hraje roli. Nicméně i přesto zdejší lidé sahají k půjčkám nejen jako Tomáš Z., který stavěl dům, ale i tehdy, když nakupují elektrospotřebiče nebo jedou na dovolenou. A to je velmi nebezpečné. Může to vést totiž k tomu, že člověk kvůli nemoci či ztrátě zaměstnání přijde o své příjmy a začne půjčky splácet z dalších půjček, což je začátek konce. To se týká největšího počtu dlužníků.

Stále více dlužníků je v seniorském věku

A jak takový dlužník vlastně vypadá? Třeba následovně: je mu mezi 31 až 40 lety a právě si vybavuje domácnost nebo pořizuje bydlení. Což však není pravidlo. "Objevuje se stále více lidí v seniorském věku. Také už k nám nechodí jen lidé s nižším vzděláním a příjmem," upřesnil David Šmejkal z Poradny při finanční tísni.

První kroky lidí, kterým dluhy přerůstají přes hlavu, často vedou právě do občanské poradny, jejíž pracovníci jim pomohou s přípravou žádosti o oddlužení anebo jen poradí. Společným rysem mnoha dlužníků bývá ale často i to, že přestávají komunikovat a dělají mrtvého brouka. Podle odborníků doslova čekají na zázrak.

"Doufají, že se něco stane, že jim někdo pomůže a zase bude dobře," upřesnil psycholog Jiří Brančík. Ale pozor, využití institutu osobního bankrotu není pro každého. Podle Šmejkala zákonné podmínky splní jen polovina lidí. Stále častěji se také objevují případy, že dlužník před podáním návrhu na povolení oddlužení převede nemovitost na osobu blízkou. To soud posuzuje jako nepoctivý záměr a žádost většinou zamítá.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Najdete na iDNES.cz