Ošetřovatelé ve zlínské zoo pečují o mládě papouška šedohlavého západního.

Ošetřovatelé ve zlínské zoo pečují o mládě papouška šedohlavého západního. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ošetřovatelky ve zlínské zoo zachraňují papoušky potravou ze stříkačky

  • 2
Ošetřovatelky ve zlínské zoo zachraňují dvě mláďata papoušků, kterým hrozilo, že bez pomoci uhynou. Měsíc a půl staré mládě ary zelenokřídlého a ještě o měsíc mladšího papouška šedohlavého západního teď musejí každé dvě hodiny krmit injekční stříkačkou.

Kájovi je měsíc a půl. Má další dva sourozence, oba jsou starší a silnější. A když všem třem rodiče dávali jídlo, sourozenci ho k němu nepustili. Kája proto chřadl a hrozilo, že uhyne.

Ale protože je to mládě vzácného papouška ary zelenokřídlého, putoval do chovatelského zázemí ve zlínské zoologické zahradě, kde se o něj místo ptačích rodičů starají střídavě tři ošetřovatelky z úseku Amazonie.

Když vidí, že si jeho vyhřátý box s vnitřní teplotou 30 stupňů Celsia prohlíží dvojice novinářů, začne nás vítat hlasitými skřeky. "Tys už přibral, je z tebe fešák," chválí jej ošetřovatelka Marie Kovalčíková, která chystá pravidelné krmení.

S dalšími dvěma kolegyněmi se musí střídat tak, aby mládě dostalo první krmení o půl sedmé ráno a poslední až v osm večer. Ale sama říká, že jí to nevadí.

"Domlouváme se, kdo sem zajede večer a kdo přijede ráno dřív. Už jsem dokrmovala i menší papoušky, tohle je brnkačka," mávne rukou. Nemyslí jen Káju, ale i další mládě, které teď v zázemí dokrmují. Zhruba před týdnem totiž Kájovi začal dělat společnost dvoutýdenní papoušek šedohlavý západní.

"Potravu mu musím naředit víc než tomu staršímu," popisuje Kovalčíková. Oproti Kájovi je tohle mládě, které ještě nemá jméno, opravdu maličké.

"Malého krmíme každé dvě hodiny. Musíme opatrně, aby neměl tvrdé volátko," ukazuje ošetřovatelka na drobečka v dlaních.

Ke krmení obou papoušků používá injekční stříkačku. Dostávají instantní směs s probiotiky a jablečnou šťávou. A tak jako u malých dětí, i tady musí ošetřovatelka zkusit, zda je potrava správně teplá. "Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se povedl přirozený odchov, ale bez naší péče by mláďata nepřežila," říká ošetřovatelka.

Oba papoušci se vylíhli ve hnízdech jako poslední a svým růstem nestačili konkurovat sourozencům, kteří je nepustili k jídlu. Jejich vývoj se tak zpomalil. "Tak například Kája už měl být opeřený," ukazuje Kovalčíková měsíc a půl staré mládě.

Díky péči ošetřovatelek ale papoušci dobře prospívají a je možné, že v létě už je uvidí návštěvníci zoo mezi ostatními zvířaty.