V malé obci Střelná zbyla velká budova, kde byly skladové prostory. Teď tady

V malé obci Střelná zbyla velká budova, kde byly skladové prostory. Teď tady mají být ubytovaní dělníci. | foto: Iva Chmelová, MF DNES

Opuštěné areály u hranic ožívají. Vznikají v nich kanceláře a ubytovny

  • 4
Pohraniční obce se snaží hledat využití pro budovy, které dříve sloužily celníkům, avšak po jejich odchodu zůstaly stát na bývalých hraničních přechodech beze smyslu. Například ve Strání teď objekt dříve využívaný celníky funguje jako kanceláře.

"Bistro otevřeno" hlásají všude cedule rozestavené kolem bývalého hraničního přechodu ve Střelné na Vsetínsku. Jako pozůstatek po celnících a policistech tam zůstala velká budova s kancelářemi a další menší, ve které zřejmě seděla celní kontrola.

Teď je z ní bistro. Ovšem navzdory několika cedulím nefunguje. "Zatvorené," stojí na papíru ledabyle zastrčeném za dveřmi. Větší budovu obrůstá pomalu křoví a žlutá plachta s telefonním číslem, na kterém je možné domluvit si pronájem budovy, napolo vlaje ve větru.

"Využívalo se to jako skladové prostory, ale nájemce dal výpověď, stejně jako v bistru," líčí starosta Střelné Petr Kráčmar. Pohraniční areál je kraje, který teď nabídl obci, aby si jej pronajala. "Nejspíš to převezmeme, už máme na stole nájemní smlouvu," naznačil Kráčmar.

Jenže na co takovou budovu využít, když je zhruba kilometr z centra obce? "Teď bychom to využili jako ubytovací prostory pro dělníky. Příští rok se nám sejdou dvě velké akce, budeme dělat kanalizaci a zároveň se má opravovat tunel na železnici," vysvětlil starosta.

Do budovy prý stačí nastěhovat postele, sociální zařízení tam je. "Není to samozřejmě žádný extra komfort, ale myslím, že to postačí," poznamenal Kráčmar.

A až dělníci potřebovat ubytování nebudou, obec se soustředí nejspíš na turisty, kteří se také spokojí se skromnějšími podmínkami. "V obci totiž ubytovací prostory chybí," řekl starosta.

Hrozenkov už má zájemce

Podobně je na tom Starý Hrozenkov, kterému kraj také bude dřívější pohraniční objekt pronajímat.

"A my to pronajmeme dál, nějaké zájemce už máme," naznačil starosta Milan Vaculík. V Hrozenkově je na hranicích se Slovenskem víc živo než ve Střelné. Obec tam má několik objektů, ve kterých sídlí směnárna, restaurace nebo bufet a plánuje k nim přidat právě budovu pronajatou od kraje.

Dříve sklad, nyní kanceláře

To Strání má pohraniční objekt v majetku obce. "Podařilo se nám pronajmout ho na kancelářské prostory čtyřem firmám," pochvaluje si starosta Ondřej Benešík. Oproti hrozenkovskému přechodu je ten ve Strání malý, protože tam nemůžou kamiony.

"Je to jen menší domek z unimo buněk, poměrně nový. Vlastně se to začalo stavět těsně před vstupem do EU," usmál se Benešík. Obec domek používala dřív jako sklad, využití jako kancelář však pro něj bude vhodnější. "Má i dobrou polohu, je vedle hlavní silnice a má parkoviště," podotkl starosta.

Teď ve Strání uvažují, co s přístřeškem, pod kterým zastavovala auta na celní kontrolu. "Chtěli bychom ho přemístit, ale to by bylo poměrně drahé," uvedl Benešík. Obec by jej mohla využít jako nouzový při konání akcí, kterým by nepřálo počasí.

Část přístřešku zůstala také na bývalém hraničním přechodu v Sidonii, místní části Brumova-Bylnice. Patří ale slovenské straně a ta s likvidací nespěchá.