Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Čekání na ušním oddělení zlínské nemocnice se zkrátí, kraj chystá opravy

  • 5
Nové vedení Baťovy nemocnice ve Zlíně řeší, která oddělení potřebují rekonstrukci nebo úpravy. První na řadě má být čekárna ORL.

Minimální prostor, dvě lavice, žádné okno. Čekárna ambulancí zlínského oddělení ušního, nosního, krčního v Baťově nemocnici ve Zlíně je v žalostném stavu. Má jen pár metrů čtverečních a sídlí v přízemí starého 48. pavilonu.

Přitom je hodně využívaná. Kromě pacientů, kteří do ní přicházejí na kontrolu, slouží také pro akutní infekční případy i jako ORL pohotovost. Tedy v nepřetržitém režimu.

„Jsou to naprosto tristní podmínky. Tísní se tady matky s malými dětmi i starší lidé, kolem vozí pacienty na lůžkové oddělení a děti se nemají kam vrtnout,“ popisuje svoje zkušenosti Jan Svačina.

A není zdaleka jediný z pacientů, komu čekárna nevyhovuje.

„Kolikrát je nepříjemné, když jdu jen na kontrolu a vedle mě sedí někdo s infekčním onemocněním. Kvůli malému prostoru prostě nemám kde jinde čekat,“ postěžovala si Jitka Silná ze Zlína.

Nové vedení nemocnice o tomto problému ví. „Jde o opravdu nevyhovující prostor. Chceme to co nejrychleji vyřešit tak, aby se pacienti netísnili a mohli v důstojném prostředí čekat na ošetření,“ řekl ředitel Radomír Maráček.

Problémem je i fakt, že místo neodpovídá specializaci ani počtu výkonů. Ve dvou ordinacích se střídají lékaři kvůli kontrolám a péči pacientů po operacích, trhání mandlí, píchání středouší, diagnostice mnoha různých potíží, vyšetření i poruchám hlasu a řeči.

Ambulance jsou určené pro dětské i dospělé návštěvníky. Mimo pracovní dobu, tedy od odpoledne až do ranních hodin, pak celý prostor funguje jako pohotovost pro celý zlínský region.

Vedení nemocnice prověřuje starší projekty

V podobně špatném stavu sice žádná z čekáren v nemocnici není, ale nutné úpravy potřebují také další oddělení. Na nedostatky upozorňuje hematologicko-transfuzní oddělení, urgentní příjem, dětské oddělení nebo interna.

Ve všech případech se už v minulosti změny plánovaly, z různých důvodů ale nakonec nevyšly. Proto si teď nové vedení všechny připravené projekty nechává zanalyzovat. Hodlá totiž naplánovat, které provozy upraví nejdříve a jakým způsobem.

Například na nevyhovující prostory pro odběry a zpracování krve upozorňoval už v roce 2013 tehdejší krajský radní za zdravotnictví Lubomír Nečas.

„Prostory neodpovídají požadavkům a může se stát, že se tady krev nebude moci zpracovávat,“ naznačil Nečas. Špatné podmínky nemocnici vytkl i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Nejhorší budovou v areálu nemocnice je interna

Před třemi lety zlínská nemocnice zrušila plánovanou rekonstrukci dětského oddělení za více než 50 milionů korun. Dotace od státu přitom už byla schválená a odstartované bylo i výběrové řízení na stavební firmu.

Téměř 70 lůžek dětského oddělení je tak stále roztříštěných na třech místech. Oddělení kojenců a batolat včetně izolačního pokoje je v pavilonu 7, oddělení větších dětí ve třetím patře porodnice a dětské odborné ambulance najdou rodiče v 21. pavilonu. Na lůžkovém oddělení schází herna, pokoje pro rodiče i provozní zázemí. Plánovaná rekonstrukce navíc měla dětské lékaře a pacienty soustředit do jednoho místa.

O poznání kvalitnější zázemí nutně potřebuje rovněž interní pavilon. Avizovaná stavba nové budovy za 750 milionů korun ale není jistá. Nové představenstvo řeší, jestli je projekt dostatečně zodpovědný a ekonomicky promyšlený.

„I lidé uvnitř nemocnice o tom pochybují. Pokud se má vytvořit příjezdová cesta k budově za sto milionů korun a šlo by to řešit jednodušeji za mnohonásobně nižší cenu, tak se musíme bavit i o tom, jestli je tento projekt efektivní jako celek. Jestli je opravdu potřeba devítipatrová budova a zda by nestálo za to celý projekt předělat,“ upozornil Maráček.

Současná interna je podle všeho nejhorší budovou v celém areálu nemocnice. Je stará téměř půl století a z mnoha pohledů současné medicínské péči o pacienty nevyhovuje.