Opravený Stadion mládeže ve Zlíně.

Opravený Stadion mládeže ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Opravený Stadion mládeže ve Zlíně se otevře na začátku října

  • 1
Opravený Stadion mládeže ve Zlíně se otevře na začátku října Dlouho očekávaná rekonstrukce zlínského Stadionu mládeže skončí v říjnu. Školy a sportovní kluby ve Zlíně tady získají novou tartanovou dráhu, trávník a sektory pro skok do dálky, výšky nebo vrh koulí.

Ještě začátkem roku byl zastaralý a jeho podmínky sportovcům nevyhovovaly. Už v říjnu se ale zlínský Stadion mládeže otevře ve zcela nové podobě.

Školy, atleti a především ragbisté, kteří zde trénují a hrají zápasy, budou mít k dispozici moderní atletickou dráhu a kvalitní trávník.

"Několik let jsme hráli a trénovali na nevyhovujícím

stadion mládeže

Rekonstrukce začala letos v dubnu a skončí začátkem října. Vyjde celkem na 52 milionů korun.
Sportovci tady získají moderní tartanovou dráhu, opravené sektory nebo nové travnaté hřiště se zavlažováním. Na další opravu zatím chybějí peníze.

terénu. Trávník byl příliš tvrdý, což bylo v zápasech až nebezpečné," vzpomíná sportovní ředitel zlínských ragbistů Ota Hejmala.

Na problémy s nemoderní štěrkovou dráhou si stěžovali také atleti.
Dlouho očekávaná rekonstrukce stadionu začala v dubnu, její první fáze bude hotová na začátku října. Na stadionu už jsou hotové základní práce a v místech dráhy a sektorů je položená živičná vrstva jako podklad pro tartan.

"Souběžně se chystá plocha pro položení trávníku, který bude sloužit všem uživatelům, ale především ragbistům," doplnil zlínský radní Karel Jankovič.

Na další opravu nejsou peníze

Vzhledem k příznivému počasí vedení města předpokládá, že stavba by měla být hotová koncem září. Její náklady přesáhnou 52 milionů korun.

Opravený stadion bude mít osm tartanových drah, a bude tak splňovat nejpřísnější mezinárodní atletické normy. Podobných je v republice jen několik. Vznikne tady i nová travnatá plocha se zavlažováním, opravené budou sektory pro skok do dálky a výšky i pro vrh koulí či oštěpem.

Opravený Stadion mládeže ve Zlíně.

"Po celé délce stadionu byla navíc vybudována opěrná stěna, která napomohla také vytvoření nových parkovacích míst," upřesnil radní.
Protože stavbě opěrné stěny předcházelo kácení pětadvaceti stromů, město tady vysázelo nové.

Beton se zazelená

"Na naše náklady vysadíme deset jeřábů břeků, dvacet habrů a padesát kalin obecných," řekla mluvčí magistrátu Marie Masaříková. "Stromy byly pokáceny proto, abychom mohli rozšířit atletické dráhy na osmidráhu. Jiný prostor pro její umístění bohužel nebyl," vysvětlil Jankovič.

Po celé ploše opěrné zdi nyní rostou popínavé rostliny, které mají betonovou zeď ozelenit. "Velkou míru zeleně zajišťují také stromy na druhé straně silnice," zdůraznil radní.

V další fázi rekonstrukce vzniknou šatny, tělocvična, parkoviště či občerstvovací zařízení. Magistrátu však zatím chybějí peníze.

Musí trénovat jinde

"Stávající chátrající šatny pak budeme moci konečně zbourat a na jejich místě se objeví parkoviště. Zatím je to ale bohužel pouze hudba budoucnosti," uvedl před časem Jankovič.

Prozatímní nová podoba stadionu se pro žáky a studenty ze zlínských základních a středních škol, atlety a celou řadu dalších sportovních klubů otevře už na počátku října. A těší se na to i zlínští ragbisté.

"Trénujeme teď, kde se dá," postěžoval si Hejmala. Jelikož budou muset ragbisté počkat, až nový trávník zakoření, plánují, že zimní tříměsíční zápasovou část ještě odehrají na hřištích soupeřů.

"Normálně bychom doma měli hrát co čtrnáct dní. Vše si ale snad vynahradíme na jaře, kdy bychom měli odehrát všechny zápasy doma na Stadionu mládeže," vysvětlil. Na opravu stadionu, kde s atletikou začínal například trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák, místní sportovci dlouho čekali.

"Problémem byly majetkoprávní spory. Vyřešit se je podařilo až na přelomu let 2008 a 2009, kdy jsme začali pracovat na projektu a prvních úpravách," vysvětlila Masaříková.