Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zchátralé vlakové nádraží ve Vsetíně vyhlíží nákladnou rekonstrukci

  11:45aktualizováno  11:45
Vlakové nádraží ve Vsetíně je ve velmi špatném stavu. Přípravy na rekonstrukci už začaly, od zahájení stavby však cestující dělí ještě několik let, odstartuje zřejmě až v roce 2019.

Vlakové nádraží ve Vsetíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Je součástí transevropské železniční sítě a nutně potřebuje opravu. Na tom se shodnou všichni, lidmi ve městě počínaje a Správou železniční dopravní cesty konče. Přestože termín zahájení prací je zatím v nedohlednu, věci kolem vlakového nádraží ve Vsetíně se daly do pohybu.

„Vsetínské nádraží je evergreenem. Koleje jsou v pořádku, potíže jsou s nástupišti a budovou,“ potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Tesař.

Budova zchátrala a nástupiště jsou příliš nízko, zatímco schody do vagonu vysoko. Zvlášť pro seniory nebo třeba maminky s kočárky je nastupování velmi obtížné.

Původně měla oprava nádražní budovy začít už v roce 2011 (více zde), podle aktuálních odhadů by se mohly velké stavební úpravy odstartovat v roce 2019, už letos však s největší pravděpodobností padne jedna ze dvou hlavních překážek.

Nádraží má totiž nyní dva majitele, kolejiště patří SŽDC a nádražní budova Českým drahám. Organizace si mezi sebou převádějí majetek a vsetínské nádraží má majitele změnit v příštích měsících.

Jakmile bude budova patřit SŽDC, může ji zahrnout do plánu kompletních oprav tratě číslo 280, která vede z Hranic na Moravě až do Střelné a dál na Slovensko. Na ní jsou dvě nádraží, jež potřebují rekonstrukci, kromě vsetínského ještě v Horní Lidči.

Železničáři počítají s evropskými penězi

Bude to obří zakázka, na kterou právě začíná vznikat studie. K žádosti o stavební povolení ale ještě povede dlouhá cesta. Pokud by skončila do dvou let, naplnil by se ideální scénář. Pak totiž přijde okamžik, kdy SŽDC může požádat o evropskou dotaci.

V roce 2016 se otevřou dva fondy, z nichž by železničáři mohli na tyto účely čerpat peníze.

„Když ale vezmu v potaz všechny schvalovací procesy, tak začátek prací odhaduji na rok 2019. A to jsem optimista,“ uvedl vsetínský zastupitel a poslanec Petr Kořenek.

Vsetínskému nádraží se věnuje už třetím rokem, nyní také jako člen dopravního výboru Sněmovny.

„Nikdo nezpochybňuje, že oprava nádraží je nutná, to je podstatné. Navíc význam Vsetína jako železničního uzlu by mohl v budoucnu narůstat, ne se snižovat,“ dodal Kořenek.

Momentálně z něj vedou koleje do několika směrů - do Hranic na Moravě, do Střelné plus dál na Slovensko a také do Velkých Karlovic. Výhledově by mohl přibýt ještě jeden směr: na Vizovice, kde nyní končí trať z Otrokovic přes Zlín. To je ale zatím v rovině hodně teoretických úvah.

Chtějí propojit vlakové a autobusové nádraží

Jisté je, že rekonstrukce samotného nádraží se dělat nebude. Cena by se totiž šplhala až k miliardě korun. Ve hře ale zůstane oprava budovy, která je ve velmi neutěšeném stavu.

Právě to se město snažilo prosadit už v minulosti. Marně. Aby se ale mohla opravit nádražní budova, musí být nejprve jasné, jak bude vypadat rekonstrukce celé trasy.

„Takovou variantu bych jasně preferoval. Naplánujme celou trasu, ale s pracemi začněme ve Vsetíně,“ zhodnotil starosta města Jiří Čunek.

Rekonstrukce nádraží je totiž pro Vsetín strategický krok. Na ni naváže i řešení dopravní situace na ulici Nádražní a také napojení autobusové dopravy.

„Navíc musíme postavit parkoviště, aby lidé mohli přijet k nádraží autem, přesednout na vlak a pokračovat dál. Takový způsob cestování nabývá na významu, a proto potřebujeme znát plány na rekonstrukci co nejdříve,“ dodal Čunek.

Kvůli průtahům ve městě vznikla i občanská iniciativa Opravte nádraží!, jež během podzimu sesbírala víc než tisícovku podpisů pod petici. Organizátoři odeslali archy na Ministerstvo dopravy, SŽDC i vedení Českých drah.

„Už jsme zaznamenali dílčí úspěchy, třeba v tom, že České dráhy více dbají na úklid, nejbližší okolí nádraží je mnohem čistější než dřív,“ reagoval člen petičního výboru a vsetínský zastupitel Michal Berg.

Zároveň začala výměna dřevěných přechodů mezi nástupišti za nové, s protiskluzovou úpravou. Tu zase dělá SŽDC a skončí nejpozději do konce února.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Najdete na iDNES.cz