Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři opraví cestu na Pustevny, dopravu bude půl roku řídit semafor

  16:40aktualizováno  16:40
Půl roku potrvá oprava jediné přístupové silnice na Pustevny. Práce jsou naplánované na celou její délku, od křižovatky u Prostřední Bečvy až k jednomu z populárních vrcholů Beskyd. Jezdit se bude kyvadlově.

Lidé, kteří nechtějí při cestě na Pustevny čekat v kolonách, mohou po dobu oprav cesty využít lanovku z moravskoslezské strany kopce - z Trojanovic u Frenštátu pod Radhoštěm. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Pokud přeje počasí, je parkoviště pod vrcholem Pusteven plné v každém ročním období. Hřeben, který nese slavné stavby architekta Jurkoviče, láká celoročně takové davy návštěvníků, že se mu přezdívá valašský Václavák.

Příštích šest měsíců však budou Pustevny jen těžko dostupné, silničáři začali s opravou jediné cesty, která tam vede. Až se práce za pár dnů rozjedou naplno, budou dopravu řídit semafory.

„Do zimy bude silnice zcela v pořádku. Opravu už nutně potřebovala, denně tudy náročným horským terénem projíždějí stovky automobilů i pravidelná autobusová linka,“ uvedl šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

Dopravní servis - Doprava.iDNES.cz

Práce vyjdou na téměř 59 milionů korun, budou hrazeny převážně z dotací Evropské unie.

Za ně udělají silničáři nový povrch na trase dlouhé devět a půl kilometru, upraví krajnice i napojení na lesní cesty, obnoví příkopy či opraví svodidla.

Dopravu bude v omezeních komplikovat i samotná trasa silnice, která střídá prudké stoupání se strmými zatáčkami.

Jsou na ní i dva mosty, ty budou řidiči objíždět po provizorním přemostění. I u něj narazí na semafor.

Pracovat se začne v křižovatce se silnicí I/35 za Prostřední Bečvou, která tvoří hlavní tah na Slovensko. Konec opravovaného úseku je na kopci, za záchytným parkovištěm. Jak komplikace ovlivní návštěvnost Pusteven, se odhaduje těžko.

„To se teprve uvidí, ale myslím, že tady lidé budou, i kdyby sem žádná silnice nevedla,“ usmívala se obsluha Koliby Valaška.

Lanovka stojí 150 korun za osobu

Alternativu pro ty, kteří se chtějí na kopec dostat bez námahy, tvoří lanovka na moravskoslezské straně kopců. Spodní stanoviště má v obci Trojanovice u Frenštátu pod Radhoštěm. Za hodinu dokáže přepravit až 800 pasažérů a jezdí denně od 8 do 18 hodin. Výjimku tvoří dny, kdy je extrémně špatné počasí.

„Vyvezeme prakticky cokoliv – kolo, dětský kočárek nebo třeba psa,“ popsal Josef Bil, který lanovku obsluhuje.

Zpáteční jízdenka stojí 150 korun pro dospělého, kdo se chce dostat dolů jinak, může si na Pustevnách půjčit koloběžku. Sjede po asfaltové cestě, jež však slouží jen jako obslužná, a vrátí ji u stanice lanovky.

Pustevny leží v katastru obce Prostřední Bečva, uzavírky by však život v ní omezit neměly. Odbočka totiž leží mimo zastavěnou část obce.

„O víkendu se samozřejmě kolony tvořit budou, ale v době opravy se na Pustevnách naštěstí nekoná žádná velká turistická akce, tak by se to mohlo obejít bez velkých potíží,“ mínil starosta obce Radim Gálik.

Loni na jaře přišly Pustevny o jednu ze svých dominant. Dřevěná chata Libušín, jíž dal podobu Dušan Jurkovič, vyhořela. Jde však o ztrátu dočasnou, památkáři už připravují její obnovu.

Policie případ dosud neuzavřela, zatím tak zůstává v platnosti předběžný závěr, že za požár může vadná konstrukce komínu.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Najdete na iDNES.cz