Celý podzim se v opraveném zlínském podchodu objevují po deštích kaluže.

Celý podzim se v opraveném zlínském podchodu objevují po deštích kaluže. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zlín otálí s opravou opraveného podchodu v centru, zatéká do něj dál

  • 8
Ani čtvrt roku od otevření podchodu u náměstí Práce ve Zlíně nejsou odstraněné některé závady. Do podchodu stále zatéká. Náprava má začít příští týden, její úspěšnost ale není úplně jistá.

Když na začátku července skončila nákladná rekonstrukce podchodu u náměstí Práce, bylo nemilým překvapením, že do něj zatéká (více zde).

Město, které opravu za padesát milionů s pomocí evropských dotací zaplatilo, situaci začalo řešit s projektantem i stavební firmou. Do dnešního dne se ale nic nezměnilo. V podchodu jsou pořád kaluže vody, protože při deštích do něho přes špatnou izolaci zatéká.

„Na izolaci se zatím nesáhlo. Nevím, proč to tak dlouho trvá,“ podivil se architekt a projektant přestavby podchodu Pavel Chládek.

Obyvatelé města, kteří procházejí kolem mokrých tmavých skvrn, také nechápou, proč se dělníci ještě nepustili do zásadnějších oprav.

„Vypadá to, jako by to po volbách už nikoho nezajímalo. Je to ostuda,“ reagoval Petr Válek, který podchodem prochází každý den do práce.

Menší zásahy zatékání nevyřešily

Město ale odmítá, že by nic nedělalo. Argumentuje tím, že najít vhodné technické řešení není snadné a přiznává, že první pokusy o nápravu selhaly.

„Nejdříve jsme dělali méně razantní zásahy, které však nevedly k požadovanému cíli,“ přiblížil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Proto nyní přistupujeme k opatřením, která, jak věříme, budou natolik účinná, že nebude nutné opravovat izolaci z horní strany mostovky. To by znamenalo výrazný zásah do silnice, která vede nad podchodem,“ doplnil.

Co se tedy bude dít? Město předá příští úterý staveniště dodavatelské firmě, která začne s opravou.

„Zahájí izolační nátěry, injektáže, změní způsob odvodnění včetně částečné demontáže podhledu,“ upřesnil Dvořák.

Laicky řečeno to znamená, že tam, kde je prasklina v betonu, stavbaři vyvrtají díru, kterou utěsní vhodným materiálem. Menší trhliny vyřeší speciálním nátěrem.

Architekt Chládek o tomto řešení mluvil už v létě. „Větší zásahy nebudou potřeba,“ věří.

Odstranění závad má stát 200 tisíc korun

Jisté to však není. Město spolupracuje s odborníkem na mostní konstrukce, který bude i u oprav podchodu.

Kdyby se ukázalo, že je nutnější větší zásah, může jen příprava podle primátora Miroslava Adámka trvat i rok. „Jasněji bude během dvou tří týdnů,“ naznačil.

Blížící se zima by neměla způsobit větší problémy. Pokud začne příliš mrznout, stavební práce se zastaví. To zatím nehrozí.

Město odhaduje náklady na odstranění závad na 260 tisíc korun. Smlouvu uzavřela s firmou OHL ŽS, která rekonstruovala i samotný podchod. Reklamaci vůči firmě se však radnici uplatnit nepovedlo.

„Voda proniká do prostoru podchodu mostovkou, s jejíž opravou naše dodávka vůbec nesouvisela,“ uvedla mluvčí firmy Taťjana Pelíšková.

Pokud půjde vše podle předpokladů, měl by být podchod na konci roku bez jediného nedostatku.

„V případě příznivých klimatických podmínek ještě v letošním roce sanaci spodní části mostovky podchodu,“ potvrdila mluvčí firmy OHL ŽS.