Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava náměstí ve Vsetíně bude hotová do poloviny prosince

  16:57aktualizováno  16:57
Náměstí Svobody v centru Vsetína prochází rekonstrukcí. U radnice a v okolních ulicích vzniknou desítky parkovacích míst, součástí oprav je i vybudování odpočinkové zóny. I když práce začaly se zpožděním až o měsíc později, stavaři slibují, že hotovo bude v termínu.

Náměstí Svobody ve Vsetíně získá brzy novou podobu | foto: Dalibor Glück, MAFRA

I když stavba začala se zpožděním, radnice uklidňuje: Práce určitě stihneme v termínu. Zahájení stavby přitom avizovala už v září, začalo se však až 18. října.

"Veškeré dokumenty a podklady prochází náročným schvalovacím procesem. Jeho délku neovlivníme," krčí rameny Eva Stejskalová, mluvčí vsetínské radnice. "Předpokládali jsme, že začneme dřív, bohužel to nevyšlo," dodala.

Oprava náměstí Svobody

Město tady postaví celkem více než 130 kolmých a podélných parkovacích stání na ulicích. Parkoviště přibudou na ulici Tyršova, Žerotínova, Kobzáňova a Zahradní.

Náměstí Svobody získá parkovou podobu, vysázeny budou stromy a přibudou lavičky. Na náměstí nadále zůstane jeho dominanta: památník osvobození a hrob neznámého vojína s bronzovým sousoším vojáka s partyzánem z dílny vsetínského výtvarníka Rudolfa Hlavici.

Opravu náměstí doprovázejí komplikace v dopravě

Firma má na zakázku šedesát dní. Náměstí tak má být opravené v polovině prosince. Radnice tvrdí, že to stihne i v případě, kdy napadne sníh.

"Určitě nehrozí, že by město o dotaci přišlo. Firma musí nasmlouvané práce stihnout, jinak jí hrozí smluvní pokuty. Stavební úpravy ale podle mě nejsou tak náročné, aby měli problém s časem," vysvětlila Stejskalová.

Opravu náměstí doprovázejí pro obyvatele města nepříjemné komplikace, uzavírky silnic a uzavření některých parkovacích ploch. "Nedá se tu projet a chybí parkoviště. Pokud se tady postaví nová parkovací místa, pak s tím souhlasím. Parkování je ve městě špatné," poznamenal třiačtyřicetiletý Vojtěch Maléř ze Vsetína.

V souvislosti s opravami náměstí Svobody bohužel musí místní obyvatelé vydržet stavební ruch, hluk a dopravní komplikace. "Omlouváme se obyvatelům této části města. V době stavebních prací počítáme s omezením provozu. Bez těchto opatření by nebylo možné stavební práce provést," vysvětlil místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík.

"Pokud by měli obyvatelé města nějaké připomínky nebo podněty, mohou se obrátit také na nás, rádi vyhovíme," dodává Irena Kratochvílová, prokuristka dodavatelské firmy TM Stav.

Náměstí získá parkovou podobu

Na náměstí by po opravě měla vzniknout odpočinková zóna. "Prostor u gymnázia získá parkovou podobu. Nevzhledná betonová plocha bude pryč. Vracíme se v podstatě k původnímu vzhledu náměstí," uvedla Stejskalová s tím, že stavební úpravy vychází z vítězného architektonického návrhu pražské společnosti.

U radnice vzniknou nové cesty pro pěší a parkovací místa. Firma také vysází zeleň, provede terénní úpravy a osadí prostor lavičkami. Památník osvobození a hrob neznámého vojína s bronzovým sousoším, který je součástí náměstí Svobody, zůstane zachovaný v původní podobě.

Dobrou zprávou pro řidiče je, že v souvislosti s opravami náměstí Svobody se postaví také šedesát dva nových parkovacích míst v okolních ulicích. Nová kolmá parkovací stání vzniknou na ulici Žerotínově.

"Současně s tím dojde k opravám povrchů cest a chodníků v okolních ulicích. To ale není všechno, plánovaných je v této lokalitě dalších čtyřicet tři parkovacích ploch," upřesnil Josef Šťastný, vedoucí útvaru investic a rozvoje vsetínské radnice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Kraj hledá dopravce, kteří nabídnou moderní autobusy a více spojů

Ilustrační snímek

Zlínský kraj po dvou letech otevřel upravené výběrové řízení na autobusové dopravce, kteří začnou vozit cestující na...

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy, říká lídr Soukromníků

Kandidátku Soukromníků, Svobodných a Nezávislých – Rozhýbejme Zlín pro...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Ivo Mitáček,...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz