Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava kroměřížského náměstí skončí ve čtvrtek. Lidem zase poteče voda

  8:52aktualizováno  8:52
Téměř dva měsíce trvala rekonstrukce Riegrova náměstí v Kroměříži, kde bylo nutné opravit vodovod. Stavební práce tam skončí ve čtvrtek, obyvatelům už poté poteče voda. Na náměstí se navíc vrátí auta, která tudy přes prázdniny nemohla jezdit.

Pracovníci vodáren museli na Riegrově náměstí v Kroměříži opravovat prastaré potrubí několikrát do roka. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zaměstnanci Vodovodů a kanalizací Kroměříž opravují vodovod na Riegrově náměstí od konce června. Místním i turistům rozkopané náměstí přineslo řadu komplikací. Přestože vedení společnosti slibovalo, že o odstávkách vody bude minimálně dva dny předem informovat, ne vždy se tak opravdu dělo.

"Od vody nás odřízli třikrát. Poprvé nám opravdu dali vědět dopředu, podruhé už to bylo horší, to nám jen večer před odstávkou přilepili na naše dveře oznámení. No a potřetí se na nás vykašlali úplně, neřekli nám vůbec nic," rozčiluje se například spolumajitelka Penzionu Excellent Pavlína Tunkerová.

Nesplachoval záchod, nefungovala restaurace

"Teď si představte, že máte plný dům hostů, najednou neteče voda, nesplachuje záchod, nefunguje restaurace… Co si ti turisté o nás pomyslí, přijedou ještě někdy? Město se na nás vykašlalo. Nesplnilo, co slibovalo. A to nemluvím o tom, že teď vodu znovu pustili, tlakem nám popraskaly trubky na záchodech a máme tu totální spoušť, zrovna jsou u nás instalatéři," dodává Tunkerová.

Podobně negativní zkušenosti však nemají všude. Jiní živnostníci z Riegrova náměstí hodnotí minulé týdny klidněji.

"Báli jsme se toho hodně, ale nakonec se to dalo zvládnout. VaK nás předem na odstávky upozornil. Voda navíc netekla jen přes den, kdy pohyb hostů v našem penzionu není tak velký. Jediným problémem bylo, že lidé na náměstí si rychle zvykli, že tam nemohou jezdit auta. Když jsem pak dodávkou navážel zboží, jen velmi neochotně mě nechávali projet," říká majitel Penzionu Hrozen Roland Kemény.

Lidé ze společnosti VaK se podle svých slov snažili problémy řešit dopředu. "Osobně jsem staveniště několikrát procházel a hasil pár slovních konfliktů. Nakonec jsem si to ale se všemi rozumně vyříkal a myslím, že ty dvouměsíční práce proběhly bez větších problémů," sdělil ředitel Vodovodů a kanalizací Kroměříž Ladislav Lejsal.

Šéf vodáren: Lidé mají na 60 let klid

Pracovníci vodáren museli na Riegrově náměstí v minulosti několikrát do roka opravovat prastaré potrubí. Pod zemí jsou totiž základy středověkých městských hradeb, a podloží je tak velmi nestabilní.

Kromě šesti set metrů potrubí se měnily i uzávěry vody u jednotlivých domů. V případě poruchy tak už v budoucnosti nebude nutné odstavovat od vody celé ulice, ale jen konkrétní dům.

"Minimálně šedesát let by místní měli mít pokoj od jakýchkoliv problémů s dodávkami vody. Ve čtvrtek stavbu definitivně opouštíme, v pondělí 30. srpna bude kolaudace," řekl Ladislav Lejsal.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Najdete na iDNES.cz