Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská koalice nepustila opozici do dozorčích rad důležitých firem

  9:12aktualizováno  9:12
Kvůli obsazení postů v dozorčích radách městských firem se koalice na zlínské radnici dostává do sporu s opozicí. Té vadí, že nemá zástupce v některých velkých společnostech, které si chce ohlídat samo vedení města, třeba v hokejovém PSG Zlín nebo ve vodárnách.

Aleš Dufek byl do voleb náměstkem zlínského primátora, teď se zlobí, že jeho hnutí Zlín 21 nedostalo po přesunu do opozice místo ve významnějších dozorčích radách městských firem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Když hnutí STAN loni ve Zlíně opět vyhrálo volby, a tentokrát s velkou převahou, ujistil jeho lídr a primátor Miroslav Adámek, že v kontrolních orgánech městských firem i v komisích rady dostane svá místa opozice.

„Snažili jsme se najít prostor pro opozici, aby mohla kontrolovat, zda pracujeme dobře,“ prohlásil o pár týdnů později primátor, když došlo k přeobsazení míst.

Opoziční ČSSD, kandidátka Společně pro Zlín (KDU-ČSL a Zlín 21) a KSČM skutečně křesla v komisích i městských firmách dostaly, mají k tomu však přesto výhrady.

Vadí jim, že si koalice STAN a ANO ponechala „silové“ společnosti s největším obratem, například Vodovody a kanalizace Zlín (VaK).

Vodárny jsou navíc aktuálně kvůli soudům, jež zpochybnily zákonnost jejich částečného prodeje a pronájmu, ve složité situaci.

„Jsme připravení převzít spoluzodpovědnost za všechny městské společnosti. Měli bychom být v jejich dozorčích radách, bohužel ale nejsme. Je to rozhodnutí koalice, nás to může jen mrzet,“ reagoval zastupitel Roman Vaigel z ČSSD.

Sociální demokraté nejsou ve VaKu, Teplu Zlín ani hokejovém PSG Zlín. Lidé ze Společně pro Zlín se ještě k tomu nedostali ani do dozorčí rady dopravního podniku a technických služeb.

„Dovedu si představit, že bychom měli větší vliv na řízení města,“ podotkl lidovec Miroslav Kašný.

Dufek: Jsme v nejméně zajímavých firmách

Z reakcí opozice vyplývá, že se stávající koalice nechová zdaleka tak demokraticky, jak o sobě ráda říká. Ostatně transparentnost a otevřenost byla témata, která STAN v roce 2010 ve Zlíně nečekaně vyhrála volby a „svrhla“ vládu ODS a ČSSD.

„Koalice může říct, že nabídla místa opozici. Strategické firmy si ale přísně pohlídala, aby je měla pod kontrolou,“ nastínil Aleš Dufek z hnutí Zlín 21. „Jsme v nejméně zajímavých firmách, které mají nejmenší obrat,“ doplnil.

Jde třeba o Lesy města Zlína, Pohřebnictví Zlín či Správu domů Zlín.

Společně pro Zlín by přitom stálo o technické služby, vodárny, dopravní podnik i Teplo Zlín, kde dostal přednost komunistický zastupitel.

„To jsou firmy s největším obratem i investicemi a my do nich nevidíme,“ dodal Dufek.

Koalice argumentuje tím, že opozice má své lidi v dozorčích radách deseti společností a třinácti komisích, které jsou poradními orgány městské rady.

„Pro nás je to uzavřená věc,“ prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták z hnutí STAN. „Místa ve VaK jsme opozici nenabídli, vzhledem ke složité situaci ve firmě, za níž chceme přijmout politickou zodpovědnost,“ upřesnil.

Běták: O hokej neměla opozice zájem

Podle Bětáka mu ale Kašný sám řekl, že Společně pro Zlín o vodárny nestojí. Kašný to odmítá. Tvrdí, že nabídku nedostal.

Běták uvedl, že opozice neměla zájem ani o společnost PSG Zlín, která se stará o hokej, jenž je ve Zlíně sportem číslo jedna.

„Za nás jsme se snažili nominovat do městských firem i manažery, kteří dané problematice rozumějí, nešlo jen o politiky,“ připomněl náměstek primátora.

Opozice nebyla plně uspokojená i proto, že koalice snížila počty členů všech dozorčích rad na tři, přičemž v některých dosud sedělo pět lidí. Důvodem mají být úspory.

„Stejně, jak se snažíme zefektivnit chod radnice, tak postupujeme i v městských společnostech,“ vysvětlil Běták.

Koalice zredukovala také počet členů komisí z 15 na 11. Na opozici v nich tak vyšel místo dvou zástupců vždy jenom jeden. „Chtěli jsme větší obsazení v komisích,“ posteskl si Kašný.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz